۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۸

رئیس سازمان حج و زیارت:

سعودی ها پس از شنیدن پیام رهبری ۱۸۰ درجه تغییر موضع دادند/ خون شهدای منا دامن آل سعود را خواهد گرفت

سعودی ها پس از شنیدن پیام رهبری ۱۸۰ درجه تغییر موضع دادند/ خون شهدای منا دامن آل سعود را خواهد گرفت
سعید اوحدی در مراسم بزرگداشت شهدای منا در اصفهان گفت: هنگامی که با تیم سعودی برای تحویل پیکر شهدا مذاکره می کردیم، حاضر به تحویل پیکرها نبودند و همزمان با مذاکره ما مقام معظم رهبری در حال ایراد فرمایشات مهم تاریخی و اثر بخش در نوشهر بودند و به محض اینکه سعودی ها پیام رهبری را شنیدند رنگ از رخسارشان پرید و حاضر به همکاری همه جانبه برای تحویل شهدا شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای اصفهان، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور امروز در مراسم بزرگداشت شهدای منا در حسینیه جوادالائمه اصفهان در رابطه شهدای منا و توام شدن زمان بزرگداشت آن ها با هفته دفاع مقدس گفت: این تقارن تصادفی نیست و باید توجه داشت که مقام معظم رهبری فرمودند: نباید شهدای منا را فراموش کرد.

وی در ادامه افزود: اینکه ما مصر هستیم که یاد شهدا زنده بماند و همواره مقام معظم رهبری و بزرگان نیز بر این امر تاکید داشتند به این دلیل است که ما نیازمند شهدا هستیم وگرنه شهدا هیچ نیازی به ما ندارند و با مجاهده خود به درجات عالی انسایت رسیدند همچنان که مقام معظم رهبری درباره آنان فرمودند:این نورافکنهای فروزان، اکنون فضای زندگی را با معنویت خود روشن ساخته‌اند. چشمهای بینا و دلهای بیدار از آن بهره می‌برند و ذخیره‌ی معنوی که جان‌مایه‌ی حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی است، روز به روز افزایش می‌یابد و زندگی را روح و طراوت می‌بخشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه تاکید کرد: هر انسانی برای رسیدن به موفقیت نیاز به الگو دارد فلذا چه الگویی بهتر از شهدا وجود دارد که همه چیز خود را در طبق اخلاص گذارده و فانی فی الله شدند همچون شهدای منا که روز عرفه را درک کردند و در حالت احرام بسوی خدا پریدند و این در حالی است که اگر کسی شب قدر را که بهتر از هزار ماه است درک نکرد فقط در عرفه می تواند آنرا جبران کند.

وی در رابطه علت وقوع فاجعه غمبار منا بیان کرد: بی کفایتی و بی لیاقتی آل سعود این فاجعه را رقم زد تا جائی که مقام معظم رهبری خطاب به حکام سعوی، دومرتبه و با تاکید کلمه شجره خبیثه و ملعونه را به کار بردند و آن ها حتی به کمیته حقیقت یاب اجازه ورود ندادند چرا که همه چیز واضح و مبرهن بود.

اوحدی در رابطه نقش شهدا در برحه های مختلف اظهار کرد: خون شهدای دوران دفاع مقدس باعث شد صدامی که روزی با تمام قدرت و پشتوانه ملت ها به ما حمله کرد، در نکبت و ذلت بمیرد همچنین شهدای ترور باعث نابودی و ذلت منافقین شدند و امروز اگر حق هسته ای ما را به رسمیت می شناسند به برکت خون شهدای دانشمند است.

وی در ادامه افزود: در تبیین نقش والای شهدای مدافع حرم باید گفت آنان پیشتازانه به سوی دشمن شتافتند تا آتش فته را خاموش کنند و نگذارند این آتش دامن کشور ما را بگیرد و نتیجه این ایثار و فداکاری امنیت امروز جامعه ما را رقم زد و این در حالی است که زمانی به ما اجازه نمی دادند حتی در کنفرانس های مربوط به سوریه حضور یابیم ولی به برکت خون این شهدا امروز در قضیه سوریه جمهوری اسلامی ایران حرف اول را می زند.

رئیس سازمان حج و زیارت در رابطه نقش شهدای منا بیان کرد: ان شاء الله خون این شهدا نیز دامن آل سعود را خواهد گرفت و نابودی حکومت الحادی وهابیت را رقم زد چرا که به گفته مقام معظم رهبری شهدای منا افشاگر ریشه تفکر منحط، افراطی و تروریسم ساز وهابیت بودند و این فرقه ضاله را که ۳۰۰ سال پیش به دستور انگلیس تشکیل شد را رسوا کردند.

اوحدی در ادامه افزود: اینکه امروز می بینیم در تونس جرات می کنند سمینار نقد وهابیت برگزار کنند و علمای الازهر در آن سمینار اعلام کنند فرقه وهابیت جزء هیچ فرقه ای از اهل تسنن نیست ثمره خون شهدای منا است.

وی در رابطه شهید علی اصغر فولادگر بیان کرد: این شهید عزیز در دوران هشت سال دفاع مقدس، همچنین در میدان های مختلف دفاع و مقاومت همچون لبنان و سودان و دیگر کشورها حضور پیدا کرد اما باید جزء شهدای منا و افشاگر خباثت های وهابیت باشد لذا باید شهدای منا را در امتداد دیگر شهدای عرصه جهاد دانست.

اوحدی در بیان جزئیات دقیق پس از وقوع حادثه منا افزود: پس از آن واقعه اسفبار بعد از آنکه ۵ روز جسد شهدا زیر آفتاب سوزان مکه باقی مانده بود ماموریت ما شناسایی ۴۶۵ شهید از میان خیل عظیم شهدای منا بود که ما توانستیم از میان ۷ هزار شهیدی که در زیر آفتاب دچار تغییر وضعیت ظاهری شده بودند ۱۱۸ شهید را شناسایی کنیم، اما به دلیل اینکه وهابیت برای میت هیچ ارزشی قائل نیست نتوانستیم حتی یک پیکر را به کشور منتقل کنیم.

وی در ادامه افزود: یک روز برگه ای به ما رساندند و گفتند این دستور حکومتی است و باید امضا شود که آن برگه رضایت نامه برای دفن دسته جمعی شهدای منا در خاک عربستان بود و ما از امضای آن سر باز زدیم، نهایتا در روز چهارشنبه ۸ مهرماه ۹۴ قرار شد اولین جلسه رسمی هیئت مذاکره کننده ایرانی(متشکل از آقایان قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، قشقایی معاون وزیر امور خاورجه و دکتر ریاحی هلال احمر) با وزیر بهداشت عربستان تشکیل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه افزود: علاوه بر کارشکنی ها و اذیت هایی که در فرودگاه جده بر ما تحمیل کردند اولین کارشکنی در برگزاری این جلسه عدم حضور وزیر بهداشت عربستان به بهانه حضور وی در جلسه ای مهم تر در ریاض و لغو جلسه به علت حضور وزیر بهداشت ایران و لزوم حضور همتای عربی وی بود.

وی ادامه داد: نهایتا با صحبت هایی که با سفیر انجام دادیم ساعت ۱۲ ظهر اولین جلسه هیئت ایرانی با هیئت سعودی برگزار شد و دستیار ارشد امیر مکه به عنوان رئیس هیئت سعودی انتخاب شده بود که ۱۷ نفر سرلشکرهای نظامی عربستانی در این هیئت حضور داشتند.

اوحدی در ادامه افزود: دکتر قاضی زاده هاشمی ابتدا تذکر داد که با وجود اینکه سردخانه های عربستان گنجایش این همه کشته را ندارد بهتر است پیکرها به کشورهای خود منتقل شوند اما طرف مقابل با تکبر بیان کرد ما وسایل لازم برای انتقال این پیکرها را نداریم و با توجه به مسائل بهداشتی این پیکرها باید در عربستان دفن شود.

وی در ادامه اذعان کرد: در حین مذاکره با هیئت سعودی مقام معظم رهبری در نوشهر پیام تاریخی و اثرگذار خویش را در ایراد می کردند که ما از آن بی خبر بودیم لذا پیامکی برای آقای قشقایی آمد که حاوی این پیام مهم رهبری بود که فرمودند: اگر به ابدان مطهر شهدای ما کوچکترین بی احترامی شود قابل پاسخ است که این پاسخ شدید و خشن خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه افزود: ما متحیر ماندیم که سرنوشت این مذاکره با وجود این سخنان رهبری چگونه خواهد بود و نمی دانستیم که آیا تیم سعودی از این پیام خبردار شده یا خیر؟ که نهایتا درب باز شد و یک نفر از سعودی ها کاغذی را مقابل نماینده وزیر امور خارجه عربستان قرارداد و ما مشاهده کردیم که چهره او پس از مطالعه کاغذ به کلی تغییر کرد و معلوم بود که پیام رهبری را به او رسانده اند.

اوحدی ادامه داد: نهایتا هیئت سعودی به شکلی این جلسه را تمام کرد و هنگام خروج تیم ایرانی پیامی مبنی بر درخواست وزیر بهداشت عربستان از هیئت ایرانی برای تشکیل جلسه در غروب همان روز در وزارت بهداشت عربستان بود.

وی افزود: نهایتا عصر هنگام به وزارت بهداشت عربستان رفتیم که آقای وزیر هم آمده بودند ولی با اخلاقی ۱۸۰ درجه متفاوت در حالیکه می گفت ما جنازه ها را با تابوت آماده به شما تحویل می دهیم و هواپیمای رایگان در اختیارتان قرار می دهیم که جنازه ها را به کشور خود منتقل کنید.

اوحدی اذعان کرد: ساعت یک و نیم بامداد دستیار ارشد امیر عربستان در اثر فرمایشات تاریخی مقام معظم رهبری خوابش نبرده بود و این سخنان چنان اثرگذار بود که لرزه بر اندام سران سعوی انداخته بود لذا در ساعت یک و نیم با ما تماس گرفت و گفت ما ۵ هواپیما برای شما آماده کرده ایم، هرکدام از پیکرها را شناسایی کرده اید می توانید همین الان بازگردانید.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری ۱ مطالبه مهم و ۲ پیشنهاد را برای این جلسه مطرح کرده بودند،که مطالبه ایشان دنبال کردن پیگیری های حقوقی با تمام توان بود و از پیشنهادات ایشان یکی به سازمان ملل بود که علت اینکه چرا عربستان از تحقیق و حضور تیم حقیقت یاب می ترسد را جویا شوید و دیگری به جهان اسلام مبنی بر عدم لیاقت و صلاحیت عربستان در برگزاری حج بود.

اوحدی در پایان اشاره کرد: پس از واقعه اسفبار منا، کارگزاران حج با حالی آشفته خدمت مقام معظم رهبری رسیدند که رهبری در این دیدار دو پیام مهم را به ما رساندند، اول آنکه فاجعه منا یک آزمایش مهم الهی بود و دوم  اینکه همانطور که حضرت زینب سلام الله علیها در فاجعه کربلا از آن مصیبت عظیم جز زیبایی ندیدند این حادثه نیز جز زیبایی برای مسلمانان حقیقی و مهاجر به سوی خدا نداشت.

منبع : دانا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking