۲۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸

فیلیپین بر علیه امریکا/ خروج آنها به صلح با مسلمانان کمک می‌کند/ ما نمی‌توانیم «برادرکوچک قهوه‌ای» بمانیم

فیلیپین بر علیه امریکا/ خروج آنها به صلح با مسلمانان کمک می‌کند/ ما نمی‌توانیم «برادرکوچک قهوه‌ای» بمانیم
رئیس جمهوری فیلیپین که روز جمعه اعلام کرد خروج نیروهای آمریکایی از میندانائو می تواند به روند مذاکرات صلح با جدایی طلبان مسلمان در این منطقه کمک کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، رئیس جمهوری فیلیپین با اشاره به جنایات نیروهای آمریکایی در جنوب فیلیپین در گذشته و قتل عام مسلمانان، گفت که مسلمانان از جنایات مرتکب شده توسط امپریالیست و آنچه که قدرت های استعماری در دیگر نقاط کشور انجام داده اند، آگاه هستند.

 

وی چند روز پس از آن که گفته بود حضور آمریکایی ها در جنوب فیلیپین می تواند وضعیت امنیت در این منطقه را مختل کند، گفت: من هرگز نگفته ام بیرون بروید. شاید یک روز تصمیم بگیرم که شما باید برای دادن فضا به ما، اینجا را ترک کنید'.

 

به نوشته روز جمعه تارنمای 'فیل استار'، وی افزود: ممکن است آمریکایی ها در معرض خطر ربوده شدن و یا کشته شدن توسط گروه تروریستی ابوسیاف باشند.

 

دوترته پیش از این گفته بود: تعداد زیادی سفید پوست آنجا هستند که ناچارند برود. اگر تروریست های ابوسیاف یک آمریکایی را ببینند، اول وی را گروگان می گیرند و پس از باج خواهی او را خواهند کشت. فرقی نمی کند شما یک آمریکایی سفید پوست و یا سیاه پوست باشید، تا زمانی که یک آمریکایی هستید، آنها در صدد کشتن شما هستند'.

 

رئیس جمهوری فیلیپین اما روز جمعه گفت که مانیل روابط خود با آمریکا و دیگر متحدانش را قطع نخواهد کرد، اما به یقین استقلال و سیاست خارجی مستقل خود را حفظ خواهد کرد.

 

'پرفکتو یاسای' وزیر امور خارجه فیلیپین نیز گفت که فیلیپین به اتحاد خود با آمریکا پایبند است، اما در مورد حقوق بشر مانند یک 'برادر کوچک قهوه ای' (اصطلاحی که آمریکایی ها در طول استعمار فیلیپین برای فیلیپینی ها استفاده می کردند) رفتار نمی کند.

 

وی در سخنرانی خود در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک، توضیح داد: اظهارات اخیر دوترته در مورد خروج نیروهای آمریکایی از جنوب فیلیپین اشتباه برداشت شده است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی فیلیپین تاکید کرد که گفته های دوترته در مورد خروج موقت نیروهای آمریکایی برای امنیت آنها در برابر تهدیدات ابوسیاف بوده است.

 

وی همچنین گفت که فیلیپین نگران گشت مشترک مخالفان دوترته با نیروی دریایی آمریکا در 'منطقه اقتصادی انحصاری'، نه گشت های مشترک در عرض 12 مایل دریایی است. این گشت باید با حفظ تمامیت ارضی فیلیپین انجام شود.

 

وزیر امور خارجه فیلیپین ضمن رد انتقادها در مورد سیاست های دوترته در جنگ با مواد مخدر، گفت که روابط مانیل - واشنگتن باید بر اساس احترام متقابل باشد.

 

یاسای در ادامه گفت: من از رهبران و دوستان آمریکایی می خواهم به آرمان های ما توجه داشته باشند. ما نمی توانیم همیشه 'برادر کوچک قهوه ای' باقی بمانیم، باید رشد کنیم و برای مردم فیلیپین توسعه به ارمغان بیاوریم و تبدیل به یک برادر بزرگ شویم.

 

وی تاکید کرد: ما قاطعانه به معاهدات و اتحاد خود با ایالات متحده آمریکا پایبندیم.

 

وی در پایان آمادگی مانیل را برای مذاکره با پکن در مورد مناقشات اراضی دریای جنوبی چین اعلام کرد و گفت که این مذاکرات باید برگزار شود هر چند دو طرف در دو چارچوب متفاوت به بحث بپردازند.

 

ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی از کشورهای عضو آ.سه.آن با پکن برسر مالکیت بخشی از دریای جنوبی چین اختلافات دارند، اما اختلاف ویتنام و فیلیپین با پکن طی دو سال گذشته به اوج خود رسیده است. 

منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking