۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹

تحلیلی بر رفتار شناسی سعودی ها درفصل حج - ابراهیم فتح الهی

تحلیلی بر رفتار شناسی سعودی ها درفصل حج - ابراهیم فتح الهی
آنکارا – ایرنا - ابراهیم فتح الهی استاد دانشگاه پیام نور تهران و محقق ایرانی مقیم ترکیه در مقاله ای به تحلیل رفتار شناسی سعودی ها در حج امسال پرداخت وگفت که تلاش های مذبوحانه سعودی ها در تبلیغات مسموم علیه ایران و ایرانیان، محکوم به شکست است و موجب رسوایی بیشتر سیاست های شکست خورده آنها خواهد شد.

به گزارش ایرنا، در این مقاله آمده است:این روزها شاهد توطئه ای جدید علیه بخشی از مسلمانان جهان یعنی ایرانیان هستیم. دولت عربستان به دلیل ناکامی در اداره صحیح و اسلامی حرمین شریفین و عدم تضمین کافی در خصوص امنیت جانی حجاج ایرانی و عدم اقدام به موقع در خصوص صدور روادید حاجیان ایرانی و وقت کشی و ارجاع حاجیان ایرانی جهت تهیه ویزا به کشور ثالث عملا موجب شد که ایرانیان نتوانند در مراسم حج امسال شرکت کنند. لذا برای سرپوش گذاشتن بر خطاهای خود٬ اخیرا با طرح ادعایی کذب تبلیغ می کند که ایرانیان به جای فریضه حج می خواهند زیارت کربلا را جایگزین آن کنند.
در حقیقت دولت عربستان برای به فراموشی سپردن خون های ریخته شده در حج سال قبل ( 2015 میلادی ) متوسل به انواع تبلیغات و شایعه پراکنی ها شده است است لذا سعی می کند با مطرح کردن شایعه زیارت کربلا به جای حج توسط ایرانیان، شیعیان را جدا از پیکره ی مسلمین معرفی کند.در حالی که عدم حضور ایرانیان در حج امسال به دلیل بی لیاقتی حاکمان سعودی در اداره ی حرمین شریفین است .
حج یک واجب الهی است و کاملا روشن است که زیارت قبور مقدسه که امری مستحبی است هرگز نمی تواند جایگزین حج واجب الهی شود. پاسخ ادعای کذب دولت عربستان کاملا روشن است. فریضه حج امری است که طبق نظر تمام علمای شیعه برای کسی که مستطیع باشد٬ واجب عینی محسوب می شود لذا هیچ امر استحبابی نمی تواند جایگزین آن شود.علاوه برآن٬ علاقمندی ایرانیان به اهل بیت و زیارت قبر خاندان پیامبر از جمله زیارت امام حسین در کربلا و امام رضا در مشهد صرفا امری استحبابی است و به قصد تقرب و برای ابراز مودت به خاندان پیامبر انجام می گیرد چنانچه قرآن نیز مودت به خویشان پیامبر را توصیه کرده و آن را پاداش رسالت پیامبر برشمرده است .
قبل از تحلیل مساله باید به این نکته اشاره شود که تقدس مکه و مسجد الحرام آنچنان مهم است که حتی امام حسین با اطلاع از توطئه ی ابن زیاد وطراحی نقشه قتل ایشان در مسجد الحرام ، برای اینکه حرمت کعبه شکسته نشود و خون و خونریزی در داخل مسجد الحرام اتفاق نیفتد ،حج خود را نیمه تمام گذاشت و به سمت سرزمین نینوا حرکت کرد و قبل از رسیدن به کوفه در سرزمینی که امروزه کربلا نامیده می شود٬ در جنگی نابرابر در مقابل سپاه ابن زیاد به شهادت رسید.
از نظر شیعیان٬ زیارت کربلا هرگز جایگزینی برای زیارت کعبه نیست و هرکس که طبق حکم قران مستطیع شود٬ باید خود شخصا حج را به جای آورد و هیچ امر دیگری به نیابت از اعمال حج مقبول نیست. اما رفتن به حج به شرط استطاعت است و استطاعت علاوه از توانایی مالی و سلامت جسمی به امنیت راهها و حصول تامین جانی در مراسم حج بستگی دارد. هریک از این شرایط که تامین نشود٬ شرط استطاعت از بین می رود و وجوب حضور در حج نیز منتفی می شود. بنابراین چون دولت عربستان در حال حاضر از تامین امنیت جانی حجاج کشورهای مختلف عاجز است لذا حضور ایرانیان در حج امسال مقدور نشد. این به معنی تعطیلی حکم الهی نیست و هر زمان که متولیان حج در سرزمین حجاز تضمین کافی برای تامین حجاج ایرانی بدهند٬ حاجیان ایرانی نیز به عنوان واجب عینی این اعمال را انجام خواهند داد.
به عبارت دیگر عدم حضور ایرانیان در حج امسال به دلیل بی کفایتی حاکمان عربستان در اداره ی صحیح و مطلوب مراسم حج بوده است و تبلیغات منفی دولت عربستان علیه ایرانیان به خاطر سر پوش گذاشتن بر حادثه ی منا در سال گذشته است و نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت خون های ریخته شده است.
وهابیت عربستان از بدو تاسیس تا کنون در صدد اختلاف افکنی بین فرق مختلف اسلامی بوده است. وهابیت عربستان برای سرپوش گذاشتن بر انحرافات عقیدتی خود٬ از طریق اختلاف افکنی بین شیعه و سنی وارد عمل می شود. حتی سخنرانی هایی که در موسم حج در مسجد الحرام و مسجد النبی انجام می شود٬ عمدتا در جهت تفرقه گرایی و معرفی شیعه به عنوان یک مذهب انحرافی و غیر اسلامی است. در حالی که در واقع این فرقه ی ساختگی وهابیت است که از پیکره ی مسلمین جداست حتی هیچ یک از مذاهب چهارگانه ی اهل سنت اعم از حنفی ، شافعی ، مالکی و حنبلی، وهابیت را مذهبی از مذاهب اهل سنت نمی دانند و آنرا طرد می کنند .
خوشبختانه به دلیل فعالیت های وحدت بخش که در خصوص تقریب مذاهب از زمان شیخ شلتوت به بعد انجام شده است ٬در تمام مجامع رسمی اهل سنت در جهان ، مذهب شیعه به عنوان یکی از مذاهب عمده اسلامی پذیرفته شده است. و ان شاء الله در سال های آینده شاهد شکوفایی و تثبیت همگرایی و اتحاد بیشتر بین مسلمین خواهیم بود.
این دولت عربستان است که از اتحاد اسلامی فرق و مذاهب مختلف اسلامی آزرده خاطر می شود و همواره در صدد تفرقه افکنی است. چنانچه در زمان جنگ صدام علیه ایران، دولت عربستان علاوه از حمایت از صدام ، تبلیغ می کرد که این جنگ ،جنگ اعراب با عجم و جنگ سنی و شیعه است.در حالی که بخش عظیمی از مردم عراق شیعه هستند و همگان می دانستند که صدام با تحریک آمریکا وارد جنگ با ایران شده است و هدف از تحمیل جنگ نیز مهار کردن انقلاب ایران بود.
هم اکنون نیز دولت عربستان برای سرپوش گذاشتن بر حمایت های مالی ولجستیکی خود از جریان داعش در منطقه ، تبلیغ می کند که جنگ موجود در سوریه ، جنگ سنی و شیعه است. چنانچه تحریکات دولت سعودی در پاکستان نیز در سال های اخیر از طریق تجهیز سپاه صحابه علیه شیعیان پاکستان صورت گرفته و منجر به برادر کشی بین طوایف مختلف اسلامی شده است . جریان طالبان در افغانستان و ظهور بن لادن نیز طراحی عربستان سعودی بوده است و با کمک های عربستان بود که مدت های مدیدی با عناوین طالبان و القاعده ، کشور های اسلامی را به خاک و خون کشیدند.
به همین دلایل می توان گفت که دولت سعودی صلاحیت مدیریت حرمین شریفین و برگزاری مراسم حج را ندارد و این دو شهر اسلامی باید زیر نظر سازمان کنفرانس اسلامی و از طریق مشارکت کلیه کشورهای اسلامی اداره شود.
تاریخ گواه است که قبل از حاکمیت سعودی ها بر عربستان و قبل از اینکه با دسیسه انگلیسی ها در یکصد سال اخیر ،سرزمین حجاز و برخی دیگر از کشورهای اسلامی از امپراطوری عثمانی جدا شوند٬ در دوران حاکمیت دولت عثمانی بر مکه و مدینه ، اداره حرمین شرفین در امنیت کامل انجام می شد و این دو شهر به عنوان شهرهای اسلامی مورد توجه کلیه مسلمانان بوده و حفظ حرمت مسجد الحرام و مسجد النبی مهمترین مساله مسلمانان همه کشورهای اسلامی بود.
خاورم/2011**2041** دبیر: سید شاهپور حسینی

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking