۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

فرهنگ و هنر در هفته ای که گذشت،

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه "معمای شاه"/ اعلام برگزیدگان جشن انجمن منتقدان سینمای ایران + عکس

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
عرصه فرهنگ و هنر در هفته ای که سپری شد، شاهد اتفاق هایی جذاب و در عین حال پر سر و صدا بود که کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی، جدول فروش هفتگی سینمای ایران، بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه سریال "معمای شاه"، زمان پخش آخرین قسمت برنامه های تلویزیونی "خندوانه" و "دورهمی" و برگزیدگان جشن انجمن منتقدان سینمای ایران، از جمله مهم ترین این رویدادها قلمداد می شود.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در متن زیر می توانید اطلاعات کاملی درباره مهم ترین رویدادهای عرصه فرهنگ و هنر در هفته گذشته، یعنی کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی، زمان پخش آخرین قسمت از برنامه "دورهمی" پیش از آغاز ماه محرم، صحبت های زهره صفوی بازیگر پیشکسوت درخصوص بیکاری هنرمندانی که به سمت عمل جراحی نرفته اند، بازدید رئیس رسانه ملی از پشت صحنه سریال "معمای شاه"، کنسرت محسن یگانه در نخستین روزهای فصل پائیز، برگزیدگان جشن انجمن منتقدان سینمای ایران، زمان پخش و ضبط آخرین قسمت از برنامه تلویزیونی "خندوانه"، جدول فروش هفتگی سینمای ایران، پیش فروش آلبوم "طریق عشق" با صدای محمدرضا شجریان و اجراهای خوانندگان کشورمان در شهرستان ها پیش از آغاز ماه محرم را مطالعه کنید.
از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
**شب پرشور ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت/ قطعه ای از زنده‌یاد حشمت سنجری اجرا شد
قطعه ای از زنده یاد حشمت سنجری در بخش پایانی شب پرشور ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت اجرا شد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، شهرداد روحانی در سی امین شب از آخرین ماه فصل تابستان با رهبری ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت روی صحنه رفت.
در این اجرا که تقریبا تمامی صندلی های طبقه های همکف، اول، دوم و سوم تالار وحدت پر شده بود، قطعه هایی از بزرگان عرصه موسیقی بین الملل اجرا شد.
در کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، قطعه های «گشت و گذار در یک بازار ایرانی» اثر آلبرت ویلیام کتلبی، «کنسرتو برای ویلن» اثر آرام خاچاطوریان،«سوئیت فندق شکن» اثر پیتر ایلیچ چایکوفسکی و «کاپریس اسپانیولی» اثر نیکلای ریمسکی کرساکف روی صحنه رفت.

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
در بخش دیگری از این شب موسیقی کلاسیک در تالار وحدت، امین غفاری نوازنده ارکستر سمفونیک ویلن نواخت که شهرداد روحانی پس از نوازندگی او، گفت: این بخش از موسیقی اجرایی سه قسمت دارد و ممکن است تشویق‌های شما تمرکز موزیسین‌ها را به هم بریزد، خواهش می‌کنم،تشویق‌ها را برای قسمت آخر بگذارید.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران همچنین در بخش دوم و پس از اجرای سوئیت "فندق شکن" رو به مخاطبان اظهار کرد: سوئیت "فندق شکن" اثر پیتر چایکوفسکی فرمی آزاد دارد که از 8 قسمت تشکیل شده است. ممنون می شوم اگر تشویق‌ها را به بخش پس از اجرای قسمت هشتم، اختصاص دهید.
قطعه‌ای از زنده‌یاد حشمت سنجری آخرین قطعه ای بود که ارکستر سمفونیک تهران در سی امین شب از شهریور روی صحنه برد و با استقبال پرشوری از جانب علاقه مندان رو به رو شد.
**دهم مهر آخرین قسمت "دورهمی" روی آنتن می‌رود/ پخش برنامه مدیری تا پایان سال 95 ادامه دارد
مدیر روابط عمومی برنامه تلویزیونی "دورهمی" از پخش آخرین قسمت این مجموعه در دهم مهر و پیش از آغاز ماه محرم خبر داده و به این نکته اشاره کرده که پخش این مجموعه تا پایان سال ادامه پیدا می کند.
امین اعتمادی مدیر روابط عمومی برنامه تلویزیونی "دورهمی" در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان گفت: آنچه که در حال حاضر حتمی است این است که ضبط برنامه "دورهمی" اواسط هفته آینده به پایان می رسد. 
وی ادامه داد: در رابطه با آخرین روز پخش برنامه "دورهمی" از شبکه نسیم به طور احتمالی به ما اعلام شده که دهم مهر آخرین قسمت از این برنامه پیش از آغاز ماه محرم به روی آنتن می رود.
اعتمادی تصریح کرد: با این حال ممکن است زمان پخش آخرین قسمت برنامه "دورهمی" تغییر کند. 

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
وی خاطرنشان کرد: ضبط برنامه تلویزیونی "دورهمی" پس از ماه محرم از سر گرفته می شود و پخش آن تا آخر سال 95 ادامه پیدا می کند. 
بنا بر این گزارش گفتنی است، همان گونه که مهران مدیری پیش تر اشاره کرده بود، مهرماه ساخت نخستین فیلم سینمایی اش با عنوان "ساعت پنج عصر" را آغاز می کند. 
**دخترم از سه سالگی بازیگر بوده است/ چون جراحی زیبایی نکرده باید در خانه بنشیند
بازیگر سینما و تلویزیون گفت: دختر من از سن سه سالگی در عرصه سینما مشغول به فعالیت بوده اما در حال حاضر باید درخانه بنشیند در حالی که مانند تعدادی از دیگر بازیگران به هیچ عنوان به دنبال عمل جراحی نرفته است.
زهره صفوی بازیگر پیشکسوت عرصه تلویزیون و تئاتر درگفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: این اواخر برای انجام یک کار کوتاه به گرگان رفتم و در همین زمینه درسریال "بازگشت" به ایفای نقش پرداختم.  وی ادامه داد: سریال 13 قسمتی "بازگشت" به کارگردانی حسین عامری هم اکنون درمرحله تصویربرداری است اما نقش من بسیار کوتاه بود و بیشتر از 4 روز طول نکشید.  صفوی تصریح کرد: هم اکنون برای انجام یک تئاتر نیز بنده را دعوت کرده اند و مشغول تمرین هستیم. این تئاتر در واقع زمینه ای ملودرام و خانوادگی دارد و در قالب چند اپیزود در درون هم قرار گرفته است.  این بازیگر پیشکسوت عرصه تلویزیون و تئاتر همچنین اظهار کرد: در اپیزود اول این تئاتر نقش‌های اول در حقیقت به یک مادر و دختر و یک خدمتکار تعلق دارد که با قتل این مادر که من هستم، اتفاق هایی در روند این نمایش رخ می دهد.  وی ادامه داد: این نمایش 26 مهر روی صحنه می رود و در حقیقت یک تراژدی محسوب می شود و از این جهت شاید با محرم نیز بدون تناسب نباشد.  صفوی در بخش دیگری از صحبتهای خود به فعالیت دخترش زهرا اویسی در عرصه سینما اشاره کرد و گفت: با اینکه دخترم از نظر ظاهریشرایط مناسبی برای بازیگر شدن دارد اما به دلیل اینکه در عرصه بازیگری تنها رابطه وجود دارد و این روابط باعث گرفتن نقشها می شود او نیز درحال حاضر بیکار است.  وی همچنین اظهار کرد: دختر من از سن سه سالگی در عرصه سینما مشغول به فعالیت بوده اما در حال حاضر باید درخانه بنشیند در حالی که مانند تعدادی از دیگر بازیگران به هیچ عنوان به دنبال عمل جراحی نرفته است. 
**محسن یگانه از "نگاه" می‌خواند
محسن یگانه در کنسرت مهر ماه خود منتخبی از پرطرفدارترین قطعه هایش از جمله قطعه های آلبوم "نگاه" را می خواند.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، محسن یگانه خواننده موسیقی پاپ در روزهای ابتدایی فصل پاییز در سالن میلاد روی صحنه می رود.
یگانه در این کنسرت منتخبی از آلبوهای "رگ خواب"، "نفس های بی هدف"،‌ "حباب" و "نگاه" را همراه با تعدادی از تک قطعه های پرطرفداراش اجرا می کند.

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
محسن یگانه که از ابتدای فعالیت خود با انتخاب های دقیق و به جایی که داشته، توانست به روند موفقیت خود سرعت بالاتری ببخشد،‌ امسال تیتراژ برنامه "ماه عسل 95" را خواند تا نقطه عطف دیگری را در ذهن مخاطبان تلویزیون و همچنین در ذهن طرفداران خود بر جای بگذارد.
البته یگانه پیش تر و در سال 86 نیز قطعه "خیال تو" را برای برنامه "ماه عسل" به تهیه کنندگی و اجرای احسان علیخانی خوانده بود که در آن سال هم با استقبال بی نظیری از جانب مخاطبان روبه رو شد.
محسن یگانه در چهاردهمین روز از آبان سال 93 صاحب دختری به نام نگاه شد وبه همین دلیل نام آلبوم جدیدش را که یک سال پس از تولد دخترش یعنی در سال 94 منتشر شد،‌ "نگاه" گذاشت.
این خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ تاکنون در بیشتر دوره های جشنواره موسیقی فجر حضور داشته، 8 و 9 مهر در 4 نوبت و در ساعت های 30/18 و 22 با علاقمندانش دیدار می کند.
**سریال‌ تاریخی باید بیانگر مبارزات مردم بر علیه ظلم و فساد باشد
رئیس صدا سیما دربازدید از پشت صحنه سریال تاریخی معمای شاه بر تبیین هویت تاریخ انقلاب اسلامی برای نسل های جدید تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان،  دكتر علی عسكری  با حضور در میان عوامل تولید سریال معمای شاه در شهرك سینمایی غزالی در سخنانی، تولیدسریال با مضامین تاریخ معاصر كشور را هوشمندانه، ارزشمند و شجاعانه توصیف كرد . 
وی درادامه با اشاره به موضوع  تاریخی، مهم و حساس سریال كه بازگو كننده بخش مهمی از تاریخ این مرزو بوم یعنی پیروزی انقلاب اسلامی  و سرنگونی رژیم ستمشاهی است،  گفت: سریال هایی كه درباره  تاریخ كشور تولید می شوند و به خصوص به تاریخ معاصر می پردازند، باید از ویژگی هایی برخوردار باشند كه تاریخ را برای نسل های آینده تبیین كند و برای مخاطبانش هویت بخش و بیانگر مبارزات مردم بر علیه ظلم و فساد باشد درواقع یكی از ویژگی های  پرداختن به تاریخ انقلاب این است كه می تواند فلسفه وجودی انقلاب را همیشه  برای نسل های مختلف چه آن ها كه همراه انقلاب بوده اند و چه آن هایی كه اصلا انقلاب را لمس نكرده اند كاملا تبیین و توضیح بدهد. 
وی افزود: ساخت سریالی چون معمای شاه دشواری های خاصی داشته كه نشات گرفته از نجابت صداوسیماست كه نمی تواند بسیاری از آلودگی ها و پلیدی هایی كه در گذشته بوده را نشان دهد، در واقع اگر بنا بود مستندی تاریخی درمورد دهه های اخیر و سلطنت پهلوی ساخته شود بسیاری از ملاحظاتی كه در این مجموعه رعایت شده، نیاز نبود، درحالی كه به دلیل نجابت ذاتی  رسانه ملی امكان آن وجود نداشت كه در این سریال تمامی فسادها و پلیدی های دوره پهلوی به تصویر درآید. دكتر عسكری در ادامه، پرداختن به ده ها شخصیت سیاسی، مذهبی و تاثیرگذار در دهه های اخیر كشور را از نقاط قوت این مجموعه دانست و اضافه كرد: مسلما در یك سریال معرفی تمام زوایای شخصیتی و اجتماعی این افراد امكان پذیر نیست و نمی توان به تمامی زمینه های پنهان و پیدای این افراد اثرگذار پرداخت. 

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
رئیس سازمان صداوسیما برخی هجمه ها علیه سریال را نشان دهنده دیده شدن سریال توصیف كرد و افزود: واقعیت این است كه چنین سریال هایی تبعاتی را نیز به همراه خواهد داشت  اما  به نظر می رسد برخی از نقدهایی كه علیه این سریال می شود نه تنها منصفانه نیست بلكه هجمه هایی است كه بعضا عوامل استكبار، مدافعان رژیم منحط پهلوی و سلطنت طلبان انجام می دهند، اما عوامل تولید در برابر آن ایستادگی كرده و كار را بی وقفه ادامه دادند. 
وی روشنگری اذهان نسل جوان در تبیین تاریخ كشور و مبارزات امام(ره) و رهبری معظم را از وظایف صداوسیما دانست و افزود: اگرچه افراد میان سال، خفقان، فساد و استبداد رژیم منحط پهلوی را به یاد دارند ولی نسل جدید از آن دوران  تصویر ذهنی ندارند و وظیفه و رسالت اصلی رسانه است تا به روشنگری تاریخ انقلاب و دلایل مبارزات آن دوران بپردازد و نگذارد تاریخ انقلاب مورد تحریف قرار گرفته و افرادی با افكار و دیدگاه هایی خاص انقلاب  را به گونه دیگری تدوین و تبیین  كنند. 
دكتر عسكری توجه به تاریخ را از مهمترین مولفه ها و عوامل هویت بخشی در نسل ها خواند و تاكید كرد: تمامی بزرگان دنیا توجهی ویژه به تاریخ ملی خود دارند. حتی دیدگاه تاریخی دركتاب روشنگر بشریت یعنی قرآن مجید نیزبه چشم می خورد و بارها و بارها قرآن با بیان قصص انبیاء بشارت و انذار داده است. 
وی در پایان اظهار امیدواری كرد ساخت مجموعه های اینچنینی بتواند گوشه‌هایی از زوایای تاریخی  این مرز و بوم را برای نسل جوان و آینده ساز كشور روشن كند. 
تولید 10 سریال الف ویژه در سیما 
دكتر میرباقری معان سیما نیز در حاشیه این بازدید از برنامه ریزی تلویزیون در تولید 10 سریال الف ویژه خبر داد و گفت: تاریخ انبیاء، تاریخ اسلام، اثرات اندیشمندان ایرانی در اسلام و تاریخ هشت سال دفاع مقدس دستمایه 10 طرح الف ویژه ای است كه به زودی جزئیات آن دراختیار رسانه ها قرار می گیرد. دكتر میرباقری تاكید كرد: سازمان برای تولید مجموعه های نمایشی كمبود بودجه ندارد چرا كه تولید برنامه های نمایشی موفق را نه صرف هزینه بلكه جذب سرمایه می داند. 
وی بازگشت گروه های فیلم و سریال به شبكه ها را از دیگر برنامه های این معاونت دانست و افزود: هریك از شبكه ها با توجه به حال و هوای مخاطبانشان تولید برنامه های نمایشی خواهند داشت ولی این تولیدات با برنامه ریزی و طبق اصولی خواهد بود كه مرجع آن سیما فیلم است. 
معاون سیما برنقش سیما فیلم در تولید سریال های ویژه الف تاكید و اضافه كرد:مجموعه معمای شاه در ماه محرم از شنبه تا چهارشنبه روی آنتن می رود. بازپخش این مجموعه نیز به  شبكه سه واگذار شده است. پس از پایان این مجموعه نیز سریال فاخر سرزمین كهن پخش می شود. 
وی همچنین بخش های مختلف مجموعه معمای شاه  را دارای این قابلیت دانست كه در مناسبت های خاص ملی و مذهبی مانند 17 شهریور، 28 مرداد و یا 30 تیر به صورت سینمایی بازپخش شود. دكتر پورحسین قائم مقام معاون سیما نیز در سخنان كوتاهی گزارشی از روند تولید مجموعه معمای شاه ارائه كرد. 3600 دقیقه تصویربرداری از مجموعه، پخش 41 قسمت از آن، آماده سازی 36 قسمت دیگر، ایجاد 1500 فرصت شغلی، به كارگیری  بیش از 80 هزار هنرور از موضوعاتی بود كه پورحسین به آن اشاره كرد. وی با قدردانی از عوامل تولید وفنی این سریال تاكید كرد: تنها حدود 120 سكانس از این سریال باقی مانده كه به زودی به اتمام خواهد رسید. 
محمدرضا ورزی كارگردان مجموعه نیز در گزارشی كوتاه از ساخت سه سازه عظیم و ماندگار برای تولید سریال های تاریخی در شهرك غزالی خبرداد و گفت: در خاتمه معمای شاه سه سازه از میدان منیریه، میدان ژاله وخانه وزیری برای تلویزیون به یادگار باقی خواهد ماند. 
ورزی با نام بردن از بسیاری از همكاران خود ضمن قدردانی از تیم همراه، یادی از هنرمندان درگذشته در طول سه سال و نیم تولید این سریال كرد. 
گفتنی است رئیس رسانه ملی به همراه معاونان سیما، منابع مالی و سرمایه انسانی و معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت و برخی مدیران  از سازه های متعدد ساخته شده در این پروژه بازدید كردند. 
**«ابد و یک روز» جایزه‌های جشن انجمن منتقدان سینما را هم درو کرد/ جایزه ویژه به حاتمی‌کیا رسید
جشن انجمن منتقدان سینما با حضور هنرمندان مطرح سینما در کانون پرورشی فکری کودکان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران عصر روز یکشنبه 28 شهریور ماه در کانون پرورشی فکری کودکان و با حضور گسترده هنرمندان و منتقدان سینما  برگزار شد.
در این برنامه هنرمندانی همچون علی نصیریان، ابراهیم حاتمی کیا، رضا کیانیان، شبنم مقدمی٬ مسعود فروتن، فریدون جیرانی، پیمان معادی، سعید روستایی، سعید ملکان، احترام برومند، شیرین یزدان بخش، محمدرضا دلپاک، هوشنگ گلمکانی، مانی حقیقی، نرگس آبیار، پریناز ایزدیار، امیر جدیدی، پانته آ پناهی ها و سیروس الوند حضور داشتند.

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
اجرای این مراسم را منصور ضابطیان مجری تلویزیون و گوینده رادیو بر عهده داشت و در اولین بخش جوایز بخش مستند به برگزیدگان و به شرح زیر اعطا شد. جوایز بخش مستند
در این مراسم تندیس بهترین مستند کوتاه به «کهریزک- تجریش» ساخته آزاده رضاییان مقدم رسید.
تندیس بهترین مستند نیمه بلند به «محاکمه» به کارگردانی سید احسان عمادی رسید.
دیپلم افتخار بهترین مستند بلند به «فصل هرس» ساخته لقمان خالدی اهدا شد. تندیس انجمن در این بخش به «دینگومارو» ساخته کامران حیدری تعلق گرفت.
در بخش جایزه شهید آوینی تندیس انجمن به «A۱۵۷» به کارگردانی بهروز نورانی پور اهدا شد.در ادامه برنامه کیوان کثیریان دبیر این دوره از جشن منتقدان پس از تشکر از حاضرین، از احترام برومند برای دریافت لوح تقدیر و تندیس یادبود جشن دعوت کرد تا روی صحنه حاضر شود. 
پس از این تقدیر نماهنگ ویدویی در یادبود داود رشیدی پخش شد و به همین مناسبت علی نصیریان برای سخنرانی به جایگاه دعوت شد. نصیریان با اشاره به دردناک بودن فقدان رشیدی گفت: این روزها برای ما بسیار سخت است. فراق داوود رشیدی برای افرادی مثل من کمتر از خانواده او سخت نیست. ما با یکدیگر هم بازی و همکار بودیم و این ارتباطات انسانی بسیار عمیق است، تقریبا نزدیک ۴۰ سال از آن نمایشی که اولین بار با هم کار کردیم می گذرد.
وی افزود: لحظات همکاری با رشیدی از صفحه ذهن و دل من پاک نمی شود. ارتباط حسی که پارتنرها در زمان ایفای نقش دارند فراموش نشدنی است. داوود رشیدی بسیار شوخ طبع بود، در اولین نمایشمان که صحنه های خنده دار داشت رشیدی نقش یک کشیش را بازی می کرد و صحنه های خنده داری ایجاد می شد.
جایزه بخش فیلم کوتاه
در این بخش تندیس بهترین فیلم کوتاه به "باران های گاه به گاه" ساخته کاوه دانشمند رسید وی این تندیس را به خواهرش تقدیم کرد.
منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما گفت: خوشحالم دهمین جشن این انجمن برگزار شد امیدوارم صدمین سال اش برگزار شود. یکی از ضعف های مورد کشور نداشتن مراسم های پایدار است که خوشحالم این انجمن به دهمین جشن خود می رسد؛ از همه هفت هزار نفری که امسال در میدان مشق در جشن خانه سینما با ما همراه شدند، متشکرم.
نخستین بزرگداشت دهمین جشن نویسندگان و منتقدان سینمای ایران  با نکوداشت فیلمخانه ملی ایران با اهدای تندیس به لادن طاهری برگزار شد.
برگزیدگان سینمای ایران 
تندیس بخش بهترین دستاورد فنی به امیررضامعتمدی برای جلوه های بصری «سینما نیمکت» رسید و جایزه دوم این بخش به سعید ملکان برای طراحی چهره پردازی «ابد و یک روز» رسید.
تندیس بهترین صدای فیلم به سعید بجنوردی، محمدرضا دلپاک و حسین مهدوی برای فیلم «لانتوری» اهدا شد.
تندیس بهترین طراحی صحنه و لباس از نگاه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران به نگار نعمتی و امیر حسین قدسی برای فیلم اژدها وارد می شود تعلق گرفت.
کریستف رضاعی نیز تندیس بهترین موسیقی را برای فیلم "اژدها وارد می شود" دریافت نمود.دیپلم افتخار بخش خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلم‌سازان اول جوان) به احسان بیگلری برای «برادرم خسرو» اهدا شد.
تندیس بخش خلاقیت و استعداد درخشان به محمدحسین مهدویان برای «ایستاده در غبار» رسید. 
تندیس بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای «اژدها وارد می‌شود» و «لانتوری» رسید که در مراسم حاضر نبود ومانی حقیقی به جای او جایزه را دریافت نمود.
تندیس بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای «اژدها وارد می شود» اهدا شد. بهمنش حضور در این فیلم را شانسی خواند که فقط یکبار نصیب هرکسی می شود و از مانی حقیقی تشکر کرد.
دیپلم افتخار نقش مکمل زن به "سارا بهرامی" برای بازی «خانه ای در خیابان چهل و یکم» تقدیم شد منتها با عدم حضور وی خواهرش جایزه را دریافت نمود.
لوح سپاس و تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن به شبنم مقدمی بابت نقش آفرینی در فیلم های" ابدویک روز" و "نفس" اهدا شد.
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان به پریناز ایزدیار بابت فیلم سینمایی" ابدویک روز" اهدا شد.
لوح سپاس و تندیس بهترین بازیگر زن به لیلا حاتمی بابت نقش آفرینی در "من" اهدا ‌شد.
تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به نوید محمدزاده برای «ابد و یک روز» رسید. وی هنگام دریافت تندیس گفت: جایزه ام را به ابوالفضل پورعرب برای بازی در فیلم نرگس تقدیم میکنم. بازی در بعضی فیلم ها همیشه در ذهن آدم می ماند.
جایزه ویژه مراسم دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان به ابراهیم حاتمی کیا تعلق گرفت.
تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد توسط رضا کیانیان به پیمان معادی برای «ابد و یک روز» اهدا شد.
لوح سپاس و تندیس بهترین فیلمنامه دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به سعید روستایی بابت فیلمنامه" ابد و یک روز" اهدا شد.
تندیس بهترين كارگرداني در دهمين جشن منتقدان به سعيد روستايي براي فيلم "ابد و يك روز" اهدا شد. سعید روستایی پس از دریافت جایزه اش گفت: ابد و یک روز حاصل فیلم های کوتاه من است. 
جایزه ویژه بهترین فیلم تعلق گرفت به فیلم "دختر" ساخته رضا میرکریمی تعلق گرفت و تندیس بهترین فیلم از نگاه منتقدان نیز بار دیگر به فیلم "ابد و یک روز" و سعید ملکان اهدا شد. 
** آغاز  پیش فروش آلبوم «طریق عشق» با صدای «محمدرضا شجریان» 
آلبوم موسیقی «طریق عشق» حاصلِ همکاری «محمد رضا شجریان» و زنده یاد «پرویز مشکاتیان» به زودی منتشر می شود.
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، آلبوم موسیقی «طریق عشق» در حالی به زودی منتشر می شود که پیش فروش این اثر، پیش از انتشار رسمی آن در هفته نخست مهر ماه آغاز می شود
آلبوم «طریق عشق» حاصل همکاری محمدرضا شجریان، پرویز مشکاتیان و گروه موسیقی «عارف» است که شامل 10 قطعه ی ساخته شده بر سروده هایی از «حافظ»، «مولانا» و «پرویز مشکاتیان» می باشد که دارای قطعات «پیش درآمد فشاری»، «تکنوازی سنتور»، «سنتور و آواز»، «چهار مضراب، دل انگیز»، «تار و آواز»، «تصنیف دل مجنون»، «نی و آواز»، «کمانچه و آواز»، «تصنیف ساقی» و «تصنیف جان جهان» است.
این مجموعه در سال 1367 طی کنسرتی در اروپا به اجرا درآمده و نسخه ی استودیویی آن پس از سال‌ها مجوز نشر گرفته است.
دکتر «حسین عمومی» آوازشناس و ردیف‌شناس برجسته ایرانی در مورد آوازخوانی گفته است: «آوازخوان ایرانی باید چهار ویژگی اساسی داشته باشد، اول صدای زیبا و شش دانگ و آموزش دیده، دوم دانش آوازی و ردیف خوانی، سوم آشنایی کامل به ادبیات به خصوص شعر دیروز و امروز ایران و چهارم ادای درست و معنی‌دار کلماتی که به آواز می‌خواند، در تاریخ معاصر ایران، این چهار ویژگی در هیچ خواننده‌ای بارزتر از محمدرضا شجریان حضور ندارند.»
شایان ذکر است که پخش رسمی آلبوم «طریق عشق» از روز دوشنبه (پنجم مهرماه سال جاری) آغاز می شود.
**دهم مهرماه آخرین قسمت "خندوانه" به روی آنتن می‌رود/گروه همچنان مشغول ضبط
روابط عمومی خندوانه گفت: ضبط خندوانه همچنان ادامه دارد و به احتمال زیاد تا پنجم مهرماه تمام می شود.
شهیدیان، مسئول روابط عمومی برنامه تلویزیونی "خندوانه" در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان گفت: این روزها ضبط برنامه "خندوانه همچنان ادامه دارد و تا پنجم مهر ماه ادامه دارد و البته شاید زود تر هم ضبط برنامه تمام شود.

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
وی در خصوص زمان پخش آخرین قسمت "خندوانه" قبل از ماه محرم خاطرنشان کرد: آخرین قسمت "خندوانه" قبل ماه محرم و دهم مهرماه از شبکه نسیم روی آنتن می رود.
**کدام خواننده‌ها پیش از ماه محرم روی صحنه می‌روند؟
تعدادی از خواننده ها و گروه های موسیقی در عرصه های مختلف پیش از آغاز ماه محرم در شهرستان ها به اجرای برنامه می پردازند.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، خواننده های عرصه موسیقی سنتی و همچنین موسیقی پاپ کشورمان در روزهای پایانی تعطیلات وپیش از آغاز دو ماه محرم و صفر کنسرت های خود در شهرهای مختلف را برگزار می کند.
*کنسرت "مهدی یراحی"
مهدی یراحی خواننده خوش صدای موسیقی پاپ در نخستین شب از مهرماه ساعت 21:30 در تالار آفتاب شهر اهواز روی صحنه می رود.
* کنسرت "فرزاد فرزین"
فرزاد فرزین خواننده خلاق عرصه موسیقی پاپ 3 مهر در دو نوبت 18:00 و 21:00 سالن نامجو شهر رشت به اجرای برنامه می پردازد.
*کنسرت "فریدون آسرایی"
فریدون آسرایی خواننده موسیقی پاپ در نخستین روز از فصل پاییز ساعت 30/19 در سالن حجاب شهر رفسنجان عاشقانه هایش را برای مخاطبان موسیقی پاپ می خواند.
*کنسرت "اردشیر کامکار"
کنسرت گروه سنتی محلی "اردشیر کامکار" به خوانندگی "وحید تاج" در بخش فارسی و "حشمت رجب زاده" در بخش محلی در اولین روز از مهر ماه ساعت 21 در سالن شهدای قلاویزان ایلام برگزار می شود.
**"ابد و یک روز" به جدول فروش هفتگی سینما بازگشت / "فروشنده" برای سومین هفته متوالی دو میلیارد فروخت
 جدول فروش هفتگی سینمای ایران با ادامه صدر نشینی فیلم "فروشنده" و اضافه شدن "ابد و یک روز" با تنها یک سینما به جمع ده فیلم پرفروش هفته روز گذشته منتشر شد.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، جدول فروش هفتگی سینمای ایران با ادامه صدر نشینی فیلم "فروشنده" و اضافه شدن "ابد و یک روز" با تنها یک سینما به جمع ده فیلم پرفروش هفته روز گذشته منتشر شد.
فروشنده
"فروشنده" آخرین ساخته اضغر فرهادی برای سومین هفته متوالی در صدر جدول فروش هفتگی سینمای ایران ایستاد.
این فیلم در هفته جاری به فروشی معادل 2,000,597,000 تومان رسیده و در رتبه نخست جدول قرار گرفت. فروشنده با در اختیار داشتن 113 سینما و پس از 21 روز به فروش کلی6,862,415,598 تومان دست یافته و در رتبه پنجم پرفروش ترین آثار سال 95 قرار گرفت.
شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، بابک کریمی، مینا ساداتی، مهدی کوشکی و مارال بنی اعتماد در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

از کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تا بازدید رئیس صدا و سیما از پشت صحنه
ناردون
"ناردون" نیز در ادامه فروش موفقیت آمیز خود جایگاه دوم خود را برای هفته سوم نیز تثبیت نمود و این هفته به فروش 491,234,000 تومان دست یافت.
آخرین ساخته فریدون حسن پور پس از 42 روز و با در اختیار داشتن 130 سینما به فروش کلی 3,221,671,403 تومان رسید. امین حیایی، سیروس گرجستانی، امیر نوری و شهرام قائدی بازیگران این فیلم کمدی را تشکیل می دهند.
من
فیلم "من" به کارگردانی سهیل بیرقی این هفته نسبت هفته گذشته یک پله صعود کرده و جایگاه سوم جدول فروش سینمای ایران را از آن خود نمود.
لیلا حاتمی، امیر جدیدی، بهنوش بختیاری، علیرضا استادی، علی منصور، سعید عطائیان و مانی حقیقی در فیلم بیرقی به ایفای نقش می پردازند.
این فیلم در هفته جاری با 232,711,000 تومان فروش رتبه چهارم خود را ارتقا داده و لانتوری را پشت سر نهاده است. "من" با داشتن 70 سینما و بعد از 35 روز به فروش 1,800,803,699 کلی تومان رسیده است.
لانتوری
لانتوری که هفته هفتم اکران خود را پشت سر می گذارد با توجه به نداشتن سینماهای مربوط به حوزه هنری در جایگاه چهارم جدول فروش هفتگی سینمای ایران قرار گرفته است.
آخرین ساخته رضا درمیشیان در هفته جاری 226,593,000 فروش داشته و با داشتن 66 سینما پس از 49 روز مرز 5 میلیارد فروش را رد کرده و به فروش کلی 5,579,969,800 تومان دست یافته است.
آبنبات چوبی
آبنبات چوبی ساخته محمدحسین فرحبخش در این جدول رتبه پنجم را در دست داشته و به فروشی معادل 124,089,000 تومان رسیده است.
فیلم جدید رضا عطاران برای دومین هفته متوالی رتبه پنجم خود را حفظ نموده و همچنان انتظارها در گیشه را برآورده نکرده است.
این فیلم با داشتن 44 سینما و پس از گذشتن 35 روز از اکران در کل 1,025,233,900 تومان فروش داشته و پس از 5 هفته به تازگی جزو میلیاردی های سینمای ایران شده است.
فیلم های "سایه های موازی" با 69,111,000 تومان، "زاپاس" با 32,635,000 تومان، "دختر" با 32,444,000 تومان، "ابد و یک روز" با 28,750,000 تومان و "دزد و پری" با 25,569,000 تومان فروش رتبه های ششم تا دهم جدول هفتگی فروش را در اختیار دارند. 
حضور فیلم "ابد و یک روز" در رتبه 9 جدول فروش آن در شرایطی که اکران خود را به پایان رسانده و در اکرانی فوق العاده در یک سینما روی پرده رفته از نکات جالب جدول فروش این هفته است. 
"من سالوادور نیستم" با 14,330,523,100 تومان، "پنجاه کیلو آلبالو" با 13,520,789,000 تومان، "ابد و یک روز" با 11,392,166,700 تومان، "بارکد" با 11,227,973,900 تومان و "فروشنده" با 6,862,415,598 تومان رتبه های اول تا پنجم پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران در سال 95 را تاکنون در اختیار دارند.
گزارش از: بهاره کنجکاوفرد


منبع : میزان

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking