۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱

مزایای همکاری ایران با انجمن جهانی هسته ای

مزایای همکاری ایران با انجمن جهانی هسته ای
تهران-ایرنا- پایگاه اینترنتی امید ملی ایرانیان روز شنبه نوشت:قبل از توافق برجام، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو فعال نمی توانست در نشست های تخصصی، علمی و فنی حوزه هسته ای مشارکت داشته باشد، اما هم اکنون این پذیرش از سوی سایر کشورهای صاحب فناوری و صاحب تجربه صورت گرفته است.

این رسانه ادامه داد:انجمن جهانی هسته ای یا WNA (Word Nuclear Association)، انجمنی بین المللی است و می کوشد مفید بودن استفاده از انرژی اتمی را تبلیغ و تجربیات هسته ای را تبادل کند. این انجمن در سال 2001 تاسیس شده و در حال حاضر خانم آگنتا رایزینگ(Agenta Rising) دبیرکل آن است. این انجمن که مقر آن در لندن است اخیرا از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برای حضور و سخنرانی در نشست سالیانه خود دعوت کرده بود و دکتر صالحی روز جمعه 26 شهریورماه 1395 در آن انجمن سخنرانی و با دبیرکل آن دیدار کرد.
در گفت و گوی امیدملی ایرانیان با دکتر صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل بین المللی اهمیت حضور ایران در انجمن جهانی هسته ای و دستاوردهای احتمالی آن مورد بررسی قرار گرفت.
در دوره پسابرجام قرار داریم و توافق هسته ای در حال اجرا شدن است. در اواخر هفته گذشته نشست سالیانه **انجمن جهانی هسته ای برگزار شد و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در آن مراسم سخنرانی کرده و پیشنهادهایی برای همکاری با این انجمن ارائه کرده است.به نظر شما حضور ایران در این نوع نشست های بین المللی چه تاثیری برای کشور مان دارد؟
***جمهوری اسلامی ایران اکنون به عنوان یک کشور برخوردار از فن آوری هسته ای در جهان مطرح است. کشوری که از تجربه پیچیده و طولانی در تعامل با جهان و سازمان های ذی ربط انرژی هسته ای نیز برخوردار است. بنابراین در همه محافل بین المللی و جهانی می باید حاضر بوده و دیدگاه های خود را مطرح کند.
**هم عهدنامه عدم انتشار سلاح های هسته ای(NPT) و هم پروتکل الحاقی و هم سایر مقررات بین المللی، بیانگر تمامیت و کمال این معاهده ها و مقررات نیست و نیازمند بازنگری و اصلاح است. به نحوی که به مفهوم عدالت هسته ای و همچنین به مفهوم سلامت و امنیت هسته ای نزدیکتر باشد. جمهوری اسلامی ایران می تواند در این مفاهیم صاحب نظر باشد و به غنی کردن اسناد بالادستی در روابط بین الملل، کمک شایانی نماید.
***تعداد 35 کشور انجمن جهانی هسته ای حضور دارند که 80 درصد جمعیت جهان را در خود جای داده اند، از جمله چین و ژاپن و قزاقستان و روسیه. حضور ایران در چنین محفلی آیا به سرعت می تواند تاثیر بگذارد؟ یا احتمالا با اعتمادسازی و به مرور زمان و به توسعه بحث هسته ای در ایران کمک می کند؟
در محافل بین المللی و اجلاس های بین المللی هیچوقت نباید انتظار داشته باشیم آثار فوری و زودبازده باشد. می باید هم با ادبیات این محافل و مجامع آشنا شد و هم در جهت ایجاد فهم مشترک و نزدیک کردن دیدگاه ها گام برداشت.
وقتی این حرکت انجام شد و حالت اعتمادسازی نیز بین کشورها آغاز شد و علاوه بر اعتمادسازی، سایر کشورها توان علمی و ارائه طرح های عملی و واقع بینانه را دیدند تاثیرات این روند را بهتر شاهد خواهیم بود. در این داد و ستد فکری و مذاکرات و بحث هاست که نتایج قابل قبولی حاصل می شود و آن نتایج بعد از مدتی به مقررات و عهدنامه ها تبدیل خواهد شد یا به اصلاح عهدنامه های موجود کمک خواهد کرد.
**اخیرا آقای بعیدی نژاد که سفیر ایران در بریتانیا شده با توجه به این که محل نشست سالیانه این انجمن هم در لندن بوده است، راجع به این موضوع گفته که این اجلاس تحولی مهم در ارتقای صنعت هسته ای در دوره پسابرجام است. ارتقای صنعت هسته ای مورد نظر سفیر ایران به چه صورت احتمال تحقق دارد؟
***قبل از توافق برجام، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو فعال نمی توانست در نشست های تخصصی، علمی و فنی حوزه هسته ای مشارکت داشته باشد، اما هم اکنون این پذیرش از سوی سایر کشورهای صاحب فناوری و صاحب تجربه صورت گرفته که، می تواند در دو جهت موثر باشد. یکی در جهت ارتقای صنعت و فناوری و ممارست در رشته های وابسته در انرژی هسته ای و دیگری در جاهایی که جمهوری اسلامی ایران خلاهایی در معادلات و و مقررات و همکاری های بین المللی احساس می کند که می تواند برای رفع آنها تلاش کند.
به هر حال تنوع تکنولوژی و فناوری در این رشته ها زیاد است و ممکن است برخی از این فناوری ها، قابل انتقال باشد و نسبت به انتقال برخی دیگر از آنها ممانعت کنند. یا در یک روند قابل انتقال خواهد بود که آن روند مبتنی بر اعتمادسازی و قدرت اقناع دیگران از سوی جمهوری اسلامی ایران است.
به این دلایل، مشارکت ایران می تواند به عنوان یک گام جدید و یک صفحه جدید و یک تحول در صنعت هسته ای و توسعه آن در ایران تلقی شود.
**خانم آگنتا رایزنگ از آقای دکتر صالحی دعوت به عمل آورده بود که در سمپوزیوم سالیانه انجمن حضور پیدا کند و در آن سخنرانی داشته باشد. در حاشیه آن نشست سالیانه دبیر کل انجمن جهانی هسته ای گفته بود که رئیس سازمان انرژی اتمی برنامه هسته ای ایران را تشریح کرد و نشان داد که ایران از دانش هسته ای برای مقاصد صلح آمیز استفاده کرده است. این نوع اظهار نظر تاثیر مناسبی بر اذهان عمومی جهانی خواهد داشت؟
***بله می تواند موثر باشد. گرچه موج تاثیرگذاری معمولا توسط سایر سازمان ها و محافل و مجامع انجام می گیرد. اما این مجمع و محفل به عنوان یک محفل تخصصی از اعتبار بالایی برخوردار است. نحوه انعکاس این مطالب و پژواک این مطالب مهم است که می تواند تاثیرگذاری را در افکار عمومی نیز به جا بگذارد.
**ایران اعلام کرده از این به بعد به دنبال ایجاد نیروگاه های کوچک هسته ای است. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در زمان حضور در لندن گفته است که از این انجمن دعوت کرده و به آن پیشنهاد داده ایم که یک کمیته فنی در ارتباط با ارزیابی جامع نسبت به نیروگاه های کوچک هسته ای ارائه کند. این نوع همکاری در این زمینه چه دستاوردی برای ایران می تواند داشته باشد؟
***تجربه نیروگاه های هسته ای مقیاس کوچک در برخی از کشورها به عمل آمده است و در سایر کشورها در این زمینه به جمع بندی هایی رسیده اند. استفاده از این نتایج می تواند به ایران کمک کند که اولا زودتر نتیجه بگیرد و ثانیا ویژگی هایی این نیروگاه ها به لحاظ حجم سرمایه ای که لازم دارد، حجم کمتری خواهد بود در حالی که پروژه ها و نیروگاه های خیلی بزرگ سرمایه خیلی بزرگ و تعهدات مالی خیلی بالایی خواهد داشت.
همچنین وقتی مقیاس کوچک باشد امکان انتقال تکنولوژی در مناطق مختلف و استان های مختلف کشور عملی تر خواهد بود. از نظر امنیت نیز این نیروگاه ها و پروژه ها، قابلیت کنترل بیشتری به لحاظ محدوده جغرافیایی خواهد داشت.
**یک توافق اولیه انجام شده بین ایران و انجمن جهانی هسته ای مبنی بر این که دو دانشگاه برتر ایران با دانشگاه مجازی انجمن جهانی هسته ای همکاری داشته باشند. این همکاری در زمینه علمی چقدر می تواند به ارتقای علمی هسته ای ایران منجر شود؟
***مطمئنا همکاری علمی در سطح دانشگاه ها می تواند مثمر ثمر باشد و تاثیرات خودش را به جا بگذارد، هم در انتقال مفاهیم و تجربیات و نتایج انها و هم در رشد نیروهای علمی ما و انتقال آنها از مرحله صرفا آکادمیک به مرحله کاربردی. این مدیون تجربیاتی است که در جاهای دیگر هم انباشته شده و قابل انتقال به ایران نیز خواهد بود.
**دبیرکل انجمن جهانی هسته ای گفته است عضویت در این انجمن زمینه را برای تعامل و استفاده از ظرفیت های موجود در همکاری هسته ای را فراهم می کند. به نظرتان ایران در چه زمینه هایی می تواند از ظرفیت های موجود در سطح بین المللی در دوره پسابرجام بهره مند شود؟
***تنوع فناوری ها در این موضوع خیلی زیاد است. به لحاظ منابع تولید انرژی اعم از شکافت هسته ای یا استفاده از اشعه لیزر یا سایر روش ها، این روش ها به حدی متنوع است که هر کدام می تواند مورد توجه قرار بگیرد و ویژگی های مثبت را در مقایسه با بقیه روش ها ارزیابی کرد.
از طرف دیگر این مراودات کمک خواهد کرد که جمهوری اسلامی ایران اولویت های خودش را تعریف کند و در حد نیاز و مقدورات بتواند نیروهای انسانی و امکانات مالی و مادی و مدیریتی خودش را سازماندهی کند.
منبع: پایگاه اینترنتی امید ملی ایرانیان / 3 مهر 95
اول**1577 انتشار دهنده: حسن حسین زاده

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking