۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۸

سرپرست امور فرهنگی سازمان بهزیستی تبیین کرد:

مهدهای کودک، بهزیستی و جایگاه منابع دینی

کانون خبرنگاران نبأ: با توجه به اهمیت امور فرهنگی در آموزش مهدکودک‌ها، سازمان از دو سال قبل با همکاری بعضی از مراکز و مؤسسات غیر دولتی که کارهای فرهنگی انجام می‌دهند مثل ستاد اقامه نماز و مؤسسه خاتم‌الأوصیا قراردادهایی را در راستای بازبینی محتوای آموزشی مهدکودک‌ها و تبیین شیوه‌های آموزش مفاهیم نماز به کودکان منعقد و محصولاتی آماده و چاپ شدند.
به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، اسلام در برنامه‌ها و تعاليم بر آن است تا جمع انديشى و جمع‌زيستى سازگار و با هدف را در پيروان خويش ايجاد و تقويت كند به گونه‌اى كه مردمان را عيال خدا ببينند. در جهانبينى اسلام از يك طرف مسئله خدمت به خلق، مقدمه قرب الهى و نوعى عبادت تلقى شده است و از ديگر سوى به هراندازه كه انسان در بعد شناخت و معرفت حق تعالى رشد و تكامل پيدا كند در خدمت به مردم بيشتر عشق مى‌ورزد زيرا شيفته حق، خدمت به خلق را جداى از بندگى خالق نمى‌بيند.

پيامبراكرم(ص) می‌فرمايند: ايمان به خدا و نفع رساندن به بندگان او، دو خصلت نيك است كه برتر از آن چيزى نيست. خدمتگزارى مفهوم وسيع و گسترده‌اى دارد که با توجه به وسعت و گستردگى معناى این واژه مى‌توان آن را به دو بخش عمده خدمت‌هاى معنوی و مادى تقسيم کرد. خدماتى مانند تعليم، ارشاد، پاسدارى از عقيده و اخلاق مردم، تبليغ از ارزش‌هاى دينى، فدا شدن در راه ايمان و عقيده و ... از جمله خدمت‌هاى معنوى شمرده می‌شوند حال آنکه تأسيس مدارس، مؤسسات و مراکز در راستای خدمت به مردم از مقوله خدمات مادى است و در این میان می‌توان به خدمات سازمان بهزیستی اشاره کرد.

سازمان بهزیستی کشور در سال ١٣٥٩ از ادغام 16 سازمان، نهاد، مؤسسه و انجمن تشکیل شد تا با اتخاذ تدابیر و ارائه خدمات و حمایت‌های غیربیمه‌ای با حفظ ارزش‌ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر مشارکت‌های مردم و همکاری نزدیک سازمان‌های ذیربط، در جهت گسترش خدمات توانبخشی، حمایتی، بازپروری و پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه‌های کم درآمد، اقدام کند.

کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ در مورد فعاليت‌های این سازمان با سیدمهدی سیدمحمدی، مشاور سازمان بهزیستی و سرپرست امور فرهنگی سازمان بهزیستی کل کشور به گفت‌وگو پرداخته است.

ایکنا: آیا آموزش‌های فرهنگی که به مردم و مسئولان داده شده؛ کافی است؟
مباحث کلی آموزش‌های فرهنگی که در همه سازمان‌ها وجود دارد در سازمان بهزیستی نیز وجود دارد، ولی با توجه به گستردگی و پراکندگی افرادی که تحت حمایت این سازمان هستند یعنی چیزی در حدود 4.5 میلیون نفر، و با توجه به شمار مددجویان و کارمندان و همچنین جمعیت‌هایی که به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم با سازمان در ارتباط هستند علی‌القاعده هر چه قدرهم فعالیت انجام شده باشد باز هم کم است؛ ان‌شاءالله با ایجاد زیرساخت‌های مربوطه و تأمین اعتبار باید این نیاز اجابت شود.

ایکنا: به نظر شما موانع پیش روی سازمان در حوزه آموزش فرهنگی چیست؟
بیشترین مشکلی که در این حوزه وجود دارد، نبود ساختار مناسب است؛ ساختار توانمند، گسترده و مناسب باید در سازمان تعریف شود و به تبع آن اشخاصی که در قسمت‌های مختلف قرار می‌گیرند باید مکمل همدیگر باشند. بنابراین، نبود ساختار مناسب و نیروی کار متخصص از موانع اصلی در حوزه آموزش فرهنگی هستند. گرچه کارهای فرهنگی بیشماری توسط این سازمان انجام شده است اما بخش فرهنگی این مجموعه به‌صورت ساختارمند تازه تأسیس است؛ با توجه به گستردگی جامعه هدف و نیاز فراوان باید امکانات و ساختارهای لازمه فراهم شود.

ایکنا: با توجه به فعالیت‌های سازمان بهزیستی از جمله پیشگیری از فروپاشی خانواده، آیا آموزش‌هایی که تاکنون صورت گرفته مؤثر بوده است؟
بخش فرهنگی سازمان عمر طولانی نداشته و از لحاظ ساختاری نیز توسعه زیادی پیدا نکرده؛ اما در هدف‌گذاری این حوزه، خانواده که رکن اصلی جامعه به شمار می‌رود جزء هدف‌های اصلی قرار داده شده و برنامه‌های مختلفی همچون برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف، برگزاری جشنواره‌ها و اردوها و ... در جهت تقویت بنیان خانواده و پیشگیری از بروز آسیب‌ها و جلوگیری از سست شدن کانون خانواده انجام شده است. عمده فعالیت این حوزه درباره مباحث خانواده است و برای رسیدن به هدف‌های تعریف شده و در راستای سلامت آموزش بایستی از سوی تمامی نهادهای فکری، فرهنگی و اندیشه‌ای همکاری لازم صورت گیرد. از آنجایی که فرزندان از اعضای اصلی یک خانواده به شمار می‌آیند درباره مباحث تربیتی جهت تقویت رابطه فرزندان با والدین نیز این حوزه ورود پیدا کرده است و در دو سال اخیر با برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌هایی و تنظیم محتواهای آموزشی بر فرهنگ‌‌سازی تحکیم خانواده متمرکز شده است.

ایکنا: استراتژی بهزیستی در قبال کاهش آسیب‌های اجتماعی چیست؟
در این سازمان بخش‌های مختلف و تخصصی از جمله معاونت پیشگیری و معاونت آموزشی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. برگزاری کارگاه‌های آموزشی، کارگاه‌های محله، ارائه آموزش‌های مهارت زندگی در محله‌های مختلف، دانشگاه‌ها و مدارس از جمله فعالیت‌های این بخش است. همچنین از دیگر فعالیت‌های این مجموعه می‌توان به ساماندهی آسیب‌دیدگان و دختران فراری، زنان، کودکان کار و سایر موضوعات و ناهنجاری‌های جامعه اشاره کرد. برای بهبود وضعیت نابسامان خانواده‌ها که در سطح جامعه شاهد آن هستیم، لازم است که همه دستگاه‌ها ورود کنند و کاری جمعی و متمرکز انجام شود. سازمان بهزیستی در حد توان خودش و با توجه به امکانات و محدودیت‌ها ورود پیدا کرده است. ٢٢ بخش فرهنگی در کشور فعال هستند و حدود 20 هزار نیرو در سراسر کشور آموزش‌های لازم فرهنگی را دیده‌اند و در آینده نیز شاهد افزایش مراكز و نیروهای بیشتری خواهیم بود.

ایکنا: نظر شما درباره اقدامات فرهنگی انجام شده در مهد کودک‌ها چیست؟ جایگاه منابع دینی در این فعالیت‌ها چگونه تبیین شده است؟
حدود یک سال است که سازمان در حوزه کودکان و بحث‌های آموزشی محصولات مختلف فرهنگی را تدوین و به چاپ رسانده است؛ بخشی از این محصولات که به توصیه کارشناسان فرهنگی آماده می‌شود، چاپ شده و بخش دیگر آن در دست اقدام است که به امید خدا تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید. تاکنون با همکاری سازمان‌های فرهنگی توانمند، محصولات فرهنگی خوبی را تهیه و تدارک دیده‌ایم. محصولاتی مانند فصل‌نامه‌ها و بسته‌های آموزشی برای مربیان مهد‌ها و همچنین آموزش‌های ضمن خدمت جهت پرورش مربیان. با توجه به اهمیت امور فرهنگی در آموزش مهدکودک‌ها، سازمان از دو سال قبل با همکاری بعضی از مراکز و مؤسسات غیر دولتی که کارهای فرهنگی انجام می‌دهند مثل ستاد اقامه نماز و مؤسسه خاتم‌الأوصیا قراردادهایی را در راستای بازبینی محتوای آموزشی مهدکودک‌ها و تبیین شیوه‌های آموزش مفاهیم نماز به کودکان محصولاتی آماده و چاپ شد.
در بخش مفاهیم نماز و آموزش قرآن هم فعالیت‌های خوبی با مجموعه خاتم الأوصیا برای اولین بار برای مهد کودک‌ها طراحی و آماده شده و ان‌شاءالله پس از طی مراحل چاپ اقدام برای آموزش شروع می‌شود. همچنین در سراسر کشور جشنواره نماز برگزار شد که در حوزه‌های نقاشی، تئاتر، داستان، کودکان با کمک اولیاء و مربیان خود آثار نفیسی را تولید کردند و در پایان با اعلام آثار برتر، جوایزی به برگزیدگان جشنواره اعطا شد.

ایکنا:‌ آیا در مورد فعالیت‌های بهزیستی تخصص‌گرایی صورت گرفته است؟
ما در تمام حوزه‌های سازمان مانند بخش توانبخشی یا خانواده و سایر بخش‌های تخصصی سازمان با تشکیل کمیته‌های کاری، بحث تخصص و مدیریت را تقویت کرده‌ایم و با اعمال روح فرهنگی در همه بخش‌های سازمان ان‌شاءالله بتوانیم به اهداف‌مان که در نهایت رشد و تعالی و سلامت روحی و جسمی جامعه است، برسیم. چندین سال است که در تهران و دیگر استان‌ها و شهرستان‌ه، بخش‌های علمی سازمان بهزیستی و وزارت رفاه فعال است و به‌صورت دانشگاه علمی ــ کاربردی مشغول به فعالیت هستیم و افراد زیادی را هم تربیت کردیم.

امین فلاح‌زرگران
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking