۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸

خوزستان در تکاپوی جشن غدیر/ رسم دیرینه شعر‌خوانی در وصف روز بزرگ

خوزستان در تکاپوی جشن غدیر/ رسم دیرینه شعر‌خوانی در وصف روز بزرگ
مردم استان خوزستان با خیابان‌های چراغانی و جشن در انتظار ویژه برنامه‌های جشن غدیر خم هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، این روزها تمام نقاط کشور و دنیای اسلام در شور و شادی جشن‌های قربان و غدیر خم هستند.

با وجود اینکه فردا روز عید بزرگ غدیر خم به حساب می آید، مردمان دیار خوزستان هر کدام با رسوم خاص خود برای این روز بزرگ و حضور در جشن آن لحظه شماری می‌کنند، لر و بختیاری، عرب، ترک و دیگر اقوام بزرگ خوزستانی در کنار هم و با برادری خود، به رنگ اتحاد و شادی برای حضور در جشن فردا آماده شده‌اند.

بدون شک اقدامات گسترده در برخی از شهرستان‌های استان برای جشن‌های قربان تا غدیر را نباید نادیده گرفت، چراغانی کردن خیابان‌ها و میادین، راه‌اندازی ایستگاه‌های صلواتی، نصب پلاکاردها با شعار این روزهای بزرگ و دعوت از مردم برای حضور در ویژه برنامه‌های این روز از اقدامات صورت گرفته است.

با این وجود گروهی از خیران و نهادها در استان خوزستان با اقدام خداپسندانه قصد دارند فردا به مناسبت این عید بزرگ در سطح استان اقدام به توزیع نذورات بین نیازمندان کرده و از همه مردم برای حضور در این امر خداپسندانه دعوت به عمل آمده است.

*شعرخوانی رسم دیرینه مردمان جنوب خوزستان

با وجود اینکه در استان خوزستان زبان‌ها و رسوم مختلفی برای جشن این واقع بزرگ وجود دارد، اما آیین شعرخوانی شاعران عرب زبان همواره صفای خاص خود را داشته است و هر ساله شاعران این مناطق با انجام یک گردهمایی بزرگ اقدام به برگزاری شعرخوانی می‌کنند.

این رسم تنها در قالب یک همایش بزرگ نبوده و در کنار آن برگزاری مراسمات شعرخوانی در محلات نیز رونق خاص خود را داشته است و هر کس به گونه‌ای با توجه به زمینه شغلی خود در این جشن سهیم بوده است.

با این وجود شمال تا جنوب استان خوزستان با رسومات خاص خود فردا به استقبال یکی از بزرگترین اعیاد و جشن های مذهبی خواهند رفت.

منبع : فارس
website tracking