۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹

تخریب 40 مورد بنای غیرمجاز و انسداد 60 حلقه چاه غیرمجاز برای نجات زریبار

تخریب 40 مورد بنای غیرمجاز و انسداد 60 حلقه چاه غیرمجاز برای نجات زریبار
تهران - ایرنا - استاندار کردستان گفت: سالها بهره برداری بی رویه، دخل و تصرف در حریم دریاچه و کاهش بارش سالانه متاثر از پدیده گرمایش جهانی، دریاچه آب شیرین زریبار را با معضلات محیط زیستی نسبتا جبران ناپذیری مواجه کرده که برای نجات آن 60 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عبدالمحمد زاهدی طی نامه ای خطاب به معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای احیاء و نجات دریاچه زریبار ارائه داد.
زاهدی با اشاره به اینکه به اقدامات صورت گرفته ای که منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری برای دریاچه زریبار شده است گفت: با توجه به تمام این شرایط ، ستاد نجات بخشی تالاب زریبار دی ماه سال 93 شکل گرفت.
استاندار کردستان با بیان اینکه ستاد نجات بخشی تالاب زریبار متشکل از دو کارگروه فنی - اجرائی و علمی -پژوهشی است، افزود: هدف از تشکیل این ستاد فعال تر کردن ادارات متولی حفاظت از دریاچه، تلفیق و هماهنگی برنامه ها و همکاری ادارات دولتی و سازمان های مردم نهاد، همچنین اجرای سیاست های محیط زیستی دولت یازدهم است.
به گفته وی، قطع ورود فاضلاب هفت روستای ضلع غربی دریاچه از طریق اتصال فاضلاب به تصفیه خانه اصلی، اجرای طرح تفکیک از مبداء پسماند با آموزش چهره به چهره دو هزار خانوار و مشاغل مختلف توسط موسسه بازیافت استان، ساماندهی صنوف جمع آوری، خرید، فروش و بازیافت پسماند خشک در شهر مریوان و حومه دریاچه، همچنین برخورد قانونی با متخلفان ریختن پسماند در داخل دریاچه و دپو پسماند در حاشیه آن برخی از اقدامات صورت گرفته برای احیاء و نجات زریبار است.
وی ادامه داد: تخریب بیش از 40 مورد بنای غیرمجاز در حاشیه تالاب زریبار بر اساس آرای قطعی دادگاه و بازداشت متخلفان، مخالفت با 17 مورد درخواست واگذاری و تغییر کاربری اراضی با پیگیری قضائی و اقدام توسط جهاد کشاورزی شهرستان، رهاسازی 310 هزار قطعه بچه ماهی از گونه های بومی به داخل دریاچه در راستای حفاظت از گونه های مذکور، آموزش چهره به چهره 400 نفر در روز در زمینه روش های بهزراعی از جمله ترویج کود ارگانیک از دیگر اقدامات صورت گرفته برای احیاء و نجات زریبار است.
زاهدی از ایجاد دو سایت آموزشی IPM/FFS برای تولید محصول انگور دیم در دو روستای نی و محمده، ترویج افزایش مصرف سموم ارگانیک و مبارزه بیولوژیک با آفات زراعی و باغی اطراف دریاچه زریبار، شناسایی 92 مورد تصرف و 27 مورد رفع تصرف اراضی در اطراف دریاچه، توقیف و جمع آوری 76 مورد تلمبه غیرمجاز و چهار مورد ماشین آلات غیرمجاز برداشت شن و ماسه، شناسایی و اخطار به دو مورد و رفع دو مورد منبع آلاینده دریاچه با حکم دادگاه، شناسایی 560 حلقه چاه غیرمجاز و انسداد 60 حلقه چاه غیرمجاز در حاشیه دریاچه، 10 مورد اخطاریه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های حاشیه دریاچه به عنوان برخی دیگر از اقدامات صورت گرفته برای احیاء و نجات زریبار نام برد.
استاندار کردستان اشاره ای هم به برگزاری نخستین همایش ملی حفاظت و احیای تالاب ها و دریاچه ها با تاکید بر دریاچه زریبار مریوان داشت و اظهار کرد: برگزاری کارگاه مدیریت و احیای دریاچه ها و تالاب ها با تمرکز بر بررسی چالش ها و راهکارهای اکوسیستم زریبار، برگزاری مسابقه نقاشی برای دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی شهرستان مریوان، تهیه 9 پروپوزال طرح مطالعاتی جهت اخذ آمار و اطلاعات جدید به عنوان مبنای برنامه ریزی در راستای نجات بخشی اکوسیستم زریبار و مطالعه برداشت نیزارهای مهاجم به داخل دریاچه بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته برای احیاء و نجات زریبار است.
وی با تاکید بر اینکه نجات بخشی تالاب زریبار مستلزم برنامه ریزی در سه بعد راهبردی، ساختاری و عملیاتی است، تصریح کرد: این مهم در گرو ترسیم شرایط موجود با استفاده از نمونه برداری آب، خاک و رسوبات کف دریاچه، آنالیز آمار، تهیه عکس و نقشه های ویژه است.
زاهدی گفت: ضروری است اعتبار ویژه ای برای احیاء و نجات زریبار در نظر گرفته شود.
*** دریاچه زریبار
تالاب آب شیرین زریبار یا زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان و از مکان های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش و بارش تامین می شود.
طول دریاچه زریبار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است.
این تالاب بزرگترین و زیباترین دریاچه آب شیرین باختر ایران و یکی از منحصربه فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود و تمام شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست.
این دریاچه صد و دومین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
*** اکوسیستم تالاب
تالاب زریبار به عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کردستان پدیده ای بسیار زیبا و نادر است، زریبار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتا وسیعی از دو طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده است. پوشش غالب اراضی در این منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی بوده در حالی که سایر گونه های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی، زالزالک و بادام در شیب ها و نقاط مختلف آن خودنمایی می کند.
*** پوشش گیاهی
از پوشش های گیاهی دریاچه می توان به گیاهان شناور چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و از گیاهان حاشیه ای می توان به گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی و بزواش، جگن و نعناع اشاره کرد.
*** آبزیان
گونه های بومی شامل سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، ماهی گامبوزیا (در حال حاضر این گونه ها در دریاچه یافت نمی شوند) گونه های غیربومی شامل ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده و فیتوفاک است، همچنین یک گونه مارماهی، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون شناسایی شده است.
*** پرندگان
اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos)، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficolis)، کاکائیها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از گونه های با اهمیت و ارزشمند این تالاب به شمار می آیند.
*** پستانداران
روباه قرمز، خرگوش، گراز و گربه وحشی نیز از پستانداران این تالاب هستند.
علمی **9014**1440
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking