۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵

دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در دانشگاه تبریز برگزار شد

دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در دانشگاه تبریز برگزار شد
دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار با تجلیل از پژوهشگران و شهریار شناسان داخلی و خارجی در دانشگاه تبریز برگزار شد.

 اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار با تجلیل از پژوهشگران و شهریار شناسان داخلی و خارجی در دانشگاه تبریز برگزار شد. 

 

 پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز در این مراسم با تاکید بر اینکه ۲۷ شهریور، سالروز درگذشت شهریار در تقویم رسمی کشور به عنوان بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است، گفت: این موضوع مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و همیشگی است و در عین اینکه ایرانیان قدردان همه شاعران و ادیبان تاریخ ادبیات خود هستند.

 

وی، در ادامه با تاکید بر اینکه آوازه شهریار شاعر معاصر ایرانی فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور است، افزود: در حال حاضر همه در منطقه و جهان به نوعی با آثار وی آشنا بوده و آنها را دوست دارند؛ زیرا اشعار وی از سویدای دل و سرشار از اعتقاد است؛ او شاعری مردمی است که مثال آن شاهکار ماندگار وی، «حیدربابایه سلام» و پذیرش آن در میان عامه است.


رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: شهریار، شاعری آیینی، ارزشی و انقلابی بود، که در سال‌های دفاع‌مقدس، همراه شعرش، راویگر حماسه ها‌ و مظلومیت رزمندگان ایرانی در هشت سال دفاع مقدس بود.

   
پورمحمدی، با اعلام اینکه این همایش نیز به منظور ارج نهادن به جایگاه فراملی استاد شهریار و تاثیرگذاری ایشان در مرزهای دوردست، در این دانشگاه برگزار می شود، تصریح کرد: دانشگاه تبریز نیز با اجرای این جشنواره در دوسال اخیر و اعطای نشان علمی و جایزه ادبی به پژوهشگران برگزیده خارجی و داخلی و تقدیر از آنها، سعی در پاسداشت مقام والای این شاعر و نیز ایجاد انگیزه برای تحقیقات بیشتر در میان پژوهشگران در این زمینه دارد.


معاون حوزه هنری کشور نیز ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: شهریار با آشتی دادن مردم با شعر و به ویژه با گفتن شعر های ترکی و فارسی نقش بسیار برجسته در اعتلای شعر این سرزمین داشته است.


وی افزود: شهریار، شاعری حماسی سرا و مردمی بود و غم انسان داشت و همین نگرش انسانی و عاطفی وی موجب شده مخاطب امروز همچنان با غنای ادبی شعر او همراه باشد.


فاضل نظری، گفت: شهریار بر شاعران هم‌عصر و نسل‌های بعدی، تاثیر بسیار گذاشته است و بخش جدی شعر انقلاب، مرهون ذوق و سلیقه شعر اوست که با آشتی دادن مردم با شعر و ایجاد لحن حماسی و عاطفی نقش ارزنده‌ای در اعتلای شعر و ادب فارسی داشته است.


شهردار تبریز نیز در این جشنواره با تاکید بر اینکه شهریار کارهای ماندگار و ارزشمندی در حوزه ادب و فارسی برای کشور انجام داده که امروزه همه از آن با افتخار یاد می کنند، گفت: حفظ و صیانت از آثار وی وظیفه همگان و یک رسالت خطیر فرهنگی است.


صادق نجفی در ادامه با تاکید بر اینکه تاثیر شعر و اندیشه شهریار موجب شده که سالروز درگذشت این شاعر بزرگ کشور، به نام روز ملی شعر و ادب نامگذاری شود، افزود: این شاعر بی‌بدیل، میراث‌دار به حق قله‌های ادبی است، که ایمان، صداقت و باورهای اعتقادی و انقلابی در شعرش موج می زد.


وی با بیان اینکه غنای ادبی شعر شهریار، هم در شعر ادبیات عامه و فولکلور بی‌بدیل بوده و نیز مرزهای دوردست را در نوردیده است، افزود: در همین خصوص سعی داریم در سال های آینده و به خصوص در سال ۲۰۱۸ یک کنگره بین المللی به منظور شناساندن این شاعر در دنیا و تجلیل از پژوهشگران حوزه ادب و فارسی در مقبره‌الشعرا، برگزار نماییم.


وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه چشم ‌انداز پروژه بهسازی و سامان‌دهی مقبره‌الشعرا، هم در خدمت زیرساخت‌های فرهنگی به خصوص در حوزه شهریارشناسی خواهد بود، یادآور شد: پروژه بهسازی مقبره‌الشعرا با در نظر داشتن تالارها، گذرگاه‌ها، نظرگاه، قدمگاه، نگارخانه و سالن‌های زیبا و مجهز، در زیربنای ۱۱ هزار مترمربع، طراحی شده و تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش‌های مختلف آن هزینه شده است.


احمد فرشبافیان، رئیس موسسه مطالعاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز نیز در این آیین با بیان اینکه اولین دوره این جشنواره در سال گذشته با مشارکت حوزه هنری استان و دانشگاه برگزار شد، گفت: امسال نیز دومین جشنواره با هدف ایجاد تعاملات فرهنگی بین کشورهای منطقه قفقاز، آناتولی و آسیای میانه برگزار می شود که از برگزیدگان کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان گرجستان و ایران با اهدای نشان فرهنگی شهریار، جایزه ویژه، تندیس و لوح سپاس، تقدیر خواهد شد.


وی افزود: ۲۷ شهریور روز همه شاعران و ادبای بزرگ ایران و حوزه تمدنی ادب فارسی است و چه افتخار بزرگی است برای شهریار که در عصر معاصر نماینده خیل عظیم حکمت مداران عاشق و عارف قرارگرفته است و چه فخر روشنی برای شعرای ادب فارسی که چهره حکیمانه شان در سیمای شهریار بزرگ عیان گشته است.


همین گزارش حاکی است: در این آئین شش نفر از پژوهشگران داخلی و خارجی: پروفسور واسیم محمدعلی‌اف، استاد الهیات دانشگاه دولتی باکو، پروفسور ناجی تتماق استاد دانشگاه یدی تپه استانبول ترکیه، پروفسور نومادی بارتایا، استاد و رئیس بخش شرق شناسی دانشگاه های کوتایسی و تفلیس، پروفسور هاملت عیسی خانلو، استاد دانشگاه خزر باکو، پروفسور ناصر محمد، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب پاکستان و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدنژاد، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، نشان فرهنگی شهریار را دریافت کردند.


همچنین اسمیرا فواد( شکور اوا)، استاد انستیتو ادبیات آکادمی علوم آذربایجان و ایساک نوروز اف فعال در عرصه فرهنگ و ادب گرجی و ایرانی از کشور گرجستان، لوح تقدیر و تندیس جشنواره را به خود اختصاص دادند و از جمشید علیزاده، محقق تبریزی، مصطفی قلیزاده، پژوهشگر ادبیات آذری و ... با اهدای لوح یادبود دانشگاه تبریز قدردانی بعمل آمد.


همچنین در این مراسم از گزیده آثار مکتوب حوزه شهریارشناسی از جمله «نگاهی به دریا»، «۱۰ نامه به شهریار»، «آزاد و اتحاد»، «بخشی از قرآن با محوریت سوره مائده»، «فصلی از آثار منصور»، «دنیا ایشی» مجموعه آثار ترکی منتشر نشده استاد شهریار، «دوری و دیری ها»، «برگزیده کتاب شناسی استاد شهریار»،«سروده های آّبشار» ترجمه استاد شهریار از انگلیسی به فارسی،«مجموعه مقالات کنگره»، «نگاهی تحلیلی به شعر ترکی آذربایجان» رونمایی شد.


خاطر نشان می شود این جشنواره با همکاری و مشارکت شهرداری تبریز، حوزه هنری استان برگزار شد.

 

منبع : خبرگزاری دانشجو
website tracking