۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳

“توجیه”تنها ابتکار سازمان محیط زیست در حل معضل ریزگردهای خوزستان

“توجیه”تنها ابتکار سازمان محیط زیست در حل معضل ریزگردهای خوزستان
سه سال از مدیریت توجیهی ابتکار درخصوص معضل ریزگردها می گذرد و در این مدت نه تنها هیچ گونه تغییری در روند کنترل آن رخ نداده بلکه هرسال ابعاد تازه ای از آسیب های آن آشکار می شود و در این بین مردم هستند که باید میان بارش باران پاییزی و تنگی نفس و خشکی هوا و طوفان های گرد و خاک یکی را آرزو کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اهوازنوین: آغاز فصل پاییز برای همه یادآور بارش باران و نشاط است اما برای خوزستانی ها مفهومی جزء شیوع گرد و خاک، تنگی نفس و روانه شدن هزاران نفر به سمت بیمارستان ها ندارد.

بیش از یک دهه از آغاز هجوم ریزگردها به استان خوزستان می گذرد؛ پدیده ای که در ابتدا کسی گمان نمی کرد به فاصه چند سال به یک معضل زیست محیطی عظیم تبدیل و مردم سراسر استان را درگیر کند. آنچه بیش از این مهمان ناخوانده باعث رنجش مردم می شود، بی توجهی و اهمال مسئولان استانی و ملی نسبت به این امر است.

نوع برخورد رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور درخصوص مسأله ریزگردها در سه سال گذشته حکایت از ابتکاری سراسر توجیه دارد به گونه ای که سربرآوردن گروه تروریستی داعش در منطقه، عدم همکاری عربستان، مشکلات مالی کشور، تحریم ها و … همه و همه در گسترش ریزگردها دخالت دارند و گویی تنها سازمان حفاظت محیط زیست است که به انجام وظایف خود می پردازد!

ابتکار مشکل ریزگردها را دارای ابعاد جهانی دانست و اظهار کرد: بخش عمده ای از گرد و غبار به خصوص ریزگردهای استان خوزستان از کشور عراق و عربستان سعودی است، در حقیقت ۸ میلیون هکتار در عراق از کانون‌های بحرانی گردوغبار هستند که شناسایی شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته در عراق در این منطقه شخصا درخت کاشتم اما علی‌رغم مراودات بسیار، وزیر عراق از تصرف این اراضی توسط داعش خبر داده است، دوستانی هم که تمسخر می‌کنند بهتر است راه حل ارایه دهند و بگویند که آیا حاضرند در مناطق تحت مالکیت داعش مالچ پاشی کنند و درخت بکارند؟

ابتکار درحالی این معضل را معضلی جهانی عنوان می کند که به گفته کارشناسان سیاست های غلط در چند سال گذشته در اراضی خوزستان به ویژه تالاب ها، باعث ایجاد کانون های گرد و خاک بسیاری شده که به علت نزدیکی به شهرهای استان و نوع خاک این مناطق، آسیبی به مراتب خطرناک تر از کانون های خارجی دارد.

همچنین حجت الاسلام مجید ناصری نژاد رئیس مجمع نمایندگان خوزستان همزمان با سفر ابتکار به خوزستان در گفتگو با اهوازنوین با تأیید حذف بودجه مقابله با ریزگردها توسط دولت خاطر نشان کرد: دولت همیشه وقتی به فکر ریزگردهای خوزستان می افتد که شرایط به مرز هشدار رسیده است.

وی با انتقاد از رفتارهای دوگانه دولت بیان کرد: دولت در زمان تخصیص اعتبار برای مقابله با ریزگردها تصمیمی شایسته نمی گیرد و متأسفانه عزمی جدی برای حل این معضل نمی بینیم.

در شرایطی که یکی از بهانه های کم کاری مقابله با ریزگردها کمبود منابع مالی عنوان می شود، اخباری مبنی بر چندین اختلاس در این سازمان  محیط زیست منتشر شده که موجی از نارضایتی را در بین مردم خوزستان ایجاد کرده است.

مرتضی فرید مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تأیید اختلاس در سازمان حفاظت محیط زیست و بازداشت تعدادی از کارمندان این سازمان اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مقابله با مسأله فساد، همچنان تا شرایط مطلوب فاصله دارد.

وی افزود: موضوع تخلفات اداری و مالی در سازمان حفاظت محیط زیست از سال ها پیش به صورت کم و بیش مطرح بوده که ممکن است این موضوع ناشی از عدم جامع و کامل بودن فرآیندها باشد.

نکته مهم آنست مدیری که توانایی نظارت بر سلامت مالی و اداری مجموعه خود را ندارد چگونه می تواند در جایگاهی که بطور مستقیم با سلامت بسیاری از مردم گره خورده اعمال نظر کند!

به گزارش اهوازنوین: این روزها که همه دانش آموزان خود را برای سال تحصیلی جدید آماده می کنند، اخبار هواشناسی خوزستان دائما به مردم خوزستان درخصوص ورود دوباره گرد و خاک به آسمان استان و عدم قرار گرفتن کودکان در معرض این پدیده هشدار می دهد، اما این سؤال اساسی به ذهن می آید که آیا این هشدارها تمام ابتکار دولت برای مقابله با پدیده گرد و خاک است؟

سه سال از مدیریت توجیهی ابتکار درخصوص معضل ریزگردها می گذرد و در این مدت نه تنها هیچ گونه تغییری در روند کنترل آن رخ نداده بلکه هرسال ابعاد تازه ای از آسیب های آن آشکار می شود و در این بین مردم هستند که باید میان بارش باران پاییزی و تنگی نفس و خشکی هوا و طوفان های گرد و خاک یکی را آرزو کنند.

 

منبع : دانا

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking