۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

فارن پالیسی: ادامه بحث و جدل در کنگره آمریکا بر سر پرداخت پول نقد به ایران/ جمعه؛ رای گیری درباره طرح منع ارائه پول نقد به ایران/ اوباما: نمی توانستیم چک بنویسیم و پول را به ایران تحویل دهیم

ایران بار دیگر به محور بحث و جنجال های داغ میان دولت باراک اوباما و جمهوری خواهان کنگره تبدیل شده است. این بار بر سر اینکه آیا پول پرداختی از سوی واشنگتن به تهران باجی برای آزادی زندانیان آمریکایی بوده است.
روز نو : ایران بار دیگر به محور بحث و جنجال های داغ میان دولت باراک اوباما و جمهوری خواهان کنگره تبدیل شده است. این بار بر سر اینکه آیا پول پرداختی از سوی واشنگتن به تهران باجی برای آزادی زندانیان آمریکایی بوده است.

به گزارش روز نو به نقل از فارن پالیسی،  علی رغم اینکه عده ای بر این باور هستند که پرداخت این پول نتیجه حل و فصل و توافق میان تهران و واشنگتن پس از چند دهه ادعاهای حقوقی میان دو کشور بوده است، اما یک چیز روشن است: ماهیت پرداخت این پول تماما نقدی به ایران است.
 
عده ای در نیمه شب با خطوط هوایی که ارتباط آن با سپاه پاسداران ایران روشن است و بدون اطمینان یافتن از اینکه ایران این پول را برای تروریسم خرج نمی کند، وحشتناک است.
 
انتقال پول نقد به ایران خطر تامین مالی تروریسم را به اندازه زیادی افزایش می دهد. آنطور که سازمان برقراری استاندارد برای جلوگیری از ارائه پول و تامین مالی تروریسم می گوید: حمل و نقل فیزیکی ارز، یکی از روش های پولشویی و تروریسم مالی است.
 
فارن پالیسی در ادامه ادعا می کند که ایران به طور فعالانه از سازمان های تروریستی  مانند حزب الله و حماس حمایت می کند و به بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز کمک می کند.
 
اوباما در این باره به خبرنگاران گفت:  یکی از دلایلی اینکه ما به ایران پول نقد دادیم این بود که ما خواهان برقراری و ادامه برخی از تحریم ها از یک سو و از سوی دیگراینکه روابط بانکی میان دو کشور وجود ندارد و به همین خاطر ما نمیتوانیم برای آنها یک چک بفرستیم یا برای آنها اینترنتی پول واریز کنیم.
 
این درست است است که دولت آمریکا کانال ارتباطی بانکی با ایران ندارد اما شواهد نشان می دهد که آمریکا مجبور بوده که این مبالغ را به صورت نقدی برای ایران فراهم کند.
 
در حرکت رو به جلو، دولت و کنگره آمریکا باید این اطمینان را ایجاد کنند که هرگونه پرداخت پولی به ایران باید از مبادی مالی رسمی باشد. لایجه کنگره آمریکا برای این موضوع گام درستی در این مسیر است.
 
فارن پالیسی در پایان می نویسد: در حالی که جمهوری خواهان و دموکرات ها می توانند با دلایل دولت آمریکا برای ارائه پول نقد به ایران که به نظر می رسد باجی برای دولت این کشور بوده است مخالفت کنند، باید گفت که دولت امریکا نباید این پول را به صورت نقد به ایران منتقل می کرد و خطر ادامه حمایت مالی ایران از تروریسم را افزایش می داد، دولت آمریکا باید در آینده بهتر عمل کند.
 
قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا قرار است روز جمعه درباره طرحی که خواستار ممنوعیت پرداخت پول نقد به ایران است رأی‌گیری کنند.
 
«کوین مک‌کارتی»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس‌نیوز با انتقاد از باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا گفت: «رئیس‌جمهور، یکی از سیاست‌های اصولی آمریکا مبنی بر عدم پرداخت پول نقد برای آزادی گروگان‌ها را زیرپا گذاشت.»
 
 وی اضافه کرد: «او باج داد. رئیس‌جمهور گفت مجبور بوده این پول را به ایران پرداخت کند.».  طرح یاد شده، روز 24 شهریور ماه سال جاری در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده بود.
 
این طرح را «اد رویس» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان پس از جنجال‌های فراوان در محافل سیاسی آمریکا درباره پرداخت 1.7 میلیارد دلار پول نقد به ایران ارائه کرد. 

*نامه نيوز
منبع : روزنو

پربازدیدترین امروز

website tracking