۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹

فضای مجازی و تغییر سبک و سیاق زندگی!

فضای مجازی و تغییر سبک و سیاق زندگی!
فضای مجازی تیغی با دو لبه تیز است که خطرات زیادی برای نوجوانان و جوانان خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، استفاده بیش از اندازه جوانان از فضای مجازی و اینترنت فضا را برای جرایم هم بیشتر کرده و خود آنها را هم آسیب پذیرتر کرده است.

 

مقابله با جرایم اینترنتی و همچنین آموزش صحیح استفاده از تکنولوژی رایانه ای برای ایجاد دژی در مقابل جوانان و برای مراقبت و محافظت ازآنها الزامی است.

 

فضای مجازی به عنوان یک ابزار ارتباطی نوین با خطراتی که در پیش روی جوانان گذاشته است نیاز به کنکاش و البته سانسورهای هم دارد تا جوانان را کمتر درگیر خود و معضلات حوزه خود کند.

 

نحوه و چگونگی برخورد با هر تکنولوژی به محض ورود به هر فرهنگی نیاز به انجام کار کارشناسی شده دارد تا مانع بروز مشکلات بیشتر شده و با فرهنگ سازی مناسب هم راستا با آداب و رسوم و فرهنگ آن جامعه وارد آن شود و اثرات منفی آن کاهش پیدا کند.

 

هر وسیله ای دارای مزایایی بسیاری است و در کنار معایب خود می تواند به رشد و تقویت ابعاد مختلف بپردازد، در این خصوص فضای مجازی بستری را برای نسل نوجوان و جوان فراهم کرده است که می توانند با استفاده از آن در زمینه آموزشی وضعیت بهتری را تجربه نمایند.

 

اما خطرات در تمام سطوح در حوزه فضای مجازی بیش از فواید آن است، چرا که این تکنولوژی به محض ورود در اختیار تمام اقشار قرار گرفت و کمتر اطلاعات و آگاهی مفید در مورد آن به مردم داده شد.

 

دامنه ارتباط با اینترنت به حدی گسترده است، که می توان ابراز داشت که به عنوان یک خطر بزرگ می تواند جوانان را تا حد خطر ببرد و هشدارها نسبت به این موضوع را بیشتر کند.

 

جوانان در حال رشد نسبت به فضای مجازی حساسیت بیشتری دارند، آسیب های اجتماعی فضای مجازی آنها را محصورتر کرده است.

 

آسیب های اجتماعیِ حاصل از ارتباط با اینترنت دامنه وسیعی دارد، طوری که می توان حوزه آسیب های آن را از چندهویتی گرفته تا دسترسی به حساب های بانکی، هرزه نگاری، انتشار محتواهای مستهجن، تجاوز به حریم خصوصی افراد و اشاعه خشونت ترسیم کرد؛ آسیبهایی است که کارشناسان حوزه جامعه شناسی، ارتباطات و روانشانسی بصورت مداوم از آنها صحبت می کنند.

 

در حقیقت آزادی بی حد و حصر در فضای مجازی، خلا قانون گذاری و عدم امکان حضور و نظارت پلیس بر تمام ابعاد آن موجب می شود که عده ای از کاربران بر اساس هنجارهای لحظه ای عمل کنند، گمنامی، بی چهرگی و بی نامی افراد در اینترنت نه تنها پیگرد قانونی مجرمان را در فضای رایانه ای مشکل می سازد، بلکه زمینه گسترش آن را نیز فراهم می آورد.

 

با توجه به رشد روزافزون جرایم اینترنتی و با در نظر گرفتن به این مطلب که جوانان بیش از هرگروه دیگری در مقابل بعضی از این جرایم آسیب پذیر هستند، حمایت از آنان امری ضروری و حیاتی به نظر می رسد.

 

یکی از کارکردهای مهم و خطرناک این فضا، گفتگوهای اینترنتی است که به واسطه گسترش استفاده از تلفن های همراه، روز به روز در حال افزایش است، فارغ از اینکه این موضوع بیشتر اوقات فراغت دختران و پسران جوان را به خود اختصاص می دهد و آنها را از پرداختن به امور مفید دیگر باز می دارد؛ به دلیل گمنامی افراد در این فضا، هویت های کاذب و دوگانه ای شکل می گیرد که در آشنایی ها و دوستی های رمانتیک مجازی، اکثر اوقات موجب به بازی گرفتن احساسات و سرنوشت افراد در این فضا می شود، البته آسیب های اینگونه در میان دختران جوان بیشتر مشاهده می شود که متاسفانه گاهی تاثیرات عمیقی بر آینده و زندگی آنان دارد.

 

همچنین حضور طولانی در فضای مجازی می تواند به فرهنگ پذیری اشتباه، جامعه پذیری ناقص و تاثیرپذیری افراطی از هنجارها و ارزشهای حاشیه ای در عرصه های مختلف ارتباطی و اجتماعی منجر شود، از طرفی با کاهش حضور جوانان و نوجوان در بستر خانواده، میزان اعتماد آنها به این نهاد مهم اجتماعی کم می شود.

 

فضای مجازی به عنوان جادوی جام جهان نمای هزاره سوم یکی از ابزارهایی است که در آینده بشریت نقش مهمی را ایفا می کند و با توجه به تغییراتی که بصورت مداوم در آن ایجاد می شود باید مسیر درست استفاده از آن را نیز شناسایی کرد.

 

مسئولان و دست اندرکاران کشور باید خطرها و تهدیدهای این جرایم را جدی تلقی کنند و استراتژی های همه جانبه ای را در راستای آگاهی دادن به استفاده کنندگان از اینترنت، مقابله قانونی با جرایم اینترنتی و استفاده صحیح از تکنولوژی رایانه ای اتخاذ کنند.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking