۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲

گزارش ویژه:

مهمترین دلایل افزایش بیماری های قلبی و عروقی در شهرستان لنده

مهمترین دلایل افزایش بیماری های قلبی و عروقی در شهرستان لنده
همه ما به خوبی می دانیم که در سکته های قلبی عوامل مختلفی دخیل هستند ولی عامل اصلی فشارخون بالا،ورزش نکردن و رژیم غذایی نامناسب است که خیلی از مردم در این شهرستان بدون توجه به توصیه های فراوان کارشناسان تغذیه اقدام به پخت و طبخ غذای های با چربی های فراوان می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، شهرستان لنده یکی از شهرستان های گرمسیری در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد است که میزان بیماریهای فشارخون و قلبی و عروقی آن نسبت به سایر شهرستان های استان بیشتر می باشد.

همه ما به خوبی می دانیم که در سکته های قلبی عوامل مختلفی دخیل هستند ولی عامل اصلی  فشارخون بالا،ورزش نکردن و رژیم غذایی نامناسب است که خیلی از مردم در این شهرستان بدون توجه به توصیه های فراوان کارشناسان تغذیه اقدام به پخت و طبخ غذای های با چربی های فراوان می کنند.

 مردم شهرستان لنده به دلیل زندگی عشایری که در گذشته داشتند، فعالیت بدنی زیاد داشته و لبنیات و غذاهای سنگین مصرف می کردند ولی امروزه باکاهش فعالیت بدنی سنگین و سبک زندگی ماشینی و شهری همچنان مثل گذشته محصولات  لبنی را مصرف می کنند و این باعث می شود بیماری های قلبی زیاد شود و میزان سکته های قلبی و عروقی در این افراد دوچندان شده است.

البته برخی از بیماران قلبی و عروقی در شهرستان لنده علاوه بر مصرف غذاهای چرب و محصولات لبنی پرچرب، عوامل ژنتیکی و خانوادگی(ارثی) دلیل اصلی بیماریهای قلبی و عروقی در بین مردم لنده است.

متاسفانه یکی از مهمترنی دلیل افزایش بیماری های قلبی و عروقی در شهرستان لنده، عدم کنترل فشار خون، چربی خون و اهمیت ندادن به شیوه و سبک زندگی است که همین امر عامل موثر دیگر در افزایش سکته های قلبی در بین مردم این شهرستان است.

البته دلایلی از قبیل استرس و فشارهای روحی نیز در افزایش بیماری ها و سکته های قلبی می تواند موثرباشد که معروف ترین این استرس ها بعد از اتفاقات و وقایع طبیعی مثل زلزله یا وقایع زندگی مثل فوت بستگان و یا طلاق که استرس عصبی وارد می شود بسیار زیاد است.

افزایش میل به مصرف غذاهای فست فوتی و آماده یکی دیگر از دلیل افزایش بیماریهای قلبی و عروقی در این شهرستان لنده است که باعث پیشرفت دوچندان بیماری های قلبی وعروقی می شود.

به هرحال اگر بخواهیم از بیماری های قلبی وعروقی و سکته های ناگهانی قلبی درامان باشیم باید رژیم غذایی متناسب با فعالیت بدنی، پرهیز از مصرف زیاد غذاهای چرب و شیرین، داشتن فعالیت بدنی روزانه و منظم، کنترل فشار خون، قند خون و چربی خون، مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق، انجام تست ورزش و اکو را در برنامه کاری خود قراردهیم تا از بیماریهای قلبی و عروقی در امان باشیم.

گزارش:سیداسماعیل میری

انتهای پیام

منبع : دانا
website tracking