۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۲

آیت الله حسینی بوشهری:

امروز خواب و آرامش را از دشمن سلب کرده‌ایم/دشمنان هر لحظه احساس خطر می‌کنند

امروز خواب و آرامش را از دشمن سلب کرده‌ایم/دشمنان هر لحظه احساس خطر می‌کنند
امام جمعه قم گفت: مراکز عظیم حوزوی و دانشگاهی یادشان باشد دشمنان به دنبال تهی کردن دانشگاه‌ها از بعد فرهنگی و اخلاقی هستند و باید نسبت به این نکات توجه داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه قم، با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع‌مقدس اظهار داشت: این دوران یکی از مقاطع کلیدی تاریخ کشور و انقلاب است، این جنگ هشت ساله، نماد قدرت معنوی برای ملت بود.

امام‌جمعه قم با اشاره به اینکه دفاع مقدس ملت اسلامی را آبدیده کرد افزود: در دوران دفاع مقدس رمز موفقیت رزمندگان در کنار ایمان و توکل به خدا، هدایت و رهبری امام‌(ره)، عزم ملی و وحدت ملی بود، در آن دوران دل‌ها با هم گره‌خورده بود تا دفاع آبرومندانه صورت بگیرد و ملت هم سربلند از این آزمون بیرون آمد.

استاد برجسته حوزه علمیه ادامه داد: در پرتو این پیروزی به دستاوردهای عظیمی دست پیدا کردیم و امروز خواب و آرامش را از دشمن سلب کرده، آمریکا با وجود مانور مصنوعی در مقابل عظمت رزمندگان و تسلیحات دفاعی ما، احساس آرامش نمی‌کنند، امروز هراسی که نیروهای ما در دریا، هوا و خشکی برای دشمن ایجاد کرده سبب شده دشمنان هر لحظه احساس خطر می‌کنند.

وی با تاکید براینکه امروز امنیت و پیشرفت دو روی یک سکه اند که بدون یکی دیگری امکان پذیر نیست خاطرنشان کرد: گاهی اظهاراتی مطرح می‌شود که دشمن از آن سو استفاده می کند و نوعی بازی در زمین دشمن است، از رسانه ها و اصحاب هنر می‌خواهم از گنجینه دفاع مقدس به خوبی بهره برداری و نسل جوان را با این گنجینه آشنا کنند.

تلاش دشمن برای تهی کردن دانشگاه‌ها از فرهنگ و اخلاق

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به آغاز سال تحصیلی مراکز علمی ودانشگاهی افزود: انتظاری که از تمام مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی در عرصه فناوری، فرهنگی و اقتصاد مقاومتی داریم این است که از این موضوع غافل نمانند ما نباید از قافله علم و فناوری و پیشرفت عقب بمانیم.

امام جمعه قم با تاکید براینکه باید به شتاب علمی مورد نظر مقام معظم رهبری دست پیدا کنیم تصریح کرد: مراکز عظیم حوزوی و دانشگاهی یادشان باشد دشمنان به دنبال تهی کردن دانشگاه‌ها از بعد فرهنگی و اخلاقی هستند و باید نسبت به این نکات توجه داشته باشند.

وی با اشاره به روز خانواده عنوان کرد: سند مربوط به خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد که ترسیم کننده حرکت کلان نظام اسلامی است، در سایه این سند تمام اصول و ضوابط باید بر اساس آن باشد، جامعه اسلامی باید جامعه خانواده محور باشد

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید براینکه طلاق در جامعه اوج گرفته است گفت: چرا ازدواج کم و طلاق افزایش یافته است؟ تربیت فرزندان کم کم به حاشیه می‌رود و این با محوریت خانواده سازگاری ندارد.

امام جمعه قم با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب با فرماندهان سپاه تصریح کرد: ایشان به برخی از باورهای نادرست و شبهاتی که درباره توان نظامی کشور است اشاره کردند، و علت پیشرفت برخی کشورها را به خاطر جمع کردن سازمان‌های نظام عنوان می‌کنند رهبر معظم انقلب در پاسخ به این شبهه عنوان کردند " آن‌ها مجبور شدند ساز و کار نظامی خود را تامین کنند، علاوه براینکه پیشرفت آن‌ها الگوی مثال زدنی نیست".

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به سخن کسانی که مفهوم استقلال را زیر سوال می‌برند و دیدگاه این افراد استقلال مساوی انزا است گفت: بنا بر نظر این افراد ما باید زیر سطله استکبار و غرب باشیم برای همین می‌گویند استقلال در دنیای کنونی معنا ندارد اما ما در همه مسائل استقلال خود را حفظ می‌کنیم.

وی با تقدیر از کاروان ورزشی پارالمپیک اظهار داشت: این کاروان با نام شهدای منا در مقابل کسانی که با شعائر اسلامی مخالفند توانانی خود را به رخ کشیدند و امیدواریم این پیروزی‌ها و موفقیت‌ها با رعایت شئون اسلامی تداوم پیدا کند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به آغاز سرشماری نفوس و مسکن بر حضور و مشارکت همه خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: این اطلاعات و آمار در برنامه‌ریزی و توسعه کشور لازم و ضروری است از همین رو خانواده‌ها در این برنامه مشارکت جدی داشته باشند.

ضرورت عقلانی و وحیانی امر به معروف و نهی از منکر

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ابعاد مختلف ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: وجود امر به معروف در جامعه نشان دهنده رشد، حیات، بالندگی و مسئولیت‌پذیری یک جامعه است اما اگر این منشا حیات، رشد و مسئولیت پذیری فراموش شود جامعه، جامعه‌ای مرده و بی تعهد خواهد بود.

امام جمعه قم با اشاره به ضرورت عقلانی و وحیانی امر به معروف و نهی از منکر افزود: در آیات قرآن کسانی که در جامعه دینی بی تفاوت از کنار امر به معروف می‌گذرند سرزنش شده‌اند، در روایات متعددی نیز بر وجوب اجرای این فریضه تاکید شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید براینکه باید هم به آثار ارزشمند امر به معروف توجه کرد و هم به زیان‌هایی که ترک آن در جامعه دارد تصریح کرد: پیشینیان برای این مورد مجازات قرار گرفتند که عده‌ای در جامعه منکر انجام می‌دادند و عده‌ای نظاره‌گر منکرات در جامعه بودند و سکوت کردند.

استاد برجسته حوزه علمیه ادامه داد: سرنوشت ما با سرنوشت امت‌های گذشته تفاوت نمی‌کند اگر عده‌ای در جامعه گناه کنند و عده‌ای بی‌تفاوت باشند سرنوشت هلاکت و نابودی شامل حال آن‌ها هم خواهد شد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه در تعبیرات و روایات هم می‌بینیم که اثرات جدی درباره امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی بیان شده است گفت: اگر خواهان رونق معروف در جامعه باشیم محوریت و کانون آن امر به معروف است، کسب حلال، مبارزه با دشمن و آبادانی سرزمین‌ها در سایه امر به معروف و نهی از منکر است.

به گفته امام جمعه قم، برای اینکه معروف در جامعه ترویج شود باید همه افراد جامعه در ترویج این فریضه مشارکت داشته باشند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking