۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷

استاد حوزه علمیه قم:

قرآنیان برای درک مبانی و مفاهیم قرآن کریم تلاش کنند

قرآنیان برای درک مبانی و مفاهیم قرآن کریم تلاش کنند
استاد حوزه علمیه قم گفت: قرآنیان جامعه امروز باید برای درک مبانی و مفاهیم قرآن کریم تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد احمدی صبح امروز در آستانه برگزاری مسابقات قرآن کریم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان در مورد پیام‌های قرآنی به جامعه امروزی، با تأکید بر اینکه مسلمانان باید به آموزه‌های قرآنی عمل کنند، اظهار کرد: عمل به دستورات قرآن کریم از وظایف مهم مسلمانان در برابر این کتاب آسمانی است و هدف اصلی قرآن نیز عمل به مفاهیم و دستورات آن است.

وی افزود: خداوند می‌فرماید «هذا الکتاب انزلناه مبارکا فاتبعوه»، یعنی این کتاب را مبارک نازل کردیم پس از آن تبعیت کنید.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: کسانی که تنها قرآن کریم را می‌خوانند و به مفاهیم آن دقت نمی‌کنند و دستورات آن را اجرایی نمی‌سازند، به مقام باارزش این کتاب الهی بی‌احترامی می‌کنند.

احمدی تصریح کرد: امام صادق (ع) می‌فرمایند «من قراء القرآن من هذه الامه ثم دخل النار فهو ممن کان یتخذ بآیات الله هزوا»، یعنی کسی که قرآن را بخواند ولی به آن عمل نکند، به آتش دوزخ دچار خواهد شد چراکه گوئی در دنیا به تمسخر قرآن مشغول بوده است.

وی تأکید کرد: مسلمانان وظیفه دارند علاوه بر موارد قبلی، به کشف حقیقت قرآن نیز بپردازند و در این راه نیز تلاش کنند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: خواندن قرآن کریم بدون درک مفاهیم و کشف حقایق آن بی‌فایده خواهد بود و عمل به دستورات قرآن نیز از طریق درک مفاهیم این کتاب آسمانی میسر می‌شود.

احمدی تأکید کرد: افرادی که اهل خواندن قرآن هستند باید در راه درک مبانی و مفاهیم قرآن کریم تلاش کنند و همچنین این مفاهیم را برای دیگران نیز بیان کنند و به آن‌ها نیز بفهمانند و حقایق قرآن را برای آن‌ها نیز آشکار کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته این را هم باید بیان کرد که علم راسخ این کتاب آسمانی و تفسیر آیات آن نزد اهل‌بیت (ع) است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: امام صادق (ع) فرمودند «نحن الراسخون فی العلم و نحن نعلم تاویله» یعنی ما به‌حق راسخان در علم تفسیر قرآنیم و ما تأویل آیات آن را به‌خوبی می‌دانیم.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking