۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۸

روز واقعه به روایت شاهد عینی

روز واقعه به روایت شاهد عینی
اوایل مهر سال گذشته هرروز خبرهای دلخراش افزایش قربانیان فاجعه منا در صدر اخبار قرار می‌گرفت. اخبار دلخراشی مبنی بر اینکه اغلب این حجاج بر اثر خفگی جان باختند و طی روزهای متوالی نیز تعداد جان‌باختگان افزایش می‌یافت، عده زیادی تا مدت‌ها مفقودی بودند، حتی تا اوایل آبان وضعیت 15 تن از حجاج خراسان رضوی همچنان نامشخص بود. تعداد زائران و به تبع آن تعداد جان‌باختگان خراسان رضوی در فاجعه منا بیشتر از استان‌های دیگر بود. از 477 جان‌باخته ایرانی در منا، 97 تن از خراسان رضوی بودند.

حادثه منا عمدی نبود

مسعود مجردی، رییس ستاد مکه سازمان حج و زیارت در سال قبل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: متهم ردیف اول این حادثه، عربستان سعودی است، اما این اتهام را نباید به سمتی ببریم و بگوییم عمدی رخ داده است. هرچه از بی‌تدبیری و بی‌کفایتی در مدیریت فاجعه منا بگوییم به حاکمان سعودی می‌چسبد.

وی با اشاره به برخی روایات از حادثه منا تصریح کرد: به عنوان کسی که سال‌ها در سازمان حج و زیارت خدمت کردم، اکنون فعالیتی در این سازمان و تعصبی نیز ندارم و از لحظه اول در صحنه حادثه بودم نمی‌پذیرم که حادثه منا عمدی باشد و زائر زنده‌ای را در کانتینرها بگذارند. تعداد ایرانی‌های زنده‌ای که در لحظات اولیه حادثه آمدند از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کرد. بسیاری از کسانی که اکنون در رسانه‌ها تحلیل می‌‎کنند و سخن از بودن در صحنه می‌زنند، در حادثه حضور نداشتند.

رییس سابق حج و زیارت خراسان رضوی گفت: رئیس کاروان‌ها در روز حادثه منا حوالی ساعت 8 با من تماس گرفتند و عنوان کردند که اینجا آب کم و ازدحام زیاد است، در مسیر خیابان 204 بودم که تماس گرفتند و اعلام کردند تعداد زیادی از اجساد در کنار خیابان‌‌ها قرار گرفته است، اما وقتی ساعت 9 به محل حادثه رسیدم اجساد را روی هم، دیدم. این اجساد آنقدر سنگین بود که اگر افرادی زیر اجساد دیگر هنوز جان داشتند، امکان نفس کشیدن برایشان فراهم نبود.

وی گفت: وقتی وارد خیابان و با این حادثه مواجه شدیم به همراه آقای دانشیار، از مسوولان حج و زیارت تعدادی از اجساد را که به خاطر آب سنگین شده بودند را برداشتیم تا بتوانند نفس بکشند. برخی‌هایشان ایرانی و غیرایرانی بودند. تعداد زیادی از اجساد خانم‌ها بودند که بسیار ضجه و ناله می‌کردند، این تصاویر دلخراش دل سنگ را آب می‌کرد چه برسد به انسان.

مجردی افزود: ساعت 12 خبر این حادثه منتشر شده بود و از ساعت 14 تعداد زیادی از زائرانی که مناسک خود را انجام داده بودند برای کمک و بعضا فیلمبرداری به محل حادثه هجوم آوردند. به همین دلیل برای جلوگیری از هجوم آنان گارد نظامی عربستان متشکل از 3 ستون مانع ورود شدند. اما تعدادی از زائران از سمت خیمه‌ها سعی کردند وارد خیابان 204 شوند تا پلیس مانع آنان نشود.

وی ادامه داد: از ساعت 14 تعداد نسبتا زیادی از ایرانی‌ها در محل حادثه حضور داشتند که تعدادی از آنان، اعضای تیم پزشکی و تعدادی زائر بودند. پلیس عربستان متوجه تعداد زیادی ایرانی‌ در خیابان 204 شد و از طریق دوربین‌ها افراد را شناسایی کرد و ساعت 19 بعدازظهر 10 نیروی نظامی در شرایط بدی مرا دستگیر کرد.

رییس ستاد مکه سازمان حج و زیارت تاکید کرد: متهم ردیف اول این فاجعه عربستان است که از صبح روز حادثه اقدامی انجام نداد و به ما نیز اجازه دخالت نمی‌داد و کار را به گروه امداد واگذار کرد. زمانی که دستگیرمان کردند پلیس عربستان کلیه کارت‌های شناسایی ایرانی‌هایی را که شهید شدند و از بدنشان جدا کرده بودیم تا آمار شهدا را داشته باشیم، گرفت. همچنین فیلم‌ها و عکس‌هایی که از این حادثه گرفتیم را پاک کرد. تا نیمه شب بازداشت بودیم و با تعهد آزاد شدیم.

فاجعه منا کمتر از برجام نیست

وی عنوان کرد: من علاقمند به این نظام هستم، اما وقتی علیه یک نهاد سخنی گفته می‌شود عده‌ای برچسب‌ ضدنظام  به او می‌زنند. هر یک از سازمان‌ها دیگری را مقصر می‌دانند، اما هیچ یک مسئولیت خود را در برابر این حادثه انجام ندادند. معتقدم وزارت امور خارجه باید جدی‌تر وارد شود، فاجعه منا کمتر از برجام نیست.

مجردی با بیان اینکه باید با خانواده شهدای منا گفت‌وگو کرد، افزود: تفاوت میان شهدای منا و سایر شهدا در این است که در این حادثه دلخراش فرزندان، داغدار پدر یا مادر و یا هر دو شدند، اما در جنگ والدین فرزندانشان را از دست دادند. در خانواده جان‌باختگان منا، یک یا دو رکن خانواده از بین رفت و سردرگمی به وجود آمد.

رییس سابق حج و زیارت خراسان رضوی تصریح کرد: من از ابتدای حادثه هر جایی که صحبت کردم سعی کردم با صراحت سخن بگویم باید بیشتر درباره شهدایی مانند رکن‌آبادی، حسنی کارگر و 17 روحانی که در منا به شهادت رسیدند سخن گفت زیرا از آنها صحبتی نشده است.

وی با بیان اینکه نباید به دنبال متهم ردیف دوم باشیم، گفت: شاید متهم ردیف دوم مدیر کاروان‌ها باشند که جهت و مسیر حرکت زائران را تعیین می‌کردند البته 29 نفر از شهدای منا افراد ستاد حج، بعثه مقام معظم رهبری، تیم پزشکی و روحانیون بودند.

انتظار داشتم در دیدار مسئولان حج و زیارت با رهبری از من نیز دعوت شود

مجردی با بیان اینکه ناگفته‌های منا بسیار است افزود: به عنوان یکی از 5 مسئولی که لحظات اولیه حادثه منا در صحنه حضور داشتم و رییس ستاد مکه در حج سال گذشته بودم و همچنین کسی که 35 سال در سازمان حج و زیارت خدمت کرده انتظار داشتم در دیدار با رهبر معظم انقلاب از من نیز دعوت شود، اما نشد. حداقل در ارائه گزارش‌ها از من و آقای دانشیار نظر می‌پرسیدند.

وی یادآور شد: باید توضیح داده شود که چرا از استان گلستان تعداد شهید خانم زیاد است. از آنجایی که خانم‌های شیعه شب قبل از عید اعمال خود را انجام می‌دهند آن روز در این فاجعه حضور نداشتند و شب قبل وقوف اضطراری کردند لذا تمام شهیدان خانم ایرانی در فاجعه منا، اهل سنت بودند.

وی با بیان اینکه تعداد کاروان‌های خراسان رضوی از همه استان‌های دیگر بیشتر بود، یادآور شد: طبیعتا تعداد جان‌باختگان ما نیز  بیشتر شد. کاروان‌های استان خراسان رضوی منظم‌تر بودند و زودتر برای انجام مناسک اقدام کردند. بنابراین شاید آمار بالای شهدای ما به دلیل عمل به دستورالعمل ارائه شده بود.


انتهای پیام

منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking