۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۹

عکس شاهزاده قاجاری در سمنان مرمت شد

عکس شاهزاده قاجاری در سمنان مرمت شد
سمنان- ایرنا- مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: عکس تاریخی مربوط به یکی از شاهزادگان دوره قاجار توسط کارشناسان این اداره کل در سمنان و با همکاری کتابخانه مجلس شورای اسلامی مرمت شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، راضیه طاهری افزود: این عکس مربوط به دوره قاجار و شاهزاده حسن کرمانی از حکم رانان کرمان به همراه تفنگ چیان و مباشرش است.
وی با بیان اینکه این عکس به دلیل شرایط نامناسب حفاظت و انجام مرمت های غیراصولی آسیب دیده بود، گفت: از پشت سند، لایه تکیه گاه که فاقد استحکام بود و از روی سند مرمت های غیراصولی جدا و کار استحکام بخشی انجام و قسمت های کمبود بازسازی شد.
مسووول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: عکاسی در دوره قاجار (1258 ه ـ.ق) وارد ایران شده است.
وی گفت: تقارن ورود عکاسی به ایران و حکومت ناصرالدین شاه که سخت شیفته پدیده عکاسی شده بود و از سویی تمایل دربار و افراد سرشناس برای تثبیت تصاویرشان بر این مساله افزود و زمینه رشد و ترقی این هنر را فراهم کرد.
طاهری افزود: عکاسی در بدو ورود به ایران به علت هزینه بالا در خدمت دربار قرار گرفت و در آن محیط رشد کرد و به نوعی هنر درباری به شمار می رفت.
مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ادامه داد: به تدریج عکس از انحصار درباریان خارج شد و موضوعات اجتماعی، سیاسی، زندگی روزمره مردم، عکس های مستند و خبری، عکس های خانوادگی در پرتره های شخصی در بین عموم مردم رواج یافت.
بیش از 20 سند تاریخی موجود در موزه شاهرود، استشهاد نامه ای با قدمت بیش از 330 سال و چند سند ازدواج مربوط به اواخر دوره قاجار به عنوان اسناد تاریخی در سال جاری در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان مرمت شد.
6103 انتشار دهنده: مصطفی دهقان

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking