۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷

نوای هزار دف کردستان در ماتم ثبت رکورد گینس ماند

نوای هزار دف کردستان در ماتم ثبت رکورد گینس ماند
گینس تنها کتابی است که هرگز کامل نمی شود و همواره در حال تغییر است، کتابی که بدون وجود هیچ محدودیتی تنها به ثبت اولین ها می پردازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، چاپ و تنظیم این کتاب برای اولین بار در سال ‌١٩٥٥ توسط رئیس کارخانه نوشابه سازی گینس و با همکاری دو برادر انگلیسی (روس و نوریس مک وایتر) صورت گرفت.

 

یکی از پر خواننده ترین کتاب های جهان که مراحل ثبت رکورد در آن اول بنا به ارسال درخواست، بررسی درخواست و پاسخ از طرف گینس است، که با مبلغی از سوی طرف درخواست کننده همراه خواهد شد.

 

ایرانیان در ایام سوگواری بنیان گذار انقلاب توانستند رکوردی در کتاب گینس را به ثبت برسانند، رکوردی از یک مراسم تشییع جنازه، مراسمی که بیشترین تعداد شرکت کننده در آن حاضر بود، با توجه به اظهارات ارائه شده 10 میلیون و 200 هزار نفر در این مراسم شرکت داشتند.

 

‌شهرستان سنندج که مرکز استان فرهنگی کشور و پایتخت موسیقی جهان است، در چند روز گذشته میزبان همایش دف نوازی بود به نحوی که مدیریت حوزه هنری استان کردستان در مصاحبه با رسانه ملی و رسانه های محلی و کشوری اظهار داشته بود، که در آیین افتتاحیه این مراسم؛ هزار نفر باهم دف نوازی کرده اند.

 

بنا به گفته مسئولین هماهنگ کردن این اشخاص در پنجاه دسته بیست نفری و در مدت سه روز تمرین صورت گرفته است، یعنی یک رکورد جهانی که یک کار زیبا و ارزشمند و ثبتی زیبا برای سنندج می توانست باشد!

 

نوای 1000 دف، یکی از زیباترین و بزرگترین کارهای فرهنگی و مذهبی بود که می توانست نام سنندج را برای همیشه در گینس با نام شهر نوای رحمت ثبت جهانی کند.

 

رکوردی جهانی که بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری دال بر توسعه توریسم مذهبی باشد، اما جای سوال دارد که برای این اقدام بزرگ مذهبی هیچ گونه اقدامی از سوی مسئولان انجام نشده و اقدامی برای ماندگاری جهانی این نوای خوش انجام نشد؟

 

استان کردستان چندین سال است که افتخار میزبانی همایش دف نوازی را بر عهده گرفته و دریغ از ثبت جهانی این میزبانی با توجه به آماری که سکان دار همایش دف نوازی برعهده داشتند کردستانی ها توانسته اند رکوردی جهانی را ایجاد کنند ولی چرا برای ثبت آن اقدامی نشده است؟ یعنی این 1000 دف جامعه آماری گینس را پوشش نمی داد؟ و یا آمار ارائه شده صحت نداشت؟

 

سازهای کوبه ای یکی از ساده ترین سازهای با قدمت است که در گذر تاریخ انسان را بیشتر با خود مانوس کرده و گذشت زمان و تغییر و تحول زندگی بشر منجر به ایجاد برخی تحولات در این نوع سازه ها شده است.

 

در گذشته در مراسم های مختلف از جمله جشن ها، جنگ، سوگ و ماتم و آداب و رسوم محلی، نیایش ها و مراسم های دیگر از این نوع ساز همراه با نواهای مختلف استفاده می شد.

 

دف، ساز کوبه ای که قدمتی به طول تاریخ و فرهنگ بشر دارد، و کردستان هم یکی از استان های سهم خواه تر نسبت به این نوع ساز موسیقی است، که می توان مردم آن را خواهان تر به دف دانست، چرا که می توان به جرات گفت، در هر خانه ای از کردستان یک دف و دو دف نواز وجود دارند.

 

برگزاری مراسم دف نوای رحمت هم یکی از این مراسم های نمادین و زیبا در استان است که می توان هر ساله شاهد شور بیشتری از حضور در آن بود.

 

مراسم که کمترین تقدیر و پاسداشت آن ثبت در کتابی جهانی بود! و اما این کار انجام نشد... .

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking