۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۶

همزمان با هفته دفاع مقدس؛

اولین یادواره شهدای منا و یادبود 7 شهید گمنام چناران برگزار شد+ تصاویر

اولین یادواره شهدای منا و یادبود 7 شهید گمنام چناران برگزار شد+ تصاویر
مراسم یادواره شهدای منا و بزرگداشت 7 شهید گمنام چناران در مسجد حضرت ابوالفضل چناران برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، شب گذشته اولین یادواره گرامیداشت شهدای منا و هفت شهید گمنام شهر چناران در مسجد حضرت ابوالفضل چناران برگزار شد.

در این یادواره، حسین سپهری، رییس شورای شهر چناران و از حجاج و حاضران در فاجعه منا بابیان اینکه یاد این فاجعه باید زنده نگه‌داشته شود، اظهار داشت: حج یکی از مواردی است که به‌عنوان فروع دین در اسلام به آن تأکید شده است و اگر مسلمانی شرایط خاصی را کسب کند، انجام آن بر او واجب می‌شود.

وی ادامه داد: مسلمانان 72 ملت‌اند و یکی از فلسفه‌های حج این است که مسلمانان دورهم جمع شوند و با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند و به یک هدف مشترک برسند و آن را عملی کنند.

وی افزود: تا قبل از انقلاب، بزرگان ما به حج می‌رفتند اما مطلب خاصی بین مسلمانان انتقال پیدا نمی‌کرد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) به‌عنوان مرجع تقلید احکامی را در بحث حج صادر و عملی کردند؛ احکامی مانند وحدت شیعه و سنی و برائت از مشرکین که به نظر برخی سنت‌شکنی بود.

وی با اشاره به اتفاقات سال 66 و شهادت عده‌ای از حجاج و تعطیلی چندساله حج واجب، گفت: مقام معظم رهبری با غنا بخشیدن به بیانیه‌ها و پیام‌هایی که به مناسبت حج صادر می‌کردند، راه امام خمینی را ادامه دادند و اثرات آن به عینه در حج نمودار می‌شد و این امر سبب شد استکبار احساس خطر کند.

وی در ادامه بیان داشت: حجاج ایرانی، کنگره‌ها و جلسات متعددی با اهل سنت و بعثه های کشورهای مختلف در حج برگزار می‌کردند که در آن زحمت چندساله استکبار در سیاه نمایی در مورد انقلاب و تشیع خنثی می‌شد و ما بهره‌های فراوانی از این مراسم معنوی می‌بردیم.

رییس شورای شهر چناران با اشاره به برنامه‌ریزی استکبار برای پایین آوردن سطح حج، اظهار داشت: استکبار باهدف کنترل مراسم حج، روابط خود را با کشورهای عربی به‌خصوص عربستان بهتر کرد و سخت‌گیری‌هایی را برای ایران ازجمله محدود کردن برنامه‌های فرهنگی کاروان‌ها و جمع‌آوری ابزارهای تبلیغی آن‌ها انجام داد و در همین راستا کلیه بلندگوها و 90 درصد لب تاب کاروان‌ها را توقیف کردند و کلیه بنرها و پوسترهای ایرانی‌ها جمع‌آوری کردند.

وی خاطرنشان کرد: جاسوسان سعودی در فضای مجازی ایران وارد شدند و پیام‌هایی را باهدف ایجاد التهاب بین مردم در فضای مجازی ایجاد کردند. حج عمره تعطیل شد اما ما در حج واجب همچنان مقاومت کردیم. استکبار دید که برای به حاشیه راندن ایران باید یک فاجعه ایجاد کند و جان بگیرد و اتفاق جرثقیل در مسجدالحرام را به راه انداخت.

وی ادامه داد: جرثقیل در محل تجمع شیعیان استقراریافته بود و زمانی که سقوط کرد، آل سعود بجای جمع‌کردن جنازه‌ها، به ترمیم فضای تخریب‌شده پرداختند که نشان از هدفمند بودن این حادثه بود.

سپهری خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ازدحام، مسیرهای متعددی از محل اسکان و چادرهای زائرین تا جمره تعبیه‌شده است اما در فاجعه منا، پلیس عربستان برخلاف سال‌های گذشته حجاج را به‌اجبار از مسیر خاصی هدایت کرد و بعد به بهانه ورود پسر شاه عربستان برای انجام مراسم حج، آن راه را بستند و در دمای بالای 60 درجه حاجیان با لبان تشنه در آن مسیر محبوس کردند که درنهایت به آن حادثه تلخ منجر شد.

وی گفت: به گروه پزشکی ایرانی اجازه کمک‌رسانی ندادند و بین کمک‌رسانی به شیعه و سنی فرق زیادی بود اما

در رسانه‌های سعودی عامل کشتار، ایرانی‌ها معرفی شدند و بی‌احترامی‌ها به حجاج ایرانی ادامه داشت تا اینکه سخنان رهبری آب روی آتش شد و فضا برای حجاج بازتر شد.

 

در ادامه حجت‌الاسلام دافعی، کارشناس بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت خراسان رضوی بیان داشت: جنگ تمام نشده است بلکه جنگ امروز بیش از گذشته علیه مرزوبوم کشور ما جریان دارد و تلفاتی هم که می‌دهیم به‌مراتب بیشتر از گذشته است.

وی ادامه داد: امروز نسل جوان ما زیر بمباران تبلیغاتی و تهاجم فرهنگی دشمن است و فقط موضع سنگر، جابجا شده است.

وی بابیان اینکه امروز حجاب و پوشش جوانان نشان‌گر تلفات این تهاجم است، گفت:‌ جنگ امروز جنگ فرهنگی است و اگر در این صحنه وارد نشویم حتماً شکست خواهیم خورد و اگر نسبت به تهاجم فرهنگی از خانه‌های خود شروع نکنیم شاهد تلفات بیشتری خواهیم بود.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking