۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۵

مهر گزارش می دهد؛

نورباران عرفه با عطر شهادت/ عرفه عارفانه مردم شاهرود برگزار شد

نورباران عرفه با عطر شهادت/ عرفه عارفانه مردم شاهرود برگزار شد
شاهرود - نورباران معنوی روز عرفه در شاهرود با همنوایی عطر دل انگیز شهادت در حالی به میزبانی گلزار شهدای گمنام این شهر برگزار شد که یک شهید گمنام، نگین انگشتری این محف معنوی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین ویژه روز عرفه در شاهرود، بعد از ظهر یکشنبه در حالی با حضور سیل عاشقان حسینی، دلباختگان ائمه اطهار(ع) و خانواده شهدای منا به میزبانی گلزار شهدای گمنام این شهرستان برگزار شد که حضور یک شهید گمنام، جلوه ای عارفانه به عرفه اهلی شاهرود بخشیده بود.

امروز اهالی شاهرود عرفه، شهادت، برائت از مشرکان، حج، زیارت و معنویت را یکجا تجربه کردند و عرفه عارفانه مردم شهید پرور این شهرستان، رنگی خدایی به خود گرفت.

ارتفاعات گلزار شهدای شاهرود عصر یکشنبه میعادگاه عاشقانی بود که با پای پیاده مسیر طولانی برگزاری مراسم عرفه را در حالی طی کردند که دعوت نامه هایشان بویی سراسر نور داشت آنجا که پاها بی اراده همراه بدن بر لغزش ریگزار جاده شوسه منتهی به گلزار شهدای گمنام، رقصی عارفانه را تجربه می کرد و در این بین شهیدی گمنام همه را به سوی خویش می خواند که این منم، میهمان امروز شاهرودی ها ... شاهرودی هایی که یک تنه یکهزار و ۴۶شهید تقدیم انقلاب و اسلام کرده اند و همیشه در صف نخست ایثارگری حضور داشتند.

فرزند روح الله، سرباز گمنام امروز بهانه ای بود برای عرفه ای از جنس نور عرفه ای که نوای «وهُوَ عَلی کُلّ شیءٍ قدیر» سوار بر باد در گوش کوه های سربه فلک کشیده ارتفاعات شاهرود می پیچید و اگر گوش جان را به یاری می طلبیدی بازگشت آن را می شنیدی که خدای متعال می فرمود «اللهُ خَلَقَ نُور والسَماء» و این منم که نور و آسمان را پدید آوردم.

چه زیبا امروز مردم خدا را مورد خطاب قرار می دادند که ای خالق هستی بخش «تُشهِدنی خَلقی وَلََم تَجعَل اِلی شَیئا مِن امری» مرا لحظه ای به خودم واگذار مدار تا مبادا یادت را فراموش کنم و ای خدای بزرگ تورا به عظمت شهدا قسم می دهم مرا در کور راه های زندگی راهنمایی کن، مقصدم را به مقصد این شهید گره بزن و عظمم را شهدایی کن.

خدایا تو که مرا «حِفظَتی فِی المَهد» ساختی، خدا یا توی که بر من محبت کردی و این مهر، مرا امروز نصیبی ساخت تا نزد تو باشم نزدیکتر از همیشه... پس خودت حفظ فرما مرا از شرّ ظلمات و هدایتم کم الی نور ... همانطور که خودت می خواهی.

و چه زیباست امروز، اینجا، نزد تو، آنجا که نور می بارد، چشم گریان می شود، انگار نور تو به نور جانمان پیوسته است که هر جا می نگری جز خوبی هیچ نمی بینیم مردان و زنان عاشق امروز اینجا جمعند نور از دل روز نشت می کند کسی ایستا نیست همه نشسته اند به درگاهت رو به تو... رو به آسمان الهی العفو می گویند.

اینجا من میهمان شما هستم

گوشه ای نشستم همه چیز برایم چون خوابی تکرار می شود مردم از کنارم می گذرند سایه ها برایم تکرار می شود کوتاه، بلند، یاد آن روزها می افتم گه در سنگر به انتظار بودیم سایه همرزمان بر روی خاکریز روبرو بلند و کوتاه می شد در امتداد افق ... و امروز من میهمان شما هستم در سایه آئینی که عرفه نام دارد.

نامم را کسی نمی داند، فرزند روح الله هستم اما حالم را همه می شناسند، بر دوش مردم رقص کنان آمده ام من امروز نگین انگشتری آئین معنوی شما اهالی شاهرود هستم چه سوزی دارد صدایتان وقتی مرا می خوانید تا شفاعت کنم شمارا نزد او ... نزد یار... یکی با نوشتن جمله ای بر تابوتم، یکی با نجوایی عاشقانه، یکی با قطره ای اشک اما همه هدفشان یکی است.

یاد روزهای عشق و دفاع می افتم پیش از رفتن، روز های آخر، در آن لحظه آخر که شهادتین گفتم روی خاکریز، خاکریزی که همین روزهای پیش دلش را شکفتند و مرا میهمان شما کردند اما نمی دانید لحظات آخر چه خلوت جانانه ای با خدا داشتم و چه زیبا فهمیدم حسین(ع) در غربت لحظات آخر چه اندیشید... و امروز حاصل سفری طولانی از مرز های جنوب، از فاو تا شاهرود، اینجا منم که میهمان شما هستم.

عرفه فراخواندن خدا با ندایی درونی است

با مردم صحبت کردن در این فضا چه صفایی دارد و شاید در این بین خانواده شهدای منا و مدافع حرم بهترین گزینه باشند آنهایی که داغ دیده اند به بلندای یکسال دلتنگی و امروز از آن روز ها می گویند. محمد رضا یکی از آنها است که می گوید: با پسردایی ام بارها به این مکان مقدس می آمدیم اما امروز او نیست رفت پیش شهدایی که اورا نزد خویش خواندند.

در ادامه سخنانش از یاد شهید تابسته غافل نمی شود و ادامه می هد: عرفه امروز را به شرط دعا برای حسین و دیگر شهدای مدافع حرم آمده ام چون این دعا، ندایی درونی با خدا است خدایی که یکی را می برد و یکی مثل ما اینجا می ماند تا بدانیم صلاحمان در چیست.

حجت الاسلام سید مصطفی میرحسینی نیز همین نظر را دارد: عرفه بهترین راه خواستم از خدای متعال است و امروز این خواستن در کنار شهیدی که خدای متعال اورا به بالاترین درجات بهشت خود راه داده، حال و هوایی دیگر دارد.

وی می افزاید: عرفه نیایش امام حسین(ع) با پروردگار، با زبانی است که عشق از میان کلماتش مشخص است و آنجا که انسان در این دعای مبارک خطاب به خدا می گوید، مرا برهان از شر بدی ها تا پیدا کنم راهی به سوی تو، به نظر بنده اوج دعای عرفه است که در سایه ظلم حکام آل سعود، در سال جاری، لذت عرفه خواندن در کنار خانه او، از ما ایرانیان دریغ شد.

آل سعود نمونه کامل مشرکان هستند

دیگر شهروند شاهرودی نیز در گفتگو با مهر، می گوید: عرفه امسال بریمان حال و هوایی دیگر دارد چرا که برائت از مشرکانی که امروز دستشان به خون بیگناهان آلوده است، در حالی برگزار می شود که حق حضور زائران مکه مکرمه از ایرانیان گرفته شده و این امر به دلیل سیاست های کثیف عمال سعودی رخ داده است.

سید محمدرضا میرقاسمی در ادامه بیان می کند: امروز چند حاجی در بین ما هستند که اگر نبود بی لیاقتی آل سعود امسال در آئین استقبال از ایشان حضور پیدا می کردیم اما خوشبختانه حضورشان در کنار ما به میزبانی گلزار شهدا عرفه ای معنوی را برایشان رقم زد.

یکی از حجاجی که فرصت حضور در حج ۹۵را نیافت نیز به خبرنگار مهر، گفت: عمال سعودی در این فکر هستند که با جلوگیری از حضور حجاج سوری، ایرانی و یمنی می توانند ندای حق خواهی را خاموش کنند اما همه ما می دانیم که این آرزو را به گور خواهند برد.

سید محمد علی میرقاسمی افزود: وقاحت آل سعود تا آنجا است که حتی حاضر نشدند برای حادثه غم انگیز منای سال گذشته از مردم و خانواده های هفت هزار قربانی، عذر خواهی کنند و این رژیم خودخوانده اسرائیلی با این کار گور خود را در منطقه کنده است.

آئین معنوی عرفه ارتباط با خدای متعال است

دیگر شهروند شاهرودی که با خانواده در این رویداد معنوی حضور دارد، می گوید: عرفه مان را باشکوه هرچه بیشتر برگزار کردیم تا دنیا بداند که اسلام، اسلام وهابی عربستانی نیست وامروز خوشحالیم که در جوار شهدای گمنام آدین عرفه را برگزار کردیم.

نیره عربعامری می گوید: از دیدن صحنه های منا در سال گذشته انزجار از آل سعود در درونمان قوت گرفت و امروز برائت از مشرکان همراه با عرفه، این ارتباط معنوی خدا، قطعا باعث دلسردی دشمنان اسلام از اجرای نقشه های شومشان برعلیه ایران اسلامی می شود چرا که ایرانیان و شیعیان سراسر جهان در این روز یکصدا ندای مرگ بر آل سعود و متحدانش را سر دادند.

وی همچنین بیان می کند: بخش اعظمی از دعاهایم را در روز عرفه به نابودی دشمنان اسلام اختصاص دادم چرا که  معتقدم این پلیدان عالم، با حمایت سفاکان و کنایتگران جهان در منطقه جولان می دهند و خون ریزی شان را متوقف نمی کنند.

شهید مدافع حرم شاهرود را ترک خواهد کرد

رئیس هیئت امنای شهدای گمنام شاهرود نیز در خلال این مراسم به خبرنگار مهر، گفت: حضور شهید گمنام در آئین محوری عرفه در شهرستان هایی که شهدای حادثه منا در آنها حضور داشت در زمره سیاست های ستاد برگزاری آئین معنوی عرفه بود که خوشبختانه مردم شاهرود افتخار میزبانی از یک شهید والا مقام را داشتند.

محمد حسن جامعی با بیان اینکه این شهید بزرگوار در شاهرود دفن نخواهد شد، ابراز داشت: این شهید تنها میهمان مردم شاهرود بود و پس از مراسم معنوی عرفه به تهران بازخواهد گشت.

وی افزود: این شهید گمنام در منطقه فاو تفحس شده و احتمالا مربوط به عملیات کربلای چهار یا پنج است که امروز آئین معنوی عرفه عارفانه شاهرود را زینت بخشید و موجب شد تا بوی شهادت با بوی عرفه در هم آمیزد.

عرفه روز محکم ساختن پیوند انسان با خالق

امام جمعه شاهرود در آئین عرفه امروز به میزبانی گلزار شهدای گمنام، گفت: عرفه بهترین فرصت برای مجکم ساختن پیوند بین انسان و خالق است چرا که در این روز درب های بهشت خدای متعال به سوی بندگان باز می شود.

حجت الاسلام عباس امینی با اشاره به شرایط حساس حج سال جاری، ابراز داشت: رژیم ملعون آل سعود با عدم تکمین از مقررات در ایجاد کمیته حقیقت یاب، شک و ظن جامعه جهانی را بیش از پیش به سمت جنایات خود هدایت کرد و در سال جاری نیز با عدم موافقت حضور حجاج سوری، یمنی و ایرانی به این سوء برداشت ها دامن زد.

وی افزود: رژیم سفاک آل سعود با جنایت دریمن و حمایت از تروریست ها در سوریه و رژیم آل خلیفه در بحرین مشخصا با اسلام در تصاد است و پایگاه اصلی خود را در منطقه و جهان اسلام از دست داده است.

عرفه فرصت نزدیکی به خدا

کارشناس مسائل مذهبی نیز در این مراسم عرفه را فرصتی برای نزدیکی به خدای متعال دانست و گفت: عرفه یاد آور خلوت عارفانه امام حسین(ع) با معبودی است که راه ابا عبدالله(ع) به حبّ او منتج می شد لذا این یادگار معنوی سالار شهیدان امروز جایگاه ویژه ای در فرهنگ دینی ما دارد.

حجت الاسلام سید محمد آل علی بیان کرد: دعای عرفه‌ امام حسین(ع) ابتدا با ثنای خدای بزرگ آغاز می شود و در آن نعمات الهی یک به یک به انسان گوشزد می شود و امام حسین(ع) نسبت به آنها در درگاه خدای متعال شکرگزاری می کنند تا بدانیم شکر نعمت است که می تواند نعمات ما را افزون کند اما باید توجه داشته باشیم که نخستین درس این دعا شکرگزاری برای وجود و ذات اقدس خدای متعال و اسلامی ناب محمدی(ص) است.

وی افزود: امام حسین(ع) در عرفه می فرمایند خدا یا من هر نعمتی از نعمات تورا شکر می کنم، خود آن شکر، نعمت دیگری برای من است و به همین منظور عرفه در نزد حسین بن علی(ع) اهمیت والایی دارد چرا که شکرگزاری را می آموزد.

این کارشاس مسائل مذهبی همچنین گفت: یکی از چیزهای مهمی که امام حسین(ع) در عرفه از خدای منان به واطه ان تشکر می کند، به دنیا امدن در مکتب اسلام و پیامبر(ص) است این امر شاید بزرگترین درس عرفه برای ما باشد.

عرفه نوربارانی به بلندای آسمان

عرفه با نوربارانی به بلندای آسمان به اتمام رسید و با کم سو شدن نور خورشید، زمان دل کندن از این فضای معنوی سر رسیده است اما در این بین عاشقان به فرهنگ شهادت و ولایت هستند که دایره دور شهید گمنام را ترک نمی گویند.

در گوشه ای دیگر اما نوای برائت از مشرکان پایان بخش آئین معنوی امسال است ندایی که یکصدا مرگ بر آل سعود، مرگ برآمریکا، مرگ بر اسرائیل دارد و پیامش به دشمنان اسلام این است: «در مکتب شیعی، شهادت در راه خدا و دین مبین اسلام افتخار است و ما  تازمانی که خون در بدن داریم در برابر استکبار می ایستیم.

در نهایت زمان رفتن است رفتن از آئینی که هم در آن عرفه بود، هم عطر شهادت و هم برائت از مشرکان، آئینی که بر بلندای تپه گلزار شهدای شاهرود در حالی برگزار شد که شهید گمنام این مرز و بوم میهمان ویژه اش بود و در این بین دل عاشقان حسین(ع) در سوگ شهدای منا، تپید.

منبع : مهر

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking