۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر:

اهر ۵۰ درصد اراضی کشت لوبیا چیتی آذربایجان شرقی را در اختیار دارد

اهر ۵۰ درصد اراضی کشت لوبیا چیتی آذربایجان شرقی را در اختیار دارد
اهر - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر گفت: این شهرستان با دو هزار و ۳۵۰ هکتار اراضی، ۵۰ درصد سطح زیر کشت لوبیاچیتی آذربایجان شرقی را در اختیار دارد.

محمد اسدی در حاشیه جشن برداشت لوبیا چیتی در روستای نقاره کوب جدید شهرستان اهر و در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت:: برگزاری جشن برداشت محصولات می‌تواند در بازاریابی و رونق آن‌ها نقش مؤثری داشته باشد همچنین باعث ردوبدل کردن اطلاعات بین کارشناسان و کشاورزان عزیز می‌شود که نقش مفیدی در رفع مشکلات کشت و برداشت دارد.

وی ادامه داد: لوبیاچیتی سال‌ها در شهرستان اهر کشت می‌شد ولی در سطح پائینی بود که با تلاش همکاران جهاد کشاورزی شهرستان در ۲ سال اخیر افزایش چشمگیری داشته وی اکنون دو هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت این محصول قرار دارد که ۵۰ درصد سطح زیر کشت لوبیاچیتی آذربایجان شرقی را شامل می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر با اشاره به اینکه لوبیاچیتی در شهرستان اهر کشت بهاره می‌شود عنوان کرد: باید تلاش شود تا با استفاده از بهترین روش‌های کشت راندمان برداشت لوبیاچیتی را افزایش داد این میزان اکنون ۱.۵ الی ۲ تن در هکتار است که با هشت تن در ابهر استان زنجان که رکورددار این زمینه است فاصله زیادی داریم ولی با حرکت‌های خوب به‌زودی می‌توانیم به این میزان دست‌یابیم.

وی به نحوه کشت این محصول و زمان آن اشاره کرد و گفت: ایران ازلحاظ سطح کشت لوبیاچیتی در رده ۲۶ دنیا و ازلحاظ برداشت و تولید آن در رتبه ۱۹ جهان قرار دارد که در شهرستان اهر نیز یک و نیم تا دو تن در هکتار برداشت می‌شود و قابل‌افزایش است.

اسدی خاطر نشان کرد: کسانی که در اراضی پایاب سد ستارخان اهر اقدام به کشت لوبیاچیتی کرده‌اند با تلاش اداره زراعت جهاد کشاورزی اهر از ارقام و الگوی جدید کشت این محصول استفاده کرده‌اند و نتیجه خوبی هم در این زمینه گرفته‌شده است.

وی لوبیاچیتی را محصولی پرفایده و پر از مواد مغذی داست و اظهار کرد: بسیاری از فواید و انرژی‌های گوشت قرمز به‌اضافه منیزیم، لیفتین، کلسیم و ... در این محصول وجود دارد و همچنین باعث جلوگیری از پوکی استخوان، مشکلات کلیوی و چاقی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر برگزاری جشن برداشت محصولات را مفید ارزیابی کرد و گفت: برگزاری جشن برداشت محصولات می‌تواند در بازاریابی و رونق آن‌ها نقش مؤثری داشته باشد همچنین باعث ردوبدل کردن اطلاعات بین کارشناسان و کشاورزان عزیز می‌شود که نقش مفیدی در رفع مشکلات کشت و برداشت دارد.

منبع : مهر
website tracking