۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۴

15هزار ساکن حاشیه دریاچه ارومیه تحت پوشش مطالعات علوم پزشکی قرار می‌گیرند

15هزار ساکن حاشیه دریاچه ارومیه تحت پوشش مطالعات علوم پزشکی قرار می‌گیرند
رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: در قالب طرحی ۱۵ هزار نفر از ساکنان حاشیه دریاچه ارومیه را تحت پوشش مطالعات و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی قرار می گیرند.

به گزارش ایسنا، جواد آقازاده در مراسم افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت روستایی دیزج دول که با حضور استاندار٬ فرماندار و جمعی از مسئولان استانی که در محل این روستا برگزار شد گفت: با توجه به خشکی دریاچه ارومیه بروز برخی از بیماری‌ها در حاشیه این دریاچه مطرح است که بدین منظور اقدام به اجرای طرحی با تحت پوشش قرار دادن 5800 نفر در قوشچی کرده که بر اساس آن مطالعات لازم بر روی افراد انجام شده و نمونه خون افراد تا مدت ۵۰ سال در بیو بانک ذخیره می‌شود و در فاز دوم آن نیز ۱۵ هزار نفر از حاشیه دریاچه ارومیه تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی اظهار کرد: برای شروع این طرح ۴ میلیارد تومان و برای ایجاد بیو بانک نیز ۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

آقازاده با اشاره به مرکز خدمات جامع سلامت روستایی دیزج دول گفت: این مرکز ۸ خانه بهداشت و ۲۴ روستا را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: آذربایجان غربی جزو استان‌هایی است که بیشترین بهره را از اجرای طرح تحول نظام سلامت برده است.

 وی گفت: از زمان آغاز اجرای این طرح هتلینگ بیمارستان‌ها ارتقا یافته و دستگاه‌های آزمایشگاهی بسیاری در مراکز بهداشتی درمانی استان مستقر شده است.

وی تاکید کرد: بالا بردن سرانه بیمه و درمان مناطق روستایی که از ۲۳ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است از جمله دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت است.

 ریس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: تعداد پزشکان استان از ۲۰۰ نفر به ۳۴۰ نفر افزایش یافته است و اکنون هیچ مرکز بهداشتی در استان بدون پزشک نیست.

وی افزود: ۱۸۰ خانه بهداشت در مدت یک سال و نیم افزایش یافته است و از نظر اجرای پروژه‌ها پیش‌روتر از سایر دستگاه‌ها هستیم و تلاش می‌شود در مدت کوتاه پروژه‌هایی با کیفیت بالا اجرا کنیم.

  آقازاده گفت: امید است بعد از یک سال یا کمی بیشتر شاهد بهره‌برداری از ۱۰۰ مرکز  سلامت جامعه در استان باشیم.

انتهاي پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking