۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳

یک کارشناس ارشد شیعه شناسی مطرح کرد؛

عمل نکردن به دستور پیامبر(ص) در غدیر، علت تفرقه امروز مسلمانان

عمل نکردن به دستور پیامبر(ص) در غدیر، علت تفرقه امروز مسلمانان
یک کارشناس شیعه شناسی، عمل نکردن به دستور پیامبر(ص) را علت تفرقه دنیای اسلام دانست و گفت: اگر مردم به دستور پیامبر(ص) که خواسته خدا بود، عمل می کردند، بسیاری از وقایع و حوادث تلخ تاریخی چون واقعه عاشورا و به دنبال آن شهادت نزدیک ترین افراد به پیامبر خدا(ص) رقم نمی خورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی اکبرنیا کارشناس ارشد شیعه شناسی در گفت و گو با خبرنگار گوهرشادنیوز، با تأکید بر اینکه خواندن خطبه قدیر مستحب اما عمل به آن واجب است، تصریح کرد: خداوند در قرآن از پیامبرش تعهد گرفت و تذکر داد"وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ" به این معنا که ابلاغ کن آنچه را که به تو ابلاغ کردیم و اگر این کار را انجام ندهی، بیست و سه سال رسالت بیهوده و عبث خواهد بود.

 

این کارشناس دینی با بیان اینکه پیامبر(ص) به واسطه دستور و تأکید خداوند، این خواسته را ابلغ کردند، افزود: پیامبر به مردم تکلیف می کنند که این پیام را حاضرین به غایبین و پدر ها به پسر ها برسانند.

 

وی عمل نکردن به دستور پیامبر(ص) را علت تفرقه دنیای اسلام دانست و گفت: اگر مردم به دستور پیامبر(ص) که خواسته خدا بود، عمل می کردند، بسیاری از وقایع و حوادث تلخ تاریخی چون واقعه عاشورا و به دنبال آن شهادت نزدیک ترین افراد به پیامبر خدا(ص) رقم نمی خورد.

 

اکبرنیا در ادامه بیان داشت: بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه مسلمانان با آن دست و پنجه نرم می کنند، به همین قضیه برمی گردد.

 

این کارشناس شیعه شناسی با بیان اینکه خداوند رسالت را به امامت متصل کرده اند، اظهار داشت: اگر دستور آن روز پیامبر عمل می شد امروز دیگر تفرقه ای بین مسلمانان وجود نداشت.

 

وی با اشاره به آیه "الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ اکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَاتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتى وَرَضیتُ لَکُمُ الْاسْلامَ " تصریح کرد: بعد از پایان مراسم ولایت عهدی در روز غدیر، آیه اکمال دین با این مضمون که امروز دین بر شما کامل و نعمت برشما تمام شد، نازل گردید.

 

اکبرنیا در خصوص معنی و مفهوم واژه نعمت در این آیه توضیح داد: مراد از نعمت در این آیه نه نعمت های ظاهری چون خوراک و پوشاک، بلکه مرداد از آن نعمت ولایت است که خداوند کامل شدن دین را به وجود این نعمت منوط می کنند.

 

این کارشناس مذهبی با تأکید مجدد بر اینکه هدف خداوند از بیان واژه نعمت، ولایت و اطاعت از اهل بیت است، خاطر نشان شد: خداوند کریم تر از آن است که از مردم به خاطر نعمت های ظاهری سئوال نمایند.

 

وی در پایان تصریح: اگر مردم به دستور خدا در اطاعت از اهل بیت عمل می کردند فطعاً امروز هیچ مشکلی بین مسلملانان ایجاد نمی شد که دشمن فرصت استفاده از عامل تفرقه را پیدا نمی کرد.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking