۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸

گزارش؛

سلامتی مردم در گرو دفع اصولی زباله‌های عفونی/لزوم انعقاد قرارداد مطب‌ها با مرکز بهداشت برای بی‌خطرسازی زباله‌ها

سلامتی مردم در گرو دفع اصولی زباله‌های عفونی/لزوم انعقاد قرارداد مطب‌ها با مرکز بهداشت برای بی‌خطرسازی زباله‌ها
یکی از راه‌های دفع اصولی و بهداشتی زباله‌های عفونی، بی‌خطرسازی آن‌هاست که با وجود دستگاه بی‌خطرسازی در بیمارستان حضرت قائم(عج) مطب‌ها موظف هستند که با انعقاد قراردادی در این امر اقدام کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آوای سیدجمال؛ امروزه در سطح جامعه چند نوع زباله تولید می‌شود که باید برای هر کدام از این زباله‌ها دفع بهداشتی صورت بگیرد.

از جمله این زباله‌ها، زباله‌های عفونی است که در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مطب‌های پزشکی تولید می‌شود و باید با بی‌خطر کردن این نوع زباله‌ها آن را به صورت بهداشتی دفع کرد.

در شهر اسدآباد تا چند سال گذشته زباله‌های عفونی به صورت غیر بهداشتی، غیر اصولی و بدون تفکیک از دیگر زباله‌های شهری دفع می‌شد.

حدود یک سالی است که از سوی استان همدان دستگاه زباله‌سوزی خریداری شده و اقدام به بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی و دفع بهداشتی آن می‌کند که البته هنوز تمام مطب‌ها موظف به انجام آن نشدند.

.در برخی مواقع شاهدیم که زباله‌های عفونی مراکز تولید کننده در سطح شهر رها شده که در این زمینه با رئیس مرکز بهداشت و درمان اسدآباد به گفت‌وگو نشستیم

بابک صفرزاده خوشابی با بیان اینکه زباله‌ها  پسماندها در سطح جامعه به چهار دسته تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: این پسماندها شامل زباله‌های عادی، شیمیایی، دارویی و فلزات سنگین، عفونی، نوک تیز و برنده است

وی با بیان اینکه زباله‌های عادی توسط شهرداری حمل و دفع می‌شود، گفت: البته زباله‌های عفونی نیز پس از بی‌خطرسازی توسط دستگاه به صورت پسماند عادی تبدیل و دفع می‌شود

رئیس مرکز بهداشت و درمان اسدآباد یادآور شد: زباله‌های شیمیایی، دارویی و فلزات سنگین که در یک دسته قرار دارند، به صورت جداگانه تفکیک و جمع‌آوری می‌شوند

وی افزود: طی قراردادی که با یک شرکت در قزوین بسته شده، ماهانه این زباله‌ها جمع‌آوری و توسط این شرکت به استان قزوین حمل و امحاء می‌شود.

صفرزاده خوشابی ادامه داد: پسماندهای نوک تیز و برنده نیز نوع دیگری از پسماندهای بیمارستانی هستند که این پسماندها هم در سیفتی باکس نگهداری می‌شود.

وی در خصوص اصطلاح زباله‌سوز برای دستگاه بی‌خطرسازی، گفت: اصطلاحی که برای این دستگاه به کار برده می‌شود، درست نیست چرا که با این دستگاه زباله‌های عفونی بی‌خطر و به صورت عادی تبدیل می‌شود و سپس با دیگر زباله‌های شهری دفع اصولی می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت و درمان اسدآباد با بیان اینکه این دستگاه بی‌خطرسازی در بیمارستان حضرت قائم(عج) نصب شده است، گفت:  هم‌اکنون زباله‌های تولیدی بیمارستان‌های حضرت قائم(عج) و حضرت امیرالمؤمنین(ع) توسط این دستگاه بی‌خطر می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در سطح شهرستان اسدآباد مطب پزشکی، دو آزمایشگاه، دو بیمارستان قائم(عج) و امیرالمؤمنین(ع) و 12 مرکز بهداشتی و 49 خانه بهداشت وجود دارد، افزود: هم اکنون زباله‌های عفونی و دیگر دسته‌های زباله‌های آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها توسط ایندستگاه بی‌خطر و دفع می‌شود.

صفرزاده خوشابی با تأکید بر اینکه مطب‌ها باید خود برای بی‌خطرسازی زباله‌ها اقدام کنند،گفت: با توجه به اینکه این امر برای آنان امکان‌پذیر نیست، انتظار می‌رود که هرچه زودتر برای بی‌خطرسازی و دفع زباله‌ها قراردادی با مرکز بهداشت و درمان ببندند.

وی با بیان اینکه برای خرید دستگاه به بی‌خطرسازی زباله عفونی یک میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است، گفت: البته این دستگاه از طریق استان خریداری شده است.

این مسؤول با بیان اینکه در بیمارستان و مطب‌ها 100 کیلوگرم زباله عفونی تولید می‌شود، گفت: البته  تولیدی زباله در خانه‌های بهداشت در ماه 120 کیلوگرم است.

وی همچنین گفت: بعد از عقد قرارداد با مطب‌ها برای بی خطرسازی زباله‌های عفونی به دنبال این هستیم که این زباله‌ها را چگونه به بیمارستان حمل می‌کنند چرا که این امر با هر وسیله نقلیه امکان‌پذیر نخواهد بود و این را پزشکان باید مدنظر قرار دهند.

همچنین رئیس بیمارستان قائم(عج) اسدآباد در گفت‌وگو با خبرنگار آوای سیدجمال؛ با اشاره به وجود چند زباله در بیمارستان‌ها، اظهار کرد: این زباله‌ها در مبدأ که همان بخش‌های بیمارستان است، تفکیک می‌شود.

هادیان ادامه داد: یک نوع زباله در پلاستیک‌های مشکی و سطل‌های آبی‌رنگ، یک نوع دیگر از زباله‌ها که با خون و ترشحات بیمار آغشته شده، در کیسه و سطل‌های زرد رنگ، زباله شیمیایی در کیسه و سطل سفید رنگ جمع‌آوری می‌شود.

وی گفت: همچنین سفتی باکس‌هایی وجود دارد که زباله‌های نوک‌تیز و برنده را درون آن جمع‌آوری کرده و به جایگاه موقت جمع‌آوری زباله انتقال داده می‌شود.

 رئیس بیمارستان حضرت قائم(عج) اسدآباد افزود: زباله‌های دیگر با عنوان زباله‌های آسیب‌شناختی است که شامل اندام  و جنین با رعایت شرعی آن برای دفن به گورستان منتقل می‌شود.

هادیان افزود: البته برنامه داریم که با حفر چاهی در بیمارستان جنین‌ها در همین مکان دفن کنیم.

وی یادآور شد: با تفکیک زباله‌ها در بخش‌ها و منتقل کردن آن به محل دپو کردن زباله‌ها و همچنین بی خطرسازی آن‌ها توسط شهرداری به محل دفن زباله‌های شهری منتقل می‌شوند.

منبع : دانا
website tracking