۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹

خطیب جمعه چناران:

عدم تجاوز نظامی به ایران به دلیل اقتدار نظامی است نه تلاش‌های سیاسی/ لزوم همسویی خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی کودکان

عدم تجاوز نظامی به ایران به دلیل اقتدار نظامی است نه تلاش‌های سیاسی/ لزوم همسویی خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی کودکان
امام‌جمعه چناران گفت: عدم تجاوز نظامی دشمن به ایران فقط به دلیل اقتدار نظامی کشور است و به عامل دیگری همچون تلاش‌های سیاسی و مذاکراتی ربط ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی، امام‌جمعه چناران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با اشاره به دیدار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  با مقام معظم رهبری اظهار داشت: رهبری در این دیدار به‌صراحت، لازمه رفع تهدیدهای نظامی را اقتدار روزافزون نیروهای مسلح دانستند و تأکید کردند: «در طول سال‌های گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح‌شده مبنی بر این‌که رفع تهدید نظامی و جنگ به دلیل فلان اقدام بوده است، درحالی‌که این سخنان صحیح نیست، زیرا تنها عامل رفع تهدید نظامی، «اقتدار دفاعی و نظامی» و «ایجاد ترس و رعب در دشمن» بوده و خواهد بود.»

وی ادامه داد: این فرمایش قاطع فرمانده کل قوا که عدم تجاوز نظامی دشمن به ایران فقط به دلیل اقتدار نظامی ایران است و به عامل دیگری ربط ندارد، یک کد راهبردی دارای ارزش تاریخی است. تا امروز، مکرراً، عدم حمله به ایران به تلاش‌های سیاسی و مذاکراتی ربط داده‌شده و حداقل در دو مقطع - یکی خرداد ۷۶ و دیگری مقطع برجام- ادعاشده این اقدامات جلوی حمله را گرفته است. ارزیابی فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران همه این ادعاها را یکسره رد می‌کند.

وی افزود: نه‌فقط گزینه براندازی بلکه گزینه انهدام نظامی ایران روی میز دشمن است و اگر این اتفاق رخ نمی‌دهد، از یک‌سو به دلیل توان دفاع نظامی ایران است که اثربخشی حمله را کنترل می‌کند و دوم، ناشی از «توان تهاجم نظامی ایران که امکان پاسخ‌دهی مؤثر به هرگونه حمله را فراهم می‌آورد.

تبدیل جنگ تحمیلی به فرصتی برای نمایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نظام و مردم

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سالگرد آغاز هشت سال جنگ تحمیلی بیان داشت: جنگ، فشار و مشکلات زیادی را برای ملت و دولت ایران به وجود آورد و روزهای سختی را به تجربه گذاشت. این فشارها و مشکلات و به‌ویژه تحریم‌های اقتصادی و تسلیحاتی باعث شد تا قدرت عظیمی مثل سپاه پاسداران پدید آید که متکی بر توانمندی‌ها و ظرفیت مردم، نیروهای عظیم و داوطلب بسیجی را سازمان‌دهی کند و به‌عنوان قدرت اصلی پیشروی به سمت مواضع دشمن به کار رود. در همین حال، ارتش ایران تا حدود زیادی از وابستگی به آمریکا بیرون آمد و بر قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود تکیه کرد.

وی ادامه داد: در حقیقت جنگی که با یک غافلگیری راهبردی، موجودیت انقلاب را نشانه رفته بود، به یک فرصت راهبردی برای نمایش و اثبات ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نظام و مردم ایران در دفاع از استقلال و تمامیت ارضی میهن اسلامی و آرمان‌های بلند انقلاب مبدل شد.

شنیدن نصایح خیرخواهانه ائمه جمعه به نفع دولت‌ها است

امام‌جمعه چناران با اشاره به سخنان بی‌اساس برخی از مسئولان در اجتناب ائمه جمعه از ورود به مصالح و مسائل مهم کشور اظهار داشت: برخی از مسئولان دولتی، موضعی ناصحیح نسبت به خطبه‌های نماز جمعه و خطیبان محترم جمعه کشور گرفتند و مدعی شدند که توقع دارند مباحث دیگری در خطبه‌های نماز جمعه مطرح شود و مباحثی مثل اف.ای.تی. اف نباید در نماز جمعه مطرح شود.

وی ادامه داد: این افراد مدعی شدند که چون شورای عالی امنیت ملی وجود دارد، دیگر نمازهای جمعه نباید دراین‌باره سخنی بگویند و به‌گونه‌ای اهانت‌آمیز بیان داشتند که گویی موضع‌گیری مصلحانه و مشفقانه ائمه جمعه کشور در مورد این مسئله و مسائلی ازاین‌دست، باعث درهم‌ریختگی در نظام می‌شود.
وی افزود: در پاسخ به این مطلب باید توجه داشت که نماز جمعه، منبر نظام اسلامی است و موضع‌گیری ائمه جمعه بر اساس سیاست‌های کلان رهبری نظام و در جهت تقویت دولت و دیگر قوای کشور می‌باشد و نصایح آن‌ها مشفقانه و دلسوزانه است. ازاین‌جهت به مسئولان دولتی توصیه می‌شود که نقدپذیری را ملاک عمل خویش قرار دهند و در برابر نقدهای مشفقانه، موضع ناصحیح اتخاذ نکنند و بدانند که شنیدن نصایح خیرخواهانه روحانیت انقلابی که در جایگاه امامت جمعه قرارگرفته‌اند، به نفع دولت است.

رسیدن آسیب‌های جدی به‌نظام در صورت عدم توجه به مسئله نفوذ

خطیب جمعه چناران با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب به مسئله نفوذ خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در این زمینه ضمن بیان خطر نفوذ و احتمال رخنه دشمن در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور، متذکر شده‌اند که این خطر در دوران کنونی یکی از دو خطر اصلی است که در کنار تفرقه و اختلاف میان مردم، زمینه موفقیت طرح‌های دشمن را فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: تذکرات رهبر معظم انقلاب نسبت به این خطر در سال‌های اخیر به حدی جدی و پرتکرار است که نشان می‌دهد میزان این خطر و احتمال وقوع چنین امری جدی است و بروز آن می‌تواند آینده انقلاب اسلامی را دچار گرفتاری کند. نفوذ در میان مسئولان و مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نظام ازجمله خطرناک‌ترین انواع محتمل نفوذ است که اگر مسئولان کشور نسبت به آن توجه نداشته باشند، احتمال آسیب‌های جدی در این زمینه بسیار است.

پیام تقدیر رهبر انقلاب از کاروان پارالمپیکی شهدای منا

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به پیام تشکر رهبر معظم انقلاب از کاروان پارالمپیکی شهدای منا خاطرنشان کرد: تقدیر رهبر معظم انقلاب از کاروان پارالمپیکی شهدای منا، از جهات مختلف قابل‌توجه است. این کاروان به نام شهدای منا نام‌گذاری شده بود. این کاروان دستاوردهای قابل‌توجهی در مسابقات سطح عالی جهانی داشت و بازنده کردن ارزش‌ها و توجه دادن به آن، علاوه بر قهرمانی توانست کسب جایگاه پهلوانی نیز داشته باشد. هم‌چنین موفقیت بین‌المللی این جانبازان و معلولان، نشان از روحیه نشاط و ایمان و اعتمادبه‌نفس و سخت‌کوشی دارد و این درس را برای همگان دارد که اراده‌های قوی می‌تواند بر سختی‌ها و موانع غالب شود.

لزوم همسویی خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی کودکان

خطیب جمعه چناران با اشاره به آغاز سال تحصیلی گفت: خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی مکمل یکدیگرند. خانه مدرسهٔ اول فرزند و مدرسه، خانه دوم اوست و اگر این دو نهاد روش‌ها و برنامه‌های هماهنگ نداشته باشند، درروند رشد کودک اختلال به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: دو نهاد خانه و مدرسه نقش اساسی در تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان دارند. بین روش‌ها و منش‌های خانه و مدرسه باید همسویی و تشابه وجود داشته باشد و یکی از این دو کانون، کار دیگری را خنثی نکند، بلکه به‌عنوان دو جریان همدل و مکمل عمل کنند. باید پیشاهنگ ارتباط با خانه باشد و با روش‌های گوناگون اسباب مشارکت فکری اولیا را در امر تعلیم و تربیت فرزندانشان فراهم کند.

پایان آتش‌بس سوریه و کشته شدن ۸۰ سرباز سوری توسط آمریکا

امام‌جمعه چناران با اشاره به پایان آتش‌بس در سوریه عنوان داشت: با پایان آتش‌بس یک‌هفته‌ای و نقض آشکار این آتش‌بس توسط آمریکایی‌ها، ارتش سوریه از پایان آتش‌بس خبر داد و آمریکا نیز مدعی شد روسیه نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

وی ادامه داد: گروه‌های تروریستی ضمن نقض مکرر آتش‌بس، ادعا کردند که در میان‌شان اختلاف وجود دارد و همگی به آتش‌بس پایبند نیستند اما نقض آشکار و اصلی را آمریکایی‌ها مرتکب شدند که با حمله به مواضع ارتش سوریه ۸۰ سرباز سوری را کشته و ده‌ها نفر را نیز زخمی کردند اما مدعی شدند که سربازان سوری را با دانشی‌ها اشتباه گرفتند.

وی افزود: این اقدام آمریکایی‌ها بار دیگر ثابت کرد که آن‌ها از آتش‌بس صرفاً به‌عنوان فرصتی برای کاستن از شدت حملات علیه تروریست‌ها استفاده می‌کنند.

منبع : دانا

اخبار مرتبط

website tracking