۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۹

جهان اسلام نیازمند تفسیری است که مردم را با قرآن آشنا کند

گروه اندیشه: یک مفسر قرآن گفت: درک نکردن مفهوم اولیه آیات قرآن تبدیل به فاجعه‌ای برای جامعه اسلامی شده لذا جهان اسلام در حال حاضر نیازمند تفسیری از قرآن است که عموم مردم را با این کتاب آسمانی آشنا کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین «خامه‌گر»، محقق و پژوهشگر قرآنی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، اظهار کرد: تفسیر قرآن دارای دو بعد علمی و عملی است بعد علمی مربوط به پژوهشگران و اندیشمندان قرآنی است که به تحلیل نظریه‌ها و تفسیرهای مختلف می‌پردازند اما بعد عملی تفسیر که خیلی هم مهم است، در واقع همان فهم آیات است که مقدمه عمل به قرآن می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر چه در سطح عموم مردم و چه در سطح حوزه و دانشگاه وقتی بعضی مطالب بیان شده در قرآن را مطرح می‌کنیم، شنوندگان با تعجب می‌پرسند مگر در قرآن چنین مطالبی هم آمده است، این یعنی فهم عمومی مردم از آیات قرآن بسیار پایین است.
 فهم اولیه آیات قرآن بر هر مسلمانی واجب است
وی تصریح کرد: آشنایی با تفسیر قرآن در حدی که منجر به فهم اولیه عبارات آن و مقدمه عمل به قرآن باشد بر هر مسلمانی واجب است.
خامه‌گر ادامه داد: همانطور که برای رانندگی، تعلیم قوانین کتاب راهنمایی و رانندگی مقدمه کار عملی رانندگی می‌شود، در قرآن نیز باید درک اولیه‌‌ای از آیات قرآن داشته باشیم تا زمینه عمل به قرآن در زندگی روزمره‌مان فراهم شود.
وی افزود: در حال حاضر مردم ما نمی‌دانند به عنوان مثال اگر فرزند یا همسرشان به وظایف دینی خود عمل نمی‌کند طبق آیات قرآن چگونه باید با آن‌ها برخورد کنند و همین موضوع باعث شده که زندگی روزمره‌ مردم از سبک زندگی قرآنی بسیار فاصله داشته باشد.
نیازمند یک نظام آموزش عمومی معارف قرآن هستیم
حجت‌الاسلام خامه‌گر یادآور شد: برای این که مردم به فهمی از قرآن که مقدمه عمل به این کتاب آسمانی باشد، دست یابند،‌ نیازمند تدوین یک نظام آموزش عمومی معارف قرآن هستیم.
وی افزود: با همکاری خوبی که آستان قدس رضوی داشته،‌ در حال تدوین این نظام آموزشی هستیم.
وی با تاکید بر اینکه نظام آموزشی معارف قرآن باید با توجه به نیاز و درک عموم مردم طراحی شده و به صورت نهضت قرآنی اجرا شود، گفت: این نظام آموزشی با دو رویکرد «سوره و آیه» و رویکرد «موضوعی» در حال تدوین است که رویکرد سوره و آیه آن تنظیم شده و رویکرد موضوعی در دست تدوین است.
وی با اشاره به طرح تحول رشته علوم قرآن و حدیث اظهار کرد: بر اساس این طرح، تمام دانشجویان رشته علوم قرآن و حدیث باید یک دوره تفسیر قرآن را بگذرانند همچنین طرح دیگری هم ارایه شده است که قرار است طی آن تفسیر قرآن را برای عموم دانشجویان داشته باشیم.
سبک زندگی قرآنی مدنظر قرار گیرد
این محقق و پژوهشگر یادآور شد: مردم نیازمند این  هستند که مباحث قرآنی به گونه‌ای به آن‌ها ارائه شود که در زندگی روزمره‌شان کاربرد داشته باشد.
وی افزود: قران در مورد انتخاب همسر، انتخاب دوست، تربیت فرزند و ... مباحث متعددی را مطرح کرده است لذا لازم است این مطالب از قرآن استخراج شده و به صورت کاربردی در اختیار عموم مردم قرار گیرد تا شاهد گسترش سبک زندگی قرآنی باشیم.
وی تصریح کرد: درک نکردن مفهوم اولیه آیات قرآن تبدیل به فاجعه‌ای برای جامعه اسلامی شده لذا جهان اسلام در حال حاضر نیازمند تفسیری از قرآن است که عموم مردم را با این کتاب آسمانی آشنا کند.
تفاوت آرا در تفسیر، اقبال عمومی را به تفسیر کاهش داده است
وی در ادامه با اشاره به تفسیرهای مختلفی که از قرآن وجود دارد، گفت: این تفاوت آرا اقبال عممومی به تفسیر را کاهش داده است.
وی یادآور شد: اگرچه تفاوت آرا در تفاسیر، زوایای پنهان را آشکار می‌کند و امکان برداشت‌های جدید از قرآن را فراهم می‌آورد اما این آرا جدید باید به گونه‌ای بیان شوند که اقبال عمومی مردم نسبت به تفسیر کم نشود.
تفسیر قرآن با رویکرد کاملا علمی جا نیافتاده است
وی ادامه داد: در تفسیر قرآن یک سری اختلافات وجود دارد که یک دلیلش این است که تفسیر قرآن با رویکرد کاملا علمی هنوز جا نیفتاده است.
خامه‌گر تصریح کرد: به منظور این که رویکرد علمی در تفسیر داشته باشیم کتابی 15 جلدی تحت عنوان «قواعد تفسیر اجتهادی قرآن» در دست تالیف است که در آن روش کاربرد روایت، لغت، نکات ادبی، دیدگاه‌های علمی و ... در تفسیر بیان می‌شود تا به یک رویکرد علمی‌تر در تفسیر قرآن برسیم.
وی افزود: جهت‌گیری علمی تفسیر باید به سمت تفسیر اجتهادی ظابطه‌مند پیش رود و جهت‌گیری عمومی آن به سمتی باشد که فهم قرآن برای عموم مردم امکان‌پذیر باشد.
وی یادآور شد: همانطور که مقام معظم رهبری تاکید دارند، درک مردم از آیات قرآن باید به حدی باشد که وقتی از زبان یک سخنران یا مدیر یا هر فرد دیگری، سخنی را شنیدند، بتوانند درست و نادرست بودن آن کلام را براساس آیات قرآن ارزیابی کنند.
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking