۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰

کوخه نشینی تهدیدی جدی برای انقراض پرندگان شکاری

کوخه نشینی تهدیدی جدی برای انقراض پرندگان شکاری
بوشهر-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به فرارسیدن فصل مهاجرت پرندگان شکاری در بوشهر عزم این اداره کل برای مقابله کوخه نشینی ( زنده گیری پرندگان )که تهدیدی جدی برای انقراص گونه های شکاری است جدی است.

به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فصل مهاجرت پرندگان شکاری به ایران از شهریورماه افزود: استان های جنوبی کشور همچون بوشهر، مقصد اصلی این پرندگان هستند که در راستای حفظ این گونه ها مقابله کوخه نشینی با جدیت دنبال خواهیم کرد.
وی بیان کرد: با وجود اهمیت انکار نشدنی پرندگان مهاجر، همزمان با آغاز فصل مهاجرت آن ها، افرادی سودجو اقدام به فعالیت غیر قانونی کوخه نشینی برای زنده گیری، نگهداری و تجارت غیرمجاز این پرندگان می کنند.
دلشب گفت: پرندگان یاد شده به دلیل قرار گرفتن در راس یکی از هرم های غذایی چرخه طبیعت که باعث تنظیم جمعیت برخی از حشرات مضر و جوندگان بدون دخالت انسان می شود حائز اهمیت زیادی هستند.
وی یادآور شد: در این راستا یکی از عمده ترین فعالیت های محیط بانان و کارشناسان محیط طبیعی در این فصل، گشت، کنترل و پایش های عمده زیست محیطی برای مقابله با فعالیت غیر قانونی 'کوخه نشینی' است.
دلشب با اشاره به اینکه جمعیت پرندگان مهاجر شکاری بسیار بیشتر از جمعیت پرندگان شکاری بومی است، بیان داشت: پرندگان شکاری که بیشتر شکاری ها را در بر می گیرد از راسته شاهین سانان هستند که حداقل 25 گونه از آن در استان بوشهر زندگی و برخی نیز در همین استان زادآوری دارند.
وی با بیان اینکه دلیجه معمولی، دلیجه کوچک، ترم تای، لیل، بالابان، بحری و شاهین از تیره شاهینیان در استان بوشهر هستند، گفت: این گونه ها در حالی هدف افراد سودجو قرار می گیرند که بالابان، بحری و شاهین از جمله گونه های در معرض خطر انقراض کنوانسیون سایتیس هستند و با خروج سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از گردونه حیات، این پرندگان همواره با جمعیتی کمتر به زیستگاه های اصلی خود باز می گردند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر با ابراز تاسف از حضور افراد سودجو و دلالان در این استان همزمان با فصل مهاجرت پرندگان شکاری، اظهار کرد: این موضوع به دلیل قابلیت دست آموزی پرندگان مهاجر و استفاده از آن ها در قوش بازی توسط شیوخ متمول کشورهای حوزه خلیج فارس است.
قوش بازی کار پرورش و نگهداری پرندگان شکاری است به گونه ای که به واسطه دست آموز کردن این پرندگان ، می توان از آنها به عنوان ابزاری برای شکار پستانداران و یا سایر پرندگان استفاده کرد .
دلشب یادآور شد: با توجه به مرز ساحلی گسترده استان (حدود 900 کیلومتر) و مبادی خروجی و اسکله های متعدد، همواره بوشهر یکی از گزینه های مسیر قاچاق این پرندگان است.
وی در خصوص اقدام های صورت گرفته برای مقابله و کنترل این موضوع، گفت: نیروی انتظامی، گمرکات بوشهر، مرزبانی و واحدهای گشت دریایی سپاه پاسداران تعامل و همکاری مناسبی با اداره کل محیط زیست دارند و با حساسیت کارکنان این ارگان ها در بازدید ازگلوگاه ها، اسکله ها و دیگر مناطق احتمالی تردد قاچاقچیان، ریسک اقدام به تخلف بالاتر رفته است.
دلشب، کاهش زیستگاه، مسمومیت به دلیل کاربرد سموم و آفت کش ها و تاسیسات انتقال نیرو بخصوص برق گرفتگی را از دیگر علل مرگ و میر و کاهش جمعیت پرندگان شکاری دانست و ادامه داد: بدیهی است مشکل زنده گیری و تجارت غیر قانونی تاثیر بیشتری در کاهش جمعیت پرندگان شکاری در کشور دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به آثار مخرب روش های صید سنتی اظهار کرد: این روش های خطرناک می تواند منجر به قطع انگشت پرندگان، یا عفونت حاد به علت دوختن چشم ها شود و حتی رهاسازی و بازگشت این پرندگان به طبیعت را با مخاطراتی روبه رو کند.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با روند قاچاق و شکار این گونه های ارزنده، گفت: تجهیز پاسگاه های محیط بانی، توزیع تجهیزات حفاظتی از قبیل شوکر و افشانه به ماموران جهت مقابله با متخلفان، ساماندهی اکیپ های مجهز به خودرو و موتور سیکلت صحرایی و دوربین های دوچشمی، تهیه کلاه ایمنی برای موتور سواران جهت گشت و کنترل های مستمر و پرداخت کمک هزینه جهت فصل زنده گیری پرندگان شکاری اقدام می کند.
دلشب در بخش دیگری از صحبت های خود از تدوین 'برنامه عمل واجرای طرح مدیریت پرندگان شکاری' توسط سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت: با افزایش میزان جرائم ضرر و زیان به حیات وحش از سال گذشته، جریمه زنده گیری و صید یک بهله دلیجه به 200 میلیون ریال و جریمه زنده گیری و صید یک بهله شاهین، بحری و بالابان به 600 میلیون ریال افزایش یافت که متخلفان علاوه بر پرداخت جرائم، محکوم به جرائم کیفری و پیگرد قانونی نیز خواهند شد.
این مقام مسئول گفت: مقابله با روند تخریب و گسترش فعالیت های مخرب انسانی ناشی از توسعه احتمالی در زیستگاه های پرندگان شکاری نیاز به بضاعت علمی، کارشناسی و اجرای توانمندهای خاص دارد.
7212/ 6045

کلیدواژه ها :بوشهر شاه شکار
منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking