۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۳

آمریکا در شوک حوادث شبه تروریستی / مظنون اصلی همچنان آزاد است

آمریکا در شوک حوادث شبه تروریستی / مظنون اصلی همچنان آزاد است
تهران – ایرنا – سه انفجار با فاصله زمانی کوتاه در دو ایالت بزرگ آمریکا و حمله یکی از عناصر احتمالی داعش به یک فروشگاه آمریکایی منجر به تشدید شرایط امنیتی همزمان با برگزاری اجلاس سالانه سران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی CNN، نخستین انفجار حوالی ساعت 10 صبح شنبه به وقت محلی در منطقه سی ساید پارک در ایالت نیوجرسی آمریکا روی داد ؛ زمانی که نزدیک به سه هزار دونده در یک مسابقه خیریه با یکدیگر رقابت می کردند.
با استناد به گزارش رسانه های محلی، این بمب که در مسیر مسابقه جاسازی شده بود، قرار بود همزمان با عبور دوندگان منفجر شود ؛ اما پیدا شدن یک بسته مشکوک دیگر منجر به تعویق زمان آغاز مسابقه شد و در زمان انفجار اصلی، کسی در محل حاضر نبود. پلیس هنوز سرنخی در این رابطه به دست نیاورده است.
گفتنی است سود حاصل از این مسابقه خیریه قرار بود برای ملوانان و تفنگداران نیروی دریایی آمریکا هزینه شود. انفجار روز شنبه یادآور حادثه سال 2013 در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون است که سه کشته و ده ها زخمی برجای گذاشته بود.
تنها چند ساعت پس از گذشت این حادثه، حادثه دیگری در ایالت مینه سوتای آمریکا روی داد. یک مرد با لباس مامور نگهبانی در یک فروشگاه با چاقو به مردم حمله ور شد.
وی 9 نفر را زخمی کرد و سرانجام به ضرب گلوله یک پلیس که در حال انجام وظیفه نبود، از پای درآمد. تنها چند ساعت پس از این حادثه، یک خبرگزاری وابسته به داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و عامل حمله را یکی از سربازان این گروهک تروریستی معرفی کرد.
گرچه پلیس فدرال آمریکا (FBI) که مامور بررسی این پرونده است، اعلام کرده که هنوز ارتباطی میان این شخص با گروه داعش یافت نشده است.
سه نفر از مجروحان این حادثه هنوز در بیمارستان هستند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.
حادثه خونین سوم حوالی ساعت 9 شب در محله چلسی در منطقه پرجمعیت منهتن شهر نیویورک روی داد. یک زودپز که با مواد منفجره پر شده و در یک سطل زباله تعبیه شده بود، منفجر شد و 29 نفر را زخمی کرد که حال یکی از مجروحان وخیم اعلام شده است.
ساعتی بعد یک زودپز دیگر به فاصله چهار بلوک از محل انفجار یافت شد که به دلایل نامشخص منفجر نشده بود. تصاویر دوربین های امنیتی نشان می دهد که عامل هر دو بمب گذاری محله چلسی، یک نفر بوده است. تحقیقات کارشناسان جنایی و انگشت نگاری از محل حادثه از هویت مظنون اصلی حادثه پرده برداشت.
احمد خان رحمی 28 ساله یک تبعه آمریکایی افغان تبار است که به عنوان مظنون اصلی انفجارهای روز گذشته معرفی شده است. FBI با انتشار عکس وی از شهروندان خواسته است که در یافتن او همکاری کنند. بر اساس اعلام پلیس، مظنون مسلح و به شدت خطرناک است.
«اندورو کومو» فرماندار ایالت نیویورک در همین رابطه به خبرگزاری سی ان ان گفت که این حادثه قطعا تروریستی بوده است.
وی با بیان اینکه سرنخ های مشترکی در انفجار های روز شنبه کشف شده، گفت که ممکن است پای برخی عناصر خارجی هم در میان باشد.
با این حال «بیل ده بلزیو» شهردار شهر نیویورک گفت که هنوز مشخص نیست که این انفجار ها برنامه ریزی شده و کار یک شبکه تروریستی بوده باشد. تحقیقات پلیس در این رابطه همچنان در جریان است.
پلیس همچنین از احتمال ارتباط انفجار نیویورک با بمب دیگری خبر می دهد که نیمه شب یکشنبه در شهر الیزابت ایالت نیوجرسی آمریکا کشف شد. در چهارمین حادثه مشابه، پنج بمب در یک کوله پشتی در نزدیک ایستگاه متروی نیوجرسی جاسازی شده بود که توسط دو رهگذر کشف شد.
پلیس از یک ربات برای خنثی سازی بمب ها استفاده کرد که در جریان خنثی سازی، یکی از آنها منفجر شد. این انفجار آسیبی به همراه نداشت.
گفتنی است حوادث نیوجرسی و نیویورک در شرایطی رخ می دهد که سخنرانی رهبران کشورهای جهان در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از فردا 20 سپتامبر (30 شهریور) آغاز خواهد شد.
اروپام ** 9386 **1856** مترجم : مهران معینی جم**دبیر:گودرزی**

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking