۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۳

بازارهای هرمزگان مملو از کالاهای قاچاق/ فرمانده انتظامی هرمزگان:در طرح جمع‌آوری اجناس قاچاق برنامه‌ای برای ورود به مغازه‌ها نداریم

بازارهای هرمزگان مملو از کالاهای قاچاق/ فرمانده انتظامی هرمزگان:در طرح جمع‌آوری اجناس قاچاق برنامه‌ای برای ورود به مغازه‌ها نداریم
طرح برخورد با عرضه کالای قاچاق در کلیه مغازهای کشور در حالی در حال انجام اشت که اکثر بازارهای بندرعباس را کالاهای قاچاق تشکیل داده و فرمانده انتظامی هرمزگان تاکید کرد: برای جمع‌آوری اجناس قاچاق هیچ برنامه‌ای جهت ورود به مغازه‌ها نداریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از هرمز؛توجه به تولیدات داخلی، ترغیب مردم به استفاده و حمایت از کالاهای ایرانی، برای تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده که این امر بیانگر تاثیر این معضل اجتماعی بر وضعیت معیشتی مردم کشور می باشد.

ورود افسار گسیخته کالای قاچاق به کشور در سال های اخیر ضربه سهمگینی را بر پیکر اقتصاد و تولید داخلی وارد نمود و عرصه فعالیت کارخانجات داخلی در راستای تولیدات ملی به تنگنا رساندهاست.

تعطیلی و راکد شدن پی در پی کارخانه ها و کارگاه های تولیدی و آثار مخرب این معضل بر فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی از اثرات منفی بر جامعه است؛کاهش درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت  و خروج بی حاصل ارز ، فرار گسترده سرمایه ، افزایش بیکاری ، کاهش تولیدات صنعتی داخلی و ...از دیگر آسیب های اجتماعی قاچاق می باشد.

استان هرمزگان به دلیل برخورداری از مرز دریایی و وجود بنادر بزرگ کشور در آن به لحاظ وضعیت قاچاق دارای شرایط خاصی است و به همین دلیل بخش قابل توجهی از کشفیات قاچاق کالا در استان هرمزگان صورت گرفته است.

بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب نهضت چشمگیری دراین‌ ارتباط در کشور به جریان افتاد و قرارگاه ویژه‌ای در نیروی انتظامی در کل کشور برای  برخورد جدی نیروی انتظامی با قاچاق تشکیل شد.

مسئول سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور از آغاز طرح برخورد با عرضه کالای قاچاق در کلیه مغازها از ابتدای مهرماه خبر داد و براین اساس مغازه ها و پاساژهایی که با اجناس قاچاق پر شده اند برخورد می شود.

محدودیت های گمرکی عامل گرایش بازاریان به کالای قاچاق

حسین،د از مغازه داران بندرعباسی در گفتگو با هرمز طرح برخورد و جمع آوری کالای قاچاق را موثر و مفید دانست و تاکید کرد:تولید ملی نیاز به حمایت دارد و اجناس بنجل قاچاقی که بازارها را پر کرده اند توان اقتصادی را از تولید کننده و مصرف کنندگان را گرفته است از سوی دیگر شاهد تجمیع ثروت در جیب عده ای معدود می باشیم.

وی اظهار کرد: بسیاری از بازارها و پاساژهای شهر بندرعباس پر از اجناسی است که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده که این موضوع نیازمند برخورد اساسی و موثر دارد.

این جوان هرمزگانی که بخش زیادی از اجناس مغازه اش را کالاهای قاچاق پر کرده بود تصریح کرد: ما فروشندگان تمایلی به عرضه کالاهایی که از مبادی غیررسمی وارد می شود نداریم اما محدودیت های گمرکی و قانون های سخت پیش رو باعث شده که اجناسمان را به صورت قاچاق تامین کنیم.

وی قوانین زمان بر گمرکی را عاملی بر گرایش به ورود کالای قاچاق دانست و گفت: در سالهای اخیر چندین بار کالاهای مورد نیاز را از طریق گمرک وارد نمودنم اما قوانین زمانبر باعث شد بیش از شش ماه اجناسم در گمرک بماند و زمان ترخیص بسیاری از کالاها به خاطر ماندن در انبار از بین رفته بودند و ضرر بسیاری را متحمل شدم.

وی با بیان اینکه کالای قاچاق برای فروشندگان منفعت اقتصادی ندارد، تاکید کرد: بسیاری از افرادی که به صورت خرد کالاهایشان را وارد می کنند با برخود قانونی مواجهه می شوند و بارها کالاهایشان مصادره شده اما یک بام و دو هوای موجود در گمرک راهی برای مانگذاشته چنانچه اگر مسئولان استانی برای فروشندگان و اصنافی که در بازراهای استان فعالیت دارند راه حلی در نظر بگیرند دیگر شاهد ورود کالای قاچاق در بازارهای استان نخواهیم بود.

بازارهای بندرعباس مملو از کالاهای قاچاق

آیت الله نعیم آبادی،با اشاره به قاچاق گسترده کالا در سطح استان هرمزگان و کشور گفت: اکثز اجناس موجود در بازارهای بندرعباس و سیرجان را کالاهای قاچاق تشکیل می دهد همچنین حجم بالایی از کالا به صورت کلان وارد کشور می شود که برخورد قاطع مسئولان و مردم  را می طلبد و با نظارت بیشتر مانع از قاچاق سازمان یافته شوند.

نعیم آبادی با تاکید بر اینکه مسئولان دولتی با حساسیت بر معضل قاچاق کالا و برخورد با افسار لجام گسیخته قاچاق به بهبود اقتصاد داخلی و تولید ملی کمک کنند،افزود:جامعه در ابعاد مختلف نیازمند مشارکت آحاد مردم است لذا مردم فارغ از مرز بندی و ارزش گذاری بر امور به تولید ملی کمک کنند و با استفاده از اقتصاد درون زا کشور را اداره کنند.

نماینده ولی فقیه دراستان هرمزگان تصریح کرد: دولت باید با استفاده از ظرفیت های داخلی نیاز جامعه را تامین کند چنانچه اگر خودمان را بس باشیم و با استفاده از توان و ظرفیت های داخلی نیازمان را رفع کنیم موفق خواهیم بود در غیر این صورت به شدت آسیب پذیر خواهیم شد.

در طرح جمع‌آوری اجناس قاچاق هیچ برنامه‌ای برای ورود به مغازه‌ها نداریم

عزیزالله ملکی ، فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به رشد 66 درصدی میزان کشفیات قاچاق در حوزه کالا در استان هرمزگان اظهار کرد: از ابتدای امسال ارزش کالای قاچاق کشف شده در استان به بیش از 414 میلیارد تومان برآورد می‌شود که در کل کشور نیز میزان قابل توجهی است.

وی افزود: عمده کشفیات نیروی انتظامی در شش ماهه اخیر مربوط به باندهای بزرگ قاچاق کالا و یا کشف و ضبط کالای قاچاق در ابعاد بزرگ آن بوده است.

ملکی تاکید کرد: نیروی انتظامی به‌صورت قاطع با سرشاخه‌ها و شبکه‌های اصلی قاچاق مبارزه می‌کند برای جمع‌آوری اجناس قاچاق هیچ برنامه‌ای جهت ورود به مغازه‌ها نداریم و تاکنون هیچ‌گونه ورودی به مغازه‌ها صورت نگرفته است.

 

 

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking