۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۱

مصالح عالیه امت اسلامی اهم از مصالح منفعتی و جناحی است

مصالح عالیه امت اسلامی اهم از مصالح منفعتی و جناحی است
اراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: مصالح عالیه امت اسلامی اهم و فراتر از مصالح منفعتی و جناحی است و همه بخش های نظام باید این مهم را در اولویت کارهای خود داشته باشند.

به گزارش ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عصر روز چهارشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی در اراک افزود: آسیب شناسی عزاداری های محرم و برنامه های فرهنگی مساله ای مهم است که نباید از آن غفلت کرد و انحراف ها و کج سلیقه گی ها با رویکرد سیاسی، جناحی و مذهبی در این حوزه جایز نیست.
وی توضیح داد: فعالان امور فرهنگی و مذهبی و مشاغل خدمات فرهنگی باید شناسنامه دار و تایید شده در این وادی وارد شوند و در صورت هرگونه تخلف، معیار و ضوابط قانونی برای عاملان رفتارهای سلیقه ای چه به صورت آگاهانه یا سهوی در فضای واقعی یا مجازی، اعمال شود.
به گزارش ایرنا، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی یادآور شد: برخی جریان ها در حوزه عزاداری های محرم با اعمال خرافی نظیر قمه زنی آگاهانه قصد دارند مسایل انحرافی را اشاعه دهند که در این موارد مجموعه متولیان امر باید قاطعانه با سرکرده های اصلی برخورد کنند.
آیت الله دری نجف آبادی گفت: فرهنگ عاشورایی و مکتب حسینی (ع)، دریایی عمیق از معانی انسان ساز و تربیتی و معرفتی است و عزاداری های محرم باید پیوند موثری با انتقال این مفاهیم داشته باشد.
وی افزود: نیاز است با برنامه های هدفمند و اصولی در حوزه انتقال فلسفه عاشورایی راه بر خرافات و عزاداری های احساسی سد شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش حوزه تربیتی را تکلیف مهم نهاد آموزش در جامعه عنوان کرد و گفت: تربیت معنوی به مراتب از علم آموزی ارجح است و باید از سطوح پایین مدرسه تا بالاترین مدارج آموزش عالی، هویت بخشی و جریان سازی فرهنگی در کنار مهارت آموزی و پرورش استعدادهای علمی بارور شود.
فرمانده سپاه روح الله در استان مرکزی نیز در این نشست با تاکید بر جایگاه امر به معروف و نهی از منکر گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی متاسفانه کانون هدفمند در اشاعه برخی تبلیغات غیرفرهنگی هدایت شده قرار گرفته که باید برای پیشگیری و مقابله با آن فکر اساسی شود.
سردار محسن کریمی افزود: غفلت از آسیب ها و تهدیدهای فضای مجازی جایز نیست و نیاز است که مجموعه متولیان در استان مرکزی با حساسیت و برنامه های اثرگذار در ساماندهی این بخش حرکت کنند.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: برخی لاابالی گری ها در حوزه فرهنگی در استان نگران کننده شده است و مهار این مسائل به تنهایی از حوزه قضایی برنمی اید.
حجت الاسلام قاسم عبداللهی افزود: مقابله با آسیب های اجتماعی از اولویت های نظام ترسیم شده و همه بخش ها تکلیف دارند به فراخور در این زمینه فعالیت های اثربخش داشته باشند.
فرمانده انتظامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تدابیر ترافیکی و نظم و امنیت آیین های عزاداری محرم از سوی نیروی انتظامی اندیشیده شده است.
سرهنگ کیومرث عزیزی افزود: برخورد با انحراف ها در عزاداری ها در برنامه ای مشخص با حضور سایر دستگاه های متولی در استان در حال اجرا است و محوریت این برنامه ها ارشاد و آگاه سازی است.
به گزارش ایرنا، وی اظهار کرد: پیشنهاد شده امسال به منظور بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای ایجاد نظم بیشتر در عزاداری ها با همکاری هیات های مذهبی از پلیس ساران محرم استفاده شود.
سرهنگ عزیزی در خصوص تهدیدهای فضای مجازی نیز گفت: 25 میلیون ایرانی در شبکه های مجازی عضویت دارند و از سال گذشته تا کنون شمار کاربران تلگرام در ایران از 17 میلیون به 20 میلیون نفر رسیده که بین 5 تا 7 ساعت در این فضا فعالیت دارند.
وی توضیح داد: در چنین شرایطی نیاز است فرصت سازی از فضای موجود برای انتقال اطلاعات مفید در برنامه جدی قرار گیرد تا مخاطرات این فضاغ تا حدی کاهش یابد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: دشمن در فضای مجازی به صورت آگاهانه برنامه های مخربی را برای جوانان و لایه های مختلف جامعه ایرانی دارد و در چنین شرایطی تکلیف حوزه فرهنگی و متولیان امر سنگین تر است.
مهدی حقیقی افزود: شناخت آگاهانه فضای مجازی و تولید محتوا برای این عرصه از نیازهای ضروریست.
در این نشست مقرر شد در نشستی فوق العاده با حضور مدیرکل دفتر بانوان ستاد امروبه معروف و نهی از منکر کشور مسائل و موضوعات استان در نشست شورای فرهنگ عمومی بررسی شود.
با توجه به اینکه سند ارتقای فرهنگ منابع طبیعی با حمایت شورای فرهنگ عمومی برای شماری از استان های کشور مصوب شده، مقرر شد با حضور مقامات منابع طبیعی کشور راهبردهای اجرایی در این خصوص اتخاذ شود.
6013/خبرنگار و انتشار دهنده: مژگان حیدری*

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking