۲۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸

ارتفاعات تفتان، جاذبه‌ طبیعی سیستان وبلوچستان

ارتفاعات تفتان، جاذبه‌ طبیعی سیستان وبلوچستان
استادیار دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: استان دارای جذابیت‌های طبیعی فراوان است که یکی از مهم‌ترین ارتفاعات استان سیستان و بلوچستان اثر طبیعی ملی تفتان است.

«غلامرضا نوری» در گفت وگو با ایسنا افزود: این قله آتشفشانی نیمه‌فعال با وسعت 218 هکتار در جنوب زاهدان و 35 کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان خاش واقع شده است.

معاون پژوهشی دانشکده جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: تفتان با ارتفاع 4050 متر به بام شرق ایران معروف است و هم‌اکنون به‌طور دائم از دهانه آن بخار آب، گازهای شیمیایی گوگرددار متصاعد می‌شود.

به گفته وی، کوه‌های مریخی از جاذبه‌های سواحل نیلگون دریای عمان هستند که در فاصله 25 کیلومتری چابهار در مسیر جاده بریس چابهار واقع شده است.

نوری تصریح کرد: این کوه‌ها به‌علت شکل خاصی که دارند به کوه‌های مریخی معروف شده‌اند.

وی هم‌چنین به جاذبه دیگر استان غار لادیز اشاره کرد و گفت: غار لادیز در 10 کیلومتری شهر میرجاوه واقع شده که بنا به شرایط اقلیمی و محیطی خود چشم‌انداز زیبا در این منطقه بوجود آورده است.

نوری از اثر طبیعی ملی گل‌فشان پیرگل نام برد و خاطرنشان کرد: این گل‌فشان با وسعت 7 هکتار در داخل کوه‌های سیاه بندان شرق بزمان و جنوب غربی خاش در فاصله 78 کیلومتری گوهرکوه و 113 کیلومتری نوک آباد شهرستان خاش واقع شده است.

استادیار دانشگاه سیستان و بلوچستان یادآور شد: به‌لحاظ تنوع اقلیمی، چشمه‌های متعدد آب معدنی گرم و سرد در سراسر استان سیستان و بلوچستان پراکنده شده اند، از جمله چشمه آب معدنی مکسان و اسپیدز بزمان، زیارت گوربند زاهدان، چشمه آب معدنی پای کوی سرخ زابل در راستای ترویج پوشش گیاهی و چشم‌انداز منطقه تأثیرگذاری مثبتی داشته‌اند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا
website tracking