۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵

کاهش جمعیت کیفری، الزامات و ضرورت‌ها/4

رئیس کل دادگستری استان گلستان: کاهش 21درصدی زندانیان تحت قرار در 5 ماهه اول امسال/ افزایش 26درصدی مرخصی به زندانیان

رئیس کل دادگستری استان گلستان: کاهش 21درصدی زندانیان تحت قرار در 5 ماهه اول امسال/ افزایش 26درصدی مرخصی به زندانیان
هاشمیان از کاهش 21درصدی زندانیان تحت قرار در 5 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبرداد و گفت: خوشبختانه قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی جدید راهکارهای خوبی برای مجازات‌های جایگزین حبس ارائه کرده است که قضات می توانند از آن استفاده کنند.
هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درباره کاهش جمعیت کیفری زندان‌های کشور از کاهش 21درصدی زندانیان تحت قرار در 5 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبرداد.

وی با بیان اینکه زندان تنها راه برخورد با مجرمان نیست گفت: خوشبختانه قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی جدید راهکارهای خوبی برای مجازات های جایگزین حبس ارائه کرده است که قضات می توانند از آن استفاده کنند.

این مسئول عالی قضایی در ادامه افزود: امتیازات ویژه ای برای قضاتی که از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده می کنند در نظر گرفته شده است.

هاشمیان درتشریح اقدامات دادگستری استان در رابطه با بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه و ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری اظهارکرد: در 5 ماهه امسال نسبت به سال گذشته 23درصد کاهش قرار کفالت ، 18درصد قرار وثیقه و 31درصد بازداشت موقت داشته ایم.

رئیس کل دادگستری استان گلستان در ادامه از کاهش 31 درصدی ورودی بازداشت موقت به زندان‌ها درپنج ماهه امسال خبرداد و گفت: در سال گذشته 196 نفر بازداشت موقت داشته ایم که این آمار نسبت به سال جاری که 135نفربودند کاهش 31درصدی را نشان می دهد.

وی در رابطه با  تاسیسات جدید حقوق کیفری نیز تصریح کرد: دادگستری استان گلستان در تعلیق تعقیب، معافیت از کیفر، تعویق صدور حکم رشد قابل ملاحظه ای را شاهد بوده است .

هاشمیان اضافه کرد: با ایجاد واحدهای صلح و سازش در دادگستری ها ،پرونده های غیرصلاحیتی شورای حل اختلاف را که در صلاحیت دادگاه بوده است به این واحد های ارجاع شده است که در 5 ماهه اول سال 95 تعداد 6366 فقره پرونده به واحدهای صلح و سازش دادگستری‌های استان ارسال که تعداد3048 فقره پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

این مسئول عالی قضایی خاطرنشان کرد: تعداد زندانیان در 5 ماهه اول سال گذشته 5051 نفر بوده است که این آمار نسبت به سال گذشته که 4541 نفر بوده است کاهش 10 درصدی محکومان در زندان‌های استان را نشان می دهد.

وی در ادامه از  افزایش 26 درصد مرخصی به زندانیان خبرداد و گفت: کارگروه یکسان سازی رویه اعطای مرخصی به زندانیان استان  رویه ی واحدی را برای اعطای مرخصی به زندانیان، اتخاذ و به دادستان های سراسر استان، اعلام می کنند که خوشبختانه دراین زمینه موفق بوده ایم.

هاشمیان افزود:300 درصد افزایش در تخفیف مجازات منجر به آزادی را نیز در استان شاهد بوده ایم.

رئیس کل دادگستری استان گلستان از برگزاری همایشی در 27 مهرماه با موضوع کاهش جمعیت کیفری با حضور اساتید دانشگاه و قضات درزندان گرگان خبرداد.

هاشمیان گفت: در برنامه های جدید دادگستری استان گلستان قرارهای منتهی به بازداشت ،اهرم های نظارتی جهت جلوگیری از صدور قرارهای نامتناسب و جلوگیری از معرفی افرادی که دارای کفیل یا وثیقه هستند در نظر گرفته شده است که به صورت روزانه در زندان‌های استان با تمام افرادی که به لحاظ عجز از معرفی کفیل و وثیقه به زندان معرفی شده اند مصاحبه می کنند.

وی افزود: زمینه آزادی زندانیان در صورت داشتن کفیل و وثیقه حتی در وقت غیراداری با هماهنگی قاضی کشیک از زندان فراهم می شود.

منبع : میزان

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking