۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۷

بسیاری از واحدهای نیمه فعال قم زیر 50 درصد ظرفیت تولید می‌کنند

بسیاری از واحدهای نیمه فعال قم زیر 50 درصد ظرفیت تولید می‌کنند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت:بسیاری از واحدهای نیمه فعال استان زیر 50 درصد ظرفیت رسمی تولید دارند و مهمترین مشکل های این واحدها را می توان در رکود بازار، کمبود نقدینگی، موضوع مالیات، فرسودگی ماشین آلات و تامین مواد اولیه خلاصه کرد.

احمد ذاکری در گفت و گو  با خبرنگار ایسنا افزود: امروز در استان قم 1998 واحد صنعتی وجود دارد که از این تعداد 498 واحد تعطیل یا دچار رکود هستند، 1221 واحد به صورت فعال و نیمه فعال و سایر واحدها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه می دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: با توجه به پایشی که برای اولین بار در استان صورت گرفت، میزان رویش ها و ریزش واحدهای صنعتی با دقت بالا مشخص شد که در این رابطه به نظر می رسد اگر مشکل مالیات و تامین نقدینگی واحدهای نیمه فعال حل شود این واحدها می توانند با عبور از رکود به ظرفیت تولید اسمی خود بازگردند.


وی با اشاره به بالا بودن هزینه تولید در ایران افزود: در کنار این مشکل، قاچاق و تحریم های ظالمانه باعث شده است توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی در بازارهای ملی و بین المللی کاهش یابد و این در حالی است که می توان با تخصیص تسهیلات ارزان قیمت برای واحدهای تولیدی داخلی بازارهای جهانی را برای کالاهای ایرانی باز کرد.


ذاکری با بیان اهمیت شناخت ویژگی های بازار برای موفقیت در کسب و کار، ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی می توانند با به کارگیری مواد اولیه مناسب، افزایش کیفیت، توجه به بسته بندی، بازاریابی و استفاده از علم و فناوری روز دنیا حضور موثری در بازارهای جهانی داشته باشند.

وی با اشاره به موقعیت ممتاز قم برای توسعه صنعت در آن، گفت: استان قم، محور مواصلاتی 17 استان کشور است و تمام شاخص های توسعه از جمله بسترهای حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی در آن وجود دارد.

ذاکری با تاکید بر اینکه قم به دلیل نزدیکی به پایتخت از امکان خوبی برای رشد صنایع برخوردار است، افزود: وجود شهرکهای صنعتی متعدد همچون شکوهیه و محمود آباد و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با برخورداری از زیر ساخت های مناسب در دو دهه اخیر باعث حضور بیش از 2000 واحد صنعتی در این استان شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر صنایع فعال درقم را صنایع کوچک و متوسط با اشتغال زایی زیر 50 تن تشکیل می دهند، ادامه داد: بیش از 95 درصد صنایع استان در این گروه قرار دارد و این به نفع قم است چرا که صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به فعالیت های انجام شده برای ایجاد رونق در صنایع استان، افزود: در سال گذشته با استفاده از نظر کارشناسان مهمترین مشکل صنعتگران از جمله موضوع رکود بازار، مالیات و نبود نقدینگی، شناسایی و تصمیم گیری شد بر اساس قانون رفع موانع تولید برای رفع این موانع اقدام شود.

ذاکری با اشاره به اقدام های انجام شده برای جلوگیری از تعطیلی و رکود در صنایع استان، گفت: از سال ها پیش داشتن اطلاعات کافی برای تدوین سیاست های بخش صنعت ضروری به نظر می رسید که در همین راستا واحد آمار و برنامه ریزی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، تشکیل و قرار شد در آن با همکاری شرکت شهرک های صنعتی و اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وضعیت واحدهای صنعتی استان قم، بررسی و راهکارهای مناسب برای گسترش و بهبود فعالیت های آنها ارائه شود.


انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking