۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱

اندیشمند اردنی مطرح کرد

لزوم تشکیل «اتحادیه منطقه‌ای» برای مقابله با طرح تقسیم آمریکا

لزوم تشکیل «اتحادیه منطقه‌ای» برای مقابله با طرح تقسیم آمریکا
اندیشمند اردنی در مقاله‌ای با تاکید بر لزوم تشکیل اتحادیه منطقه‌ای برای مقابله با نقشه آمریکا برای تجزیه منطقه گفت: اگر در زمان اوباما خاورمیانه به یک بلا گرفتار شده باشد، در مرحله بعدی انتظار مصیبت‌های بیشتری می‌رود.

«میشیل حنا الحاج» کارشناس سیاسی اردن و مشاور مرکز اروپایی مبارزه با تروریسم در برلین و عضو مرکز گفت‌وگوی عربی-آمریکایی در واشنگتن در مقاله‌ای با عنوان  «اتحادیه منطقه ای برای مقابله با طرح تقسیم آمریکا » بر  لزوم اتحاد کشورهای منطقه برای مقابله با پیشرفت نقشه آمریکا برای تجزیه منطقه تاکید کرد.

در این مقاله آمده است: هنگامی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قدرت را به دست گرفت اعلام کرد که از آغاز جنگ جدید خود داری خواهد کرد و به خاطر همین حرف جایزه نوبل صلح را دریافت کرد.

اوباما به این وعده پایبند بود و فقط یک جنگ را آغاز کرد که دنیا از این جنگ استقبال کرد و آن هم جنگ علیه داعشی بود که نزد تمامی مردم دنیا منفور بود، ولی این تعهد اوباما  با یک تحلیل عمیق یک تعهد ظاهری و محدود بود؛ چرا که در حقیقت اوباما با مشارکتی غیر آشکار برخی از جنگ‌ها را تغذیه کرد و در شعله‌ور کردن آنها نقش داشت.

جنگ سوریه از این دست است که در سال 2011 افروخته شد و به صورت ناگهانی و بدون مقدمه سلاح به دست افراد مسلح رسید که باعث قتل شمار زیادی از افراد بی گناه شد که شاید تعداد آنها به نیم میلیون نفر برسد.

با اینکه دولت عراق در سال 2006 و در دوره جرج بوش پسر و در حین اشغال عراق توسط آمریکا به یک دولت اسلامی تبدیل شد؛ ولی داعش که ادامه دولت سابق عراق یعنی صدام حسین بود، در سال 2013 یعنی دوره اوباما ظهور کرد.

با وجود اینکه داعش هنگام ظهور ارتباط خود را با القاعده اعلام کرد؛ ولی جرج بوش در مبارزه با آن کاری انجام نداد، اوباما با ظهور داعش نفسی به راحتی کشید؛ چرا که داعش در این زمان قطع ارتباط خود با القاعده را اعلام کرده بود، این اعلامیه باعث خوشحالی اوباما شد.

به دنبال داعش گروه‌های تروریستی دیگری ماننده بوکوحرام در نیجریه و ابو سیاف در فیلیپین و بیت المقدس در سینای مصر و دیگر گروه‌های تروریستی اعلام موجودیت کردند و قطع ارتباط خود با القاعده و وابستگی به داعش را اعلام کردند.

واکنش اوباما به ظهور داعش تنها به خوشحالی غیر رسمی محدود نشد بلکه به سکوت در برابر رشد و گسترش این گروه تروریستی نیز ادامه پیدا کرد؛ تا اینکه به بزرگترین گروه‌ تروریستی حاضر در سوریه تبدیل شده است که در سایه آن ماشین‌های تولید تروریست‌ها ایجاد شدند.

سلاح‌های مرگبار با سرعتی باورناپذیر به دست داعش می‌رسید و همچنین افراد مسلح از تمامی دنیا به واسطه مرزهای ترکیه وارد سوریه می‌شدند، به این وسیله تعداد افراد مسلح رو به افزایش گذاشت، منبع ارسال سلاح به درستی مشخص نشد که آیا به صورت مستقیم از آمریکا می‌آید یا از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و یا با حمایت مالی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از آمریکا برای گروه‌های تروریستی خریداری شده است.

همچنین در مورد منابع تامین مالی گروه‌های تروریستی ابهامات زیادی وجود دارد، آیا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه قطر یا عربستان است یا منبع آن آمریکا و یا شاید هم اسرائیل است و یا تمامی این طرف ها بوده است.

برخی‌ها معتقد هستند که منابع تامین مالی داعش چاه‌های نفتی بوده که این گروه تروریستی بر آنها مسلط شده بود و یا آثار باستانی بود که به بهای بسیار اندک فروخته می‌شد؛ ولی این توجیهات قانع کننده نبود؛ چرا که کمک‌های مالی داعش از سال 2013 برقرار بود؛ یعنی زمانی که بر چاه‌های نفت مسلط نشده بود، تسلط بر چاه‌های نفتی زمانی رخ داد که داعش به منابع مالی و تسلیحاتی فراوانی دست پیدا کرده بود چیزی که داعش را قادر ساخت تا سرزمین‌های جدید و زمین‌های نفت‌خیز را تسخیر کند.

داعش که به دلیل پیروزی‌های برق آسا مغرور شده بود، مرتکب کشتارهای جمعی شد، زن ها را با فروش در بازار برده فروشی مورد تعدی قرار داد و آثار باستانی را به بهانه مخالفت با اندیشه‌های وهابیت تخریب کرد؛ ولی هدف واقعی از تخریب آن دستیابی به منابع مالی جدید از طریق فروش این آثار در بازارهای سیاه بود.

رفتارهای داعش خشم جهانیان را برانگیخت و اوباما را در تنگنا قرار داد و دیگر قادر به سکوت در برابر وحشی‌گری داعش نبود و مجبور شد تا علیه داعش اعلام جنگ کند، ولی اعلام جنگ علیه داعش در حد یک حرف باقی ماند و گام‌های عملی برای مقابله با آن برنداشت، بعد از اعلام جنگ علیه داعش این گروه تروریستی سه استان بزرگ را در برابر دیدگان تمامی دستگاه‌های مراقبت و رصد آمریکا در شمال عراق اشغال کرد.

علاوه بر عدم اقدام آمریکا، واشنگتن این تحرک داعش را به حکومت عراق اطلاع نداد تا جلوی سقوط سه استان عراق و یا جلوی اسیر شدن شمار زیادی از نیروهای عراقی را در این مناطق بگیرد، بسیاری از این افراد که وابسته به حکومت سابق عراق بودند به داعش پیوستند. پیوستن این افراد به داعش به همراه سلاح های سنگین، از داعش یک لشکر قوی ساخت.

وی افزود: سکوت آمریکا در برابر حملات داعش به این سه استان به یک باره شکست، زمانی که داعش به اربیل مرکز کردستان رسید و به محاصره آن نزدیک شد و در این زمان بود که جنگنده‌های آمریکایی به سرعت وارد عمل شدند تا جلوی نیروهای داعش را بگیرند.

در این زمان بود که برخی از ویژگی‌های راهبرد آمریکا مشخص شد، طرحی که تلاش دارد تا نقشه‌ای جدید برای خاورمیانه ارائه دهد.

عملیات حمایت از کوبانی به دنبال حمایت از اربیل صورت گرفت دستگاه‌های جاسوسی و جنگنده‌های آمریکا با دقت تمام وارد عمل شد و مواضع داعش را که پیش از آن هر از گاهی به صور  جزئی مورد هدف قرار می داد، به شدت مورد هدف قرار داد تا موفق شد داعش را از کوبانی دور کند و با هواپیماهای سی 130 سلاح و تجهیزات به کردها می رساند.

طرح تشکیل یک اقلیم کردی که در چهارچوب طرح خاورمیانه جدید قرار داشت ادامه یافت، گام‌های عملی برای تشکیل ارتش کردی برداشته شد، این گام شامل آموزش ارتش کردی نیز شد که بسیاری از افراد آن در پادگان‌های آمریکایی آموزش دیدند که به اسم ارتش دموکراتیک سوریه شناخته می‌شود و ماموریت آن جایگزین شدن به جای ارتش آزاد سوریه بود. ولی خصوصیات کردی بیشتر جنگجویان این ارتش خبر از اهداف دیگری می داد. ارتشی که آمریکا آنها را آموزش می‌داد در سوریه حضور دارند، آنها به سلاح‌های آمریکایی مجهز هستند و ماموریت آن تنها آزادسازی مناطق کردی در شمال سوریه بود، نیروهای دموکراتیک سوریه نبردهای موفقی در مقابله با داعش داشتند و توانستند این گروه را از مناطق کردنشین در شمال سوریه دور کنند.

قبل از آغاز حضور روسیه در سوریه، آمریکا از سال 2015 شروع به آماده‌سازی پایگاه و فرودگاهی در شمال سوریه کرده بودند که یکی از بارزترین این پایگاه‌ها، پایگاه الرمیلات در شمال سوریه بود، کارشناسان آمریکایی این پایگاه که باند پروازی کوچکی داشت را به 1350 متر توسعه دادند تا هواپیماهای بزرگ بتواند از این فرودگاه پرواز کند.

اینگونه بود که اهداف آمریکا برای ایجاد یک کشور در منطقه آشکار شد، کشوری  همپیمان که واشنگتن برای اجرای راهبرد جدید خود در منطقه از آن کمک بگیرد، کردها در این مسئله قابل سرزنش نیستند، چرا که دولت های منطقه هیچ اقدامی برای آنها انجام ندادند.

مقالات بسیار زیادی در زمینه کنار گذاشتن اختلاف‌های طائفه‌ای در منطقه نوشته شده است که خواهان کنار گذاشتن اختلاف‌ها بین تمامی کشورهای منطقه به عنوان مقدمه‌ای برای تشکیل یک اتحاد خاورمیانه‌ای شده است.

این اتحاد پیشنهادی با نیاز کشورهای منطقه و منافع آنها سازگار است و می‌تواند تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه و اقلیم کردستان را در بر بگیرد. اتحاد خاورمیانه‌ای در مقابل طرح آمریکا برای تاسیس خاورمیانه جدید قرار دارد که هدف آن تقسیم کشورهای منطقه است.

 اگر در زمان اوباما خاورمیانه به یک بلا گرفتار شده باشد، در مراحل بعدی چه کلینتون قدرت را به دست بگیرد که جنگ طلب است و چه ترامپ که اسلام ستیز است، انتظار مصیبت‌های بیشتری برای خاورمیانه می‌رود.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking