۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۶

ناو هواپیمابر روسیه به سواحل سوریه می رود

ناو هواپیمابر روسیه به سواحل سوریه می رود
مسکو - ایرنا - روسیه یک ناوگروه به فرماندهی ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف به دریای مدیترانه اعزام می کند که قرار است در سواحل سوریه مستقر می شود.

به گزارش ایرنا، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه در جمع مقام های ارشد این وزارتخانه گفت: ناوگروه روسی شامل پنج ناو و پنج کشتی پشتیبانی ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف را همراهی می کنند.
خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از وزیر دفاع روسیه نوشت: ناوگروه روسی در ساحل شرقی دریای مدیترانه مستقر می شود.
زمان آغاز این ماموریت دریایی و مدت آن اعلام نشده است.
روسیه که از پایگاه پشتیبانی دریایی طرطوس سوریه استفاده می کند از سال 2013 در مدیترانه ناوگروه دریایی مستقر کرده است که هر یگان دریایی پس از پایان ماموریت با ناوهای دیگری جایگزین می شود و به این ترتیب ناوگروه روسی همیشه با ماموریت دفاع از سواحل سوریه در این پهنه آبی مستقر است.
مقام های روسیه اعلام کرده اند که تامین امنیت مدیترانه از اولویت های نیروی دریایی روسیه در آب های بین المللی است و مسکو به این امر توجه خاص دارد.
از سوی دیگر، ناوگروه مدیترانه ای روسیه در سرکوب گروههای تروریستی ضد سوری مشارکت دارد.
مسکو از مهرماه سال 94 با درخواست دولت سوریه و استفاده از مجموعه یگان های نیروی هوافضا مستقر در سوریه، پرواز بمب افکن های دوربردی به صورت رفت و برگشت از روسیه، ناوها و زیردریایی ها مواضع تروریست ها بویژه داعش و جبهه النصره را زیر بمباران قرار داده است.
آدمیرال کوزنتسف تنها ناو هواپیمابر روسیه ساخته شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی می باشد و سال 1991 همزمان با فروپاشی کار خود را آغاز کرد.
این ناو با جنگ افزارهای پیشرفته موشکی و انواع توپ ها دارای بیشترین نرخ آتشباری در جهان یعنی 5000 گلوله در دقیقه، جنگ زیر سطحی و مقابله با اژدرها، نسبت به نمونه های مشابه غربی کارآمد تر معرفی شده است.
براساس آخرین گزارش موجود، ناوگان هوایی آدمیرال کوزنتسوف متشکل از 19 جنگنده سوخو 33 با توان انجام عملیات در هر شرایط زمانی و آب و هوایی مسلح به تسلیحات هوا به هوا، رهگیری موشک های کروز، بمب های هدایت شونده و بالگردهای ضدزیردریایی و اخطار زودهنگام است.
اروپام*391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking