۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۱

"معبد تاریخی بردنشانده"؛ قدیمی‌ترین معبد روباز ایران/ اثری متعلق به ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در انتظار گردشگران

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مسجد سلیمان با بیان اینکه قدمت دو اثر تاریخی سرمسجد و برد نشانده در این شهرستان به ۲۸۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، گفت: این دو اثر ارزشمند تاریخی درمسجد سلیمان مرمت و ساماندهی شده‌اند.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری تسنیم، در شمال خوزستان مسجدسلیمان یکی از شهرهای قدیمی با آثار باستانی بسیار با ارزش و دیدنی و آثار تمدنی بسیار پرارزش است.
دو اثر تاریخی سرمسجد و بردنشانده از آثار تمدنی و باستانی موجود در این شهرستان است که آماده بازدید گردشگران و علاقه‌مندان به آثار باستانی است.

مسعود سلطانی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه آثار تاریخی سرمسجد و بردنشانده در این شهرستان قدمتی 2800 ساله دارند ودر سالیان گذشته به ثبت ملی رسیده‌اند، گفت: بعد از ثبت ملی یک اثر باید جرائم و دامنه آن اثر تاریخی مشخص شود.
وی با بیان اینکه این آثار تاریخی در مسجد سلیمان مرمت وساماندهی شده‌اند، اظهار داشت: صفه باستانی سرمسجد و معبد بردنشانده مسجد سلیمان از شاخص‌ترین بناهای تاریخی هستند که در یک دوره زمانی ساخته شده‌اند و قدمت این دو اثر به 800 سال پیش ازمیلاد مسیح باز می‌گردد.
رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مسجد سلیمان با اشاره به اثرتاریخی معبد بردنشانده گفت: معبد برد نشانده مسجد سلیمان قدیمی‌ترین معبد روباز در ایران است که قدمت آن به 2800 سال پیش باز می‌گردد این بنا ارزشمند تاریخی که از قلعه‌های مستحکم پاسارگاد و تخت جمشید قدیمی‌تر است دارای چندین رشته راه پله است این بنا متشکل از سنگ‌های کوچک و بزرگ در هم تنیده شده با نوع معماری اورارتو ساخته شده است که محل عبادت و نیایشگاه قوم پارس بوده و همچنین محل زیست امرا و سلاطین این قوم نیز بوده است.

وی درخصوص رسیدگی و توجه به این آثار و مرمت و ساماندهی این دو اثر ارزشمند تاریخی  گفت: باتوجه به تخریب تدریجی آثار تاریخی به واسطه عوامل طبیعی مرمت این آثار امری اجتناب ناپذیر است که با توجه به اعتباراتی که دراین خصوص دراختیار میراث فرهنگی شهرستان قرار گرفت شرح عملیات اجرایی پروژه ایجاد و تجهیز سایت موزه برد نشانده و همچنین سایت موزه سر مسجد در دستور کار قرار گرفت.
سلطانی در ادامه افزود: مرمت و ساماندهی این دو اثر تاریخی شامل مرمت پلکان و مسیر دسترسی به صفه سرمسجد، مرمت جداره‌های پیرامون بنا و بازوهای پلکان ورودی، خوانا سازی مسیر تردد بازدید کنندگان وپاک سازی محوطه و نظافت تمامی بناها و فضاها را از جمله اقدامات صورت گرفته به منظور مرمت وساماندهی این دو اثر تاریخی ارزشمند در مسجدسلیمان عنوان کرد.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مسجدسلیمان در پایان ابراز امیدواری کرد با اعتباراتی که به منظورمرمت و ساماندهی آثارتاریخی این شهرستان در نظر گرفته می‌شود و با اهتمام و توجه بیشتربه این آثار دو اثر تاریخی معبد برد نشانده و صفه باستانی سر مسجد درمسجدسلیمان به دوران اوج و شکوفایی تاریخی خود برسند. 
منبع : میزان

پربازدیدترین امروز

website tracking