۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۷

سفر صالحی به بروکسل و لندن

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در سفر به بروکسل و لندن با مقاماتی از دوکشور و نیز اتحاد اروپا دیدار و با آنان در خصوص همکاری های دوجانبه بویژه در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و مسائل اجرای برجام گفت و گو کرد.
به گزارش بولتن نیوز،علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در سفر به بروکسل و لندن با مقاماتی از دو کشور و نیز اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.
معاون رییس جمهور در این سفر که از روز دوشنبه 22 شهریور آغاز شد، علاوه بر دیدار با مقامات مختلف، از یک مرکز پزشکی هسته ای در بروکسل و بیمارستانی در لندن بازدید کرد و در اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی و نیز کنفرانس انجمن جهانی هسته ای به ایراد سخنرانی پرداخت.
صالحی در طول اقامت خود در بروکسل با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و در خصوص همکاری های دوجانبه بویژه در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و مسائل اجرای برجام گفت و گو کرد.
در این دیدار دو طرف ضمن اعلام پایبندی به تعهدات، بر اجرای کامل برجام تاکید کردند. طرفین همچنین ضرورت حفظ تحرکات و تضمین کارآمدی برجام و اهمیت ایجاد فضای لازم برای سرمایه گذاری اروپایی ها در ایران را مورد تاکید قرار دادند.
موگرینی در این دیدار با تاکید بر اجرای کامل توافقنامه برجام از سوی ایران و اروپا، به مشکلات بانکی فیمابین اشاره کرد و گفت: ما در اتحادیه و شخص من بانک های اروپایی را به رفتن به ایران و مشارکت در طرح های توسعه در آنجا تشویق می کنیم. وقتی دیدم در شش ماه اخیر مبادلات بازرگانی ایران و اتحادیه اروپا افزایشی باور نکردنی یافته است ، خیلی امیدوار شدم.
موگرینی تصریح کرد: ما به افزایش مبادلات خود در بخش بازرگانی و همچنین بخش های دانشگاهی، تحقیقاتی ، علمی ، فناوری ، فرهنگ و انرژی ادامه خواهیم داد.
موگرینی با ابراز خوش بینی نسبت به همکاری در نظام بانکی، افزود: چندین کانال برای همکاری ایران و اتحادیه اروپا گشوده ایم و به آرامی، اما پیوسته ، کانال ها را گشوده و همکاری ها را تحقق می بخشیم.
وزیر خارجه بلژیک و نیز آقای کانیته کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا از دیگر مقاماتی بودند که دکتر صالحی در طول اقامت خود در بروکسل با آنان دیدار و مذاکره نمود.
صالحی دراین سفر، از شرکت تخصصی پزشکی هسته ای موسوم به IBA بازدید کرد و با الیور لگرین، مدیر این شرکت دیدار و در خصوص امکان همکاری در زمینه های پزشکی هسته ای، پروتون درمانی و شتابدهنده های خطی گفتگو کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان روز پنجشنبه 25 شهریور وارد لندن شد و به دعوت اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی در نشست این اندیشکده شرکت کرد و در زمینه برجام و مسائل مرتبط با آن به ایراد سخنرانی پرداخت.
معاون رییس جمهور در سخنرانی خود با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجام، به تحولات احتمالی موثر بر برجام اشاره کرد و گفت: «با توجه به انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، ممکن است برجام روزهای سخت تری در پیش داشته باشد و من رد نمی کنم که شاید دولت جدید آمریکا، برای (اجرای) برجام مخاطراتی ایجاد کند.»
صالحی در واکنش به این نقض احتمالی برجام توسط جانشین «باراک اوباما» گفت: «ما حساب شده گام برمی داریم و از روی احساسات عکس العمل نشان نمی دهیم. ما بردباریم.»
رییس سازمان انرژی اتمی برای آمریکایی ها در به ثمر رسیدن برجام نقش مثبت قائل شد و گفت: لشکرکشی آمریکا به عراق و افغانستان و از بین رفتن دو دشمن منطقه ای جمهوری اسلامی یعنی طالبان و صدام، به حل و فصل پرونده هسته ای ایران کمک کرد.
صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص ساخت راکتورهای جدید در ایران گفت: ایران غیر از روسیه و چین، با کشوری برای چنین کاری هنوز توافق نکرده و تنها در صورتی برای ساخت راکتور توسط کشورهای جدید موافقت خواهد شد که کشور مزبور، منابع مالی پروژه را تقبل کند.
وی با اشاره به همکاری بانک های کوچک و متوسط ، عدم همکاری بانک های بزرگ اروپایی با ایران را نشانه ای از عدم پایبندی طرف غربی به الزامات توافق هسته ای دانسته و از آن گلایه کرد.
صالحی با تاکید بر اینکه نقض برجام توسط آمریکا اعتماد موجود به آمریکا را به محاق می برد، به ادعاهای آمریکایی ها در خصوص سلاح های کشتار جمعی عراق اشاره کرد که هیچگاه پیدا نشد و گفت: «ایران با هیچ نظارت یا بازرسی جدیدی علاوه بر بازرسی های مصرح در متن توافقنامه، موافقت نخواهد کرد.»
رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه در نشست تخصصی سالانه انجمن جهانی هسته ای حضور یافت. روساء و کارشناسان هسته ای بخش های دولتی و خصوصی بیش از 35 کشور جهان در این نشست شرکت کردند.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص عدم شرکت ایران در این کنفرانس در سال های گذشته اظهار داشت: این انجمن به دلیل تحریم های سال های اخیر ارتباطش با ایران را قطع و اساساً عضویت ایران را منتفی کرده بود و همچنین تحریم هایی را نیز علیه ایران اعمال می کرد اما بعد از لغو تحریم ها مجدداً فعالیت ها و همکاری ایران در این انجمن از سر گرفته شد.
صالحی در حاشیه این نشست با فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس نیز دیدار و گفت وگو کرد. رایزنی برای برطرف کردن مشکلات موجود بر سر راه روابط بانکی و نیز عادی سازی آن از جمله محورهای اصلی گفت وگوی دکتر صالحی و وزیر خزانه داری انگلیس اعلام شده است.
وی همچنین از برخی مراکز فعال در حوزه هسته ای کشور انگلیس بازدید کرد.
منبع : بولتن

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking