۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵

دانش بدون معرفت ارزشی ندارد/هیچ چیزی جای مطالعه کتاب را نمی گیرد

دانش بدون معرفت ارزشی ندارد/هیچ چیزی جای مطالعه کتاب را نمی گیرد
تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فروتنی، رعایت نظم، وفای به عهد، خوش اخلاقی ، راستگویی و صداقت را تمرینی برای افزایش معرفت عنوان کرد و گفت: دانش بدون معرفت ارزشی ندارد و از این طریق می توان از گزند ناملایمان روزگار مصون ماند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی جنتی همزمان با آغاز سال تحصیلی 95- 96 در حاشیه نواختن زنگ آغاز تحصیلی دبیرستان البرز در جمع دانش آموزان این مرکز آموزشی گفت: وقتی شما با عشق و شادی به مدرسه و کلاس درس پای می نهید و با رضایت و امید برمی گردید، بی تردید آینده ای روشن در انتظار شماست.
وی با اشاره به اینکه مدرسه خانه دوم همگان است و شخصیت انسان پس از خانواده در این محیط شکل می گیرد ، اظهار داشت : آینده دانش آموزان در این محیط رقم می خورد و سعادت آینده آنان نیز فراهم می شود.
جنتی در ادامه به بیاناتی از پیامبر اکرم (ص) که فرموده اند : «ز گهواره تا گور دانش بجوی» اشاره کرد و گفت: ایشان همواره بر مقدس بودن کسب علم و دانش تاکید داشتنه اند.
وی گفت: کشور ما در طول سه دهه گذشته شاهد پیشرفت های علمی شگفت انگیزی بوده که معلول تلاش معلمان و مربیان و دانش آموزان سختکوش بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دانش آموزان حاضر تاکید کرد: شما فرزندان آینده ساز ایران هستید؛ سرزمینی کهن و تاریخی که مردمانش در طول هزارهای گذشته به دانش دوستی و دانش جویی شهرت داشته اند.
به گفته وی همانطور که حضرت پیامبر (ص) خطاب به سلمان فارسی فرمودند «اگر دانش در ثریا باشد مردمانی از ایران به آن دست می یابند» ، شما وارثان بر حق دانشمندان، مشاهیر و نخبگان بزرگ ایران هستید. ستارگان درخشانی مثل ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، بوعلی سینا و شاعران و ادیبان نامداری همچون سعدی و حافظ و فردوسی و مولانا و وارث هنرمندان و معماران این سرزمین که آثارشان در دنیا زبانزد همگان است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تاکید کرد: شما می توانید دوران شکوهمند علمی ایران را احیا کرده و در نوآوری علمی پیشتاز باشید.

**جمهوری اسلامی ایران اهتمام جدی به امر آموزش فرزندان خود دارد
عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: امسال ١٣ و نیم میلیون دانش آموز به ١٠٦ هزار مدرسه درکشور می روند که نشانگر این است که جمهوری اسلامی ایران اهتمام جدی به امر آموزش فرزندان خود دارد و حتی کلاس های دو تا سه نفره در دورترین نقاط کشور برپا کرده تا آحاد مردم بتوانند از دانش استفاده کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروز نیروهای متخصص کشورمان در سطح جهان نمونه اند و در پزشکی و علوم انسانی و سایر علوم و تعداد مهندسان ایرانی نسبت به جمعیت آن در دنیا بیش از همه است.
جنتی گفت: دانش آموزان ما در المپیادها افتخارات زیادی آفریده اند و مجتمع البرز هم از آغاز تا امروز ستارگان درخشانی را در علم و دانش تحویل جامعه داده است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: تفاوت ما با دیگران در این است که در کنار علم و دانش و فراگیری آن به اخلاق و تذهیب نفس هم می پردازیم همانطور که پیامبر (ص) برای نشر اخلاق مبعوث شدند و رسالت اصلی کتاب قرآن هم تزکیه و تذهیب نفس و سپس آموختن دانش بود.

**هیچ چیزی جای مطالعه کتاب را نمی گیرد
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان چند توصیه خطاب به دانش آموزان، گفت: هیچ چیزی جای مطالعه کتاب را نمی گیرد؛ وقتی کتاب مورد علاقه خود را مطالعه می کنید به کنه دانش و عمق مفاهیم آن پی می برید و آموخته ها ملکه ذهن شما می شود.
جنتی تصریح کرد: امروز تحولات شگرفی را در دنیای مجازی می بینیم دنیای بسیار وسیعی در برابر همه ما گشوده شده است که راه را برای کسب علم و دانش بشر فراهم ساخته اما استفاده بهینه از این امکان مهم بسیار با اهمیت است.
وی افزود: اگر در روزگاری ما فقط در چارچوب کتابخانه های اطراف خود می توانستیم به کتاب مورد نیاز خود دست یابیم امروز در فضای مجازی به بزرگترین کتابخانه های دنیا می توانیم دسترسی داشته باشیم. اما مهم نحوه استفاده دانش آموزان از آن است و این وظیفه به عهده معلمان و مربیان است.
جنتی گفت: مدسه نقطه دوستی هاست و شخصیت انسان در آن شکل می گیرد و باید بیش از پیش از وجود خود مراقبت کنید و مواظب روح و جسم خودباشید.

**دانش بدون معرفت ارزشی ندارد
وی تاکید کرد: فروتنی و رعایت نظم و وفای به عهد و خوش اخلاقی و راستگویی و صداقت راباید در اینجا تمرین کنیم تا معرفت ما افزون شود چون دانش بدون معرفت ارزشی ندارد و از این طریق می توان از گزند ناملایمان روزگار مصون ماند.
فراهنگ ** 1355 ** 1568 خبرنگار : علی اکبر قزوینیان انتشار دهنده : حسن فتحعلی

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking