۲۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۰

اخبار کوتاه استان اردبیل

تبدیل مرکز بخش موران به شهر/ برگزاری ورکشاپ "تجهیزات پزشکی" در دانشگاه آزاد اردبیل

تبدیل مرکز بخش موران به شهر/ برگزاری ورکشاپ
برگزاری ورکشاپ "تعمیرات تجهیزات کلینیکی و بیمارستانی" در دانشگاه آزاد, حضور سرمایه‌گذاران آلمانی در شهرک صنعتی اردبیل و ...از مهمترین اخبار استان اردبیل است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مجید خدابخش ‌‌در دیدار با رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: طبق اعلام وزارت کشور به استانداران، آسیب‌های اجتماعی باید در سطح تمامی استان‌ها شناسایی شده و گزارش‌های مربوطه به مرکز ارسال شود که اداره کل بهزیستی استان اردبیل باید در این ارتباط و به منظور برطرف کردن و کاهش مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی، این آسیب‌ها باید در سطح استان بررسی شده و ریشه‌یابی کند.

وی گفت: اگر ریشه‌یابی آسیب‌های اجتماعی در سطح استان اردبیل به درستی صورت گرفته و عوامل اصلی شیوع آسیب‌های اجتماعی شناسایی شود، قطعا با مشاوره‌ها و راحل‌های مناسب می‌توانیم در راستای کاهش این آسیب‌ها قدم برداریم.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه نیازمندی‌های معلولان باید توسط سازمان بهزیستی تأمین شده و دولت نیز در این رابطه در حد توان کمک می‌کند، افزود: از استان اردبیل 4 نفر ورزشکار در رقابت‌های پاراالمپیک ریو حضور دارند که با کسب مقام برای استان افتخار آفرین شدند که سازمان بهزیستی باید از این قهرمانان تجلیل کند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: براساس برنامه‌ریز‌ی‌های صورت گرفته در سال گذشته 87 درصد کودکان استان اردبیل تحت پوشش اقدامات شنوایی‌سنجی و 85 درصد نیز تحت پوشش مراقبت‌های بینائی سنجی قرار گرفتند که برای امسال برنامه داریم این پوشش‌ها به بیش از 90 درصد برسد.

بهزاد ستاری تصریح کرد: در هفته بهزیستی امسال حدود 58 پروژه در سطح استان اردبیل افتتاح شد که در حال حاضر نیز با اقدامات صورت گرفته در سطح استان حتی یک معلول وجود ندارد که به وسایل اولیه خود نیازمند باشد و تمامی وسایل مورد نیاز معلولان استان تأمین شده است.

ورکشاپ "تعمیرات تجهیزات کلینیکی و بیمارستانی " در دانشگاه آزاد برگزار می‌شود

سید اسماعیل صفوی  از برگزاری نخستین تور سراسری آموزش تجهیزات پزشکی به میزبانی دانشگاه آزاد اردبیل خبرداد و گفت: این برنامه علمی نیمه اول مهر ماه در دانشکده فنی واحد اردبیل برگزار می‌شود.

سرپرست استانی دپارتمان مهندسی پزشکی با بیان اینکه ورکشاپ علمی "تعمیرات تجهیزات کلینیکی و بیمارستانی"با همکاری سازمان فنی و حرفه ای کشور و مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران برگزار می شود گفت: شرکت کنندگان در این دوره آموزشی پس از قبولی در آزمون نهایی موفق به دریافت گواهینامه رسمی این تور علمی خواهند شد.

وی اظهار کرد: الکترونیک پایه، الکتروکاردیوگراف، الکتروشوک، ساکشن جراحی، ونتیلاتور، پمپ تزریق، اکسیژن ساز، سونیکید، الکتروسرجری، اتوکلاو، فور، مانیتور علائم حیاتی و پالس اکسیمتر از جمله بخش های ورکشاپ "تعمیرات تجهیزات کلینیکی و بیمارستانی " در دانشگاه آزاد اردبیل است.

نخستین تور سراسری آموزش تجهیزات پزشکی به همت سرپرست استانی دپارتمان مهندسی پزشکی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل نیمه اول مهرماه در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل برگزار خواهد شد.

حضور سرمایه‌گذاران آلمانی در شهرک صنعتی اردبیل

ابراهیم فریدی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اردبیل اظهار کرد: سرمایه‌گذاران آلمانی برای حضور در شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل با هدف راه‌اندازی واحد صنعتی چاپ با مشارکت شرکت ایرانی اعلام آمادگی کردند.

وی تصریح کرد: این سرمایه‌گذاران آلمانی که در زمینه تولید ماشین‌آلات و دستگاه‌های چاپ فعالیت می‌کنند قرار است با شرکت شیران نگار بزرگ‌ترین واحد صنعتی چاپ در شمال غرب کشور در زمینه چاپ روزنامه و کتب درسی سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل از راه‌اندازی واحد صنعتی توسط سرمایه‌گذار آلمانی در شهرک صنعتی اردبیل 2 خبر دادو افزود:مایت از سرمایه‌گذاران خارجی در جهت ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی حمایت همه‌جانبه مسؤولان دولتی را خواهان است.

فریدی به سرمایه‌گذاری 150 میلیارد ریالی این شرکت در فاز اول اشاره کرد و افزود: این سرمایه‌گذران همچنین قصد دارد در فاز دوم نسبت به راه‌اندازی کارخانه تولید مقوا از ضایعات مقوا و کاغذ اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل به وجود 16 شهرک و ناحیه صنعتی در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 15 شهرک و ناحیه صنعتی تکمیل شده و آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران است.

وی بابیان اینکه همجواری به فرودگاه و گمرک استان و همچنین استقرار در جاده ترانزیت اردبیل به تهران را از مزیت‌های عمده شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل است, تصریح کرد: شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل با مساحتی بالغ بر 600 هکتار بزرگ‌ترین شهرک صنعتی استان بوده که دارای امکانات تاسیساتی و زیرساختی است.

4 میلیون لیتر سوخت بین کشاورزان بیله‌سوار توزیع شد

آرام حلیم صبح امروز در جلسه کمیته ستاد سوخت دستگاه‌های کشاورزی شهرستان بیله‌سوار اظهار داشت: شهرستان بیله‌سوار با داشتن 120 هزار هکتار زمین آبی و دیم  و با داشتن چندین هزار ماشین‌آلات کشاورزی یکی از شهرستان‌های برتر در استفاده از دستگاه‌های کشاورزی است و ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در این شهرستان بالاتر از میانگین کشوری و استانی است.

فرماندار شهرستان بیله‌سوار با اشاره به اینکه در 5 ماهه امسال 4 میلیون لیتر سوخت در بین کشاورزان توزیع شده است، گفت: کشاورزان بیله‌سواری در موقع برداشت و کاشت محصولات کشاورزی نیز هیچ گونه مشکی در تامین سوخت نخواهند داشت.

وی افزود: در فصل پاییز امسال سوخت بصورت یکجا در بین کشاورزان توزیع خواهد شد اما در فصل زمستان با توجه به اینکه فصل کاری کمتری برای کشاورزان است سوخت به صورت هر ماه و چند مرحله بین کشاورزان توزیع خواهد شد.

حلیم تصریح کرد: بیشترین سوخت توزیع شده در بخش کشاورزی مربوط به سوخت ماشین‌آلات کشاورزی است و رانندگان ماشین‌آلات حرفه‌ای می‌توانند با تشخیص جهاد کشاورزی شهرستان سوخت بیشتری برای فعالیت خود دریافت کنند.

فرماندار شهرستان بیله‌سوار حمایت از کشاورزان را از مهم‌ترین اولویت‌ها در شهرستان دانست و بیان کرد:‌ تامین و توزیع سوخت مورد نیاز این قشر از اقدامات اساسی در راستای حمایت از کشاورزان بوده که در این زمینه انتظار می‌رود مسئولان مربوطه هماهنگی همه‌جانبه‌ای داشته باشند.

رویکرد اجتماعی و فرهنگی مبارزه با مواد مخدر در اردبیل تقویت می‌شود

بهنام بهشتی  در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان نمین اظهار داشت: رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در مبارزه با پدیده شوم مواد مخدر رویکرد اجتماعی و فرهنگی است و پیشگیری در محوریت تمام برنامه‌های مقابله‌ای و مبارزه‌ای ستاد قرار دارد.

سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اردبیل با اشاره به اینکه قاچاق و استعمال انواع مواد مخدر در جامعه سبب به وجود آمدن تبعات و هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی برای کشور می‌شود، گفت: تقویت و ترویج اعتقادات دینی و مذهبی در میان مردم و به ویژه قشر جوان می‌تواند سبب سالم‌سازی محیط اجتماعی و مبارزه همگانی با مواد مخدر باشد.

بهشتی با بیان اینکه تمامی برنامه‌های انجامی و روش‌های درمانی به کار گرفته شده در عرصه سالم ‌سازی افراد و جامعه باید منجر به تغییر محسوس رفتار فردی و اجتماعی شود، تصریح کرد: از اماکن عمومی، مدارس و دانشگاه‌ها که بیشتر در آنها شاهد افراد جوان هستیم باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب بیشتر و بهتر مراقبت شود.

فرماندار شهرستان نمین نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امسال نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته  279 درصد کاهش کشف انواع مواد مخدر در شهرستان نمین انجام شده است، افزود: در همین مدت مشابه نیز شاهد کاهش 10 درصدی دستگیرشدگان در شهرستان بودیم.

فرهاد عبدالعلی‌پور بیان کرد: امسال نسبت به 6 ماهه مشابه سال گذشته با کاهش 35 درصدی خودروهای توقیفی و کاهش 5 درصدی آمار پرونده‌های متشکله قضایی در شهرستان نمین روبه‌رو بودیم.

در این جلسه با حکم استاندار اردبیل، امید مکارمی به عنوان  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان نمین معرفی شد.

مرکز بخش موران شهرستان گرمی تبدیل به شهر می‌شود

علی آذرنژاد در نشستی با موضوع بررسی مشکلات بخش موران و طرح اردوهای جهادی بسیج در بخشداری موران شهرستان گرمی اظهار داشت: مشکلات مربوط به تبدیل مرکز بخش موران به شهر بایستی توسط مسئولان مربوطه با جدیت پیگیری شود تا این بخش در آینده‌ای نزدیک تبدیل به شهر شود.

وی افزود: در حال حاضر یکی دیگر از مشکلات موجود در بخش موران برگزاری طرح اردوهای بسیجی جهادی بوده که نیاز است مصوبات و تصمیم‌گیری‌های مربوطه با همکاری همه‌جانبه مسئولان تحقق یابد تا بتوانیم اردوهای جهادی را به خوبی در این منطقه برگزار کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل تصریح کرد: بخش مرکزی موران بایستی با اجتماع روستاهای هم‌جوار تبدیل به بخش مرکزی شود تا بر این اساس بتوانیم امکانات و تجهیزات مورد نیاز این بخش را سریع‌تر در اختیار مردم قرار دهیم و زمینه توسعه بخش موران و روستاهای هم‌جوار آن را شاهد باشیم.

فرماندار شهرستان گرمی نیز در این نشست اظهار کرد: بسیج سازندگی تلاش‌های همه‌جانبه‌ای در اجرای طرح‌های اردوی جهادی دارد و نیز زمینه‌های تشکیل این اردوها را به وجود آورده است که خدمات ارزنده آن‌ها شایسته قدردانی است ولی بایستی مشکلات اجرای این طرح مورد بررسی قرار گیرد.

علی رحیمی‌زاد افزود: راهکار اساسی برای رفع مشکلات بخش موران و روستاهای همجوار آن مدیریت جهادی است که می‌تواند این مشکل را به آسانی با واگذاری سریع سدهای معیشتی درین‌کبود و سلاله به بخش خصوصی برای بهره‌برداری چند منظوره حل کند و اقدامات لازم را در این باره انجام دهد.

وی بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر بانک‌ها با خارج شدن از چهارچوب قانون در زمینه پرداخت تسهیلات بانکی به مردم آن‌ها را با مشکلات اساسی مواجه کرده‌اند که هم‌اکنون در حال پیگیری و بررسی مشکلات در این بخش هستیم و نیز  انتظار می‌رود با افزایش اعتبارات دامپزشکی در سال گذشته آمادگی آن‌ها در مقابله با بیماری‌های دامی و تشخیص بیماری‌های دام‌ها افزایش یابد.

25 ‏درصد محکومان زندان‌های استان اردبیل به مرخصی اعزام شدند

مراد فتحی در جلسه بررسی روند اعطای مرخصی به محکومان زندان‌های استان اردبیل اظهار داشت:‌ به دنبال تلاش‌های روسای زندان‌های اردبیل، مشگین‌شهر و مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی 576 تن از زندانیان به مناسبت عید قربان به مرخصی اعزام شدند.

وی با بیان اینکه اعطای این مرخصی‌های در آستانه بازگشایی مدارس و در راستای توجه به تحکیم نهاد خانواده به مددجویان زندان های استان انجام شده است، گفت: این تعداد در مجموع 25 ‏درصد کل محکومان زندان‌های استان اردبیل را شامل می‌شود.

مدیرکل زندان‌های استان اردبیل بیان کرد: از این تعداد 440 ‏نفر از محکومان زندان اردبیل ‎و 136 ‏نفر از مددجویان واجد شرایط زندان مشگین‌شهر هستند که از تسهیلات مرخصی عید قربان و بازگشایی مدارس بهره‌مند شده‌اند.

فتحی افزود: علاوه بر اعطای مرخصی به زندانیان برای کاهش آسیب خانواده‌ها و تحکیم بنیان نهاد خانواده، همکاران زندان‌های استان با تقسیم بندی به گروه‌هایی در قالب طرح محسنین به عنوان یک عمل خیریه با حضور در منازل زندانیان نیازمند با بررسی مشکلات آنها با اهدای سبد کالا و نیزسبد فرهنگی شامل لوازم التحریر سعی کرده‌اند تا بخشی از مشکلات این گونه خانواده‌ها را رفع و از بروز آسیب‌های اجتماعی در بین آنها هر چند به صورت جزئی پیشگیری کنند.

وی تصریح کرد: این سرکشی‌ها به صورت مستمر ادامه خواهد داشت و تا کنون چند تن از فرزندان زندانیان که به دلایل مالی از تحصیل باز مانده بودند در قالب بازدید‌های طرح محسنین برای ادامه تحصیل ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل زندان‌های استان اردبیل اظهار کرد: مجری طرح محسنین مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانیان استان است و هماهنگی‌ها و بررسی‌های اولیه توسط مسئول و مددکاران این مرکز انجام می‌شود.

طرح گفتار درمانی برای مددجویان زندان خلخال اجرا می‌شود

حجت‌الاسلام سیدعدنان صادقی ظهر امروز در جلسه هماهنگی برگزاری طرح گفتاردرمانی در زندان خلخال اظهار داشت:‌ به منظور کمک به بازتوانی و باز اجتماعی کردن مددجویان زندان خلخال برای پیشگیری از بروز بزه مجدد پس از آزادی، طرح گفتار درمانی در مدت حبس برای مددجویان زندان خلخال به اجراء در می‌آید.

مجری طرح گفتار درمانی زندان خلخال بیان کرد: طرح گفتار درمانی که با پیشنهاد ریاست زندان کلید خورده است در راستای بررسی مشکلات و نیازهای آموزشی و پر کردن خلاءهای روحی و روانی مددجویان از طریق نیازهای احصاء شده سعی دارد تا با بهره‌گیری از کارشناسان و اساتید مجرب در حوزه‌های اخلاق، روانشناسی، جامعه شناسی و مسائل مذهبی از طریق گفتار دو سویه و مکالمه و رسیدن به راهکار مشکلات مددجویان را بررسی و حل کند.

وی نصریح کرد: بر همین اساس و با رایزنی‌های انجام شده با ادارات تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه، شبکه بهداشت و درمان، سپاه پاسداران، منطقه انتظامی، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و جمعیت هلال احمر، لیست کارشناسان خبره و سخنرانان ماهر و متعهد مراکز یاد شده به همراه حوزه مهارتی آنان دریافت شد.

صادقی گفت: بیش از 50 نفر سخنران در حوزه‌های مختلف اخلاقی، سبک زندگی اسلامی، مهارت‌های اساسی زندگی، بهداشت و درمان، آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد و موادمخدر از سوی مراکز یاد شده به زندان خلخال اعلام شده است .

مسئول فرهنگی و تربیتی زندان خلخال اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده روزهای دوشنبه هر هفته به اجرای طرح گفتار درمانی اختصاص یافته است و در نخستین روز اجرای طرح گفتار درمانی مدیر دانشکده علوم پزشکی و درمانی خلخال اجرای این طرح را افتتاح کرد.

وی افزود: مدیر دانشکده علوم پزشکی خلخال قبل از حضور در محل اجرای طرح گفتار درمانی و مشاوره با مددجویان در کمیته بهداشت و درمان زندان خلخال حضور یافت و با اعلام آمادگی کامل در راستای کمک به امور بهداشتی و درمانی به ویژه آموزش زندانیان، به همکاری بیش از گذشته با زندان تاکید کرد.

مجری طرح گفتار درمانی زندان خلخال گفت: براساس تصمیمات اتخاذشده پذیرش و ارائه خدمات به زندانیان اعزامی از سوی زندان به بیمارستان مورد توجه قرار گرفته و در ارسال اسناد هزینه زندانیان ترخیص شده از بیمارستان تسریع می‌شود.

صادقی بیان کرد: اختصاص خلوت‌ترین مکان برای بستری زندانیان اعزامی به بیمارستان به دلیل رعایت مسائل امنیتی و نیز تجهیزات ترالی اورژانس بهداری زندان و اعلام نتایج و گزارش رادیولوژی زندانیان اعزامی از دیگر مسائلی است که از طریق مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مساعدت لازم در این موارد به عمل می‌آید.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking