۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۶

خروج از تنش آبی به تزریق بودجه از بانک ها و صندوق توسعه ملی نیاز دارد

خروج از تنش آبی به تزریق بودجه از بانک ها و صندوق توسعه ملی نیاز دارد
تهران- ایرنا- معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: منابع آبی مناسبی برای خروج از شرایط تنش در بسیاری شهرها و مناطق کشور وجود دارد اما به سرمایه گذاری و همراهی بیشتر بانک ها و صندوق توسعه ملی نیاز داریم.

«رحیم میدانی» امروز (یکشنبه) در نخستین روز از دوازدهمین نمایشگاه بین المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب کشور در پاسخ به ایرنا درباره عبور کشور از شرایط کم آبی و تنش آبی افزود: امسال نزدیک به 300 شهر کشور با جمعیتی افزون بر 35 میلیون نفر با شرایط تنش آبی روبرو شدند که این مساله در بخشی از این شهرها به مساله کم بارشی یا پربارشی ارتباطی نداشت.
به گفته این مسئول، در بسیاری شهرها منابع آب وجود دارد اما به سرمایه گذاری نیاز است؛ برای نمونه برای تامین آب شهر قزوین 60 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان در نظر گرفته شده است اما باید خط انتقال آن اجرا شود که به نیاز بودجه و اعتبار دارد.
وی گفت: مشکل برخی دیگر از شهرهایی که به دلیل کمبود آب پشت سدها با تنش روبرو شده بودند، با بارش نزولات آسمانی برطرف شد.
میدانی درباره وضع آبی اصفهان اعلام کرد: پنج میلیون نفر از جمعیت شهرها و روستاهای این استان برای تامین کامل آب به اجرای سامانه دوم آبی و 15 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیازمندند.
معاون وزیر نیرو گفت: استان خوزستان برای رفع مشکل کم آبی نیازمند 90 هزار میلیارد ریال اعتبار است که اگر در طول سه سال آینده تامین شود، بطور حتم کمک بزرگی به صنعت آب وفاضلاب نیز خواهد شد.
وی رفع نیاز آبی بندرعباس را نیازمند ساخت و راه اندازی آب شیرین کن برشمرد و گفت: سرمایه گذار این طرح فقط دو سال به دنبال تامین اعتبار و تسهیلات از صندوق توسعه ملی بود و بر این اساس، یکی از مشکلات جدی، سرمایه گذاری و اجرای پروژه ها در کشور تامین منابع مالی است.

** عمران و آبادانی کشور، خروج از رکود و افزایش اشتغال لازمه تخصیص اعتبار
معاون وزیر نیرو با یادآوری خودکفایی 95 درصدی صنعت آب و فاضلاب کشور در تامین نیازها ادامه داد: به طور قطع پول ها و اعتباراتی که در این بخش ها تزریق شود، صرف عمران و آبادانی کشور، خروج از رکود و افزایش اشتغال می شود.
میدانی درباره خرده گیری برخی از وزارت نیرو برای انعقاد قرارداد ساخت پنج هزار مگاوات نیروگاه با یک شرکت ترک، از برخی سرمایه گذاران داخلی یاد کرد که مدت سه سال است مجوز گرفته اند اما به دلیل نبود سرمایه، کوچک ترین اقدامی به انجام نرسانده اند.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی وزارت نیرو ناچار به مشارکت با شرکت هایی است که با خود به داخل کشور سرمایه می آورند.
این مسئول ابراز امیدواری کرد بانک ها و صندوق توسعه ملی همراهی بیشتری با فعالان آب و برق کشور نشان دهند.
به گزارش ایرنا، چندی پیش معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب(آبفا) کشور گفت هفت مرکز استان کشور در تابستان امسال در معرض بحران کمبود آب و 301 شهر در معرض تنش آبی اند اما صرفه جویی 20 درصدی در مصرف آب این مشکلات را تا اندازه زیادی کاهش می دهد.
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران امروز (یکشنبه) با حضور وزیر نیرو در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.
259 شرکت داخلی و 140 شرکت خارجی از 25 کشور جهان همچون آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، آمریکا، کانادا و چین در این نمایشگاه حضور دارند که آخرین تولیدات و فناوری های خود را در هفت سالن به مساحت 25 هزار مترمربع به نمایش گذاشته اند.
اقتصام**3065**9186**1961** خبرنگار: محمد ملک دار و هما همت خواه** انتشاردهنده: مریم مسعود

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking