۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶

نگاهی به مشکلات بیمه، بیکاری و دغدغه‌های سینماگران؛

روز ملی سینما و شعارهای همیشگی

روز ملی سینما و شعارهای همیشگی
در روز سینما نگاهی به مشکلی مشترک میان روزنامه‌نگاران و سینماگران داریم که گویی برای رفع آن همراه دولتی نیست.
گروه فرهنگی ، دغدغه بیمه درد مشترک میان سینماگران، خبرنگاران و نویسندگان سینمایی است. این مسئله بارها از سوی اهالی فرهنگ و هنر به مسئولان گوشزد شده و البته‌ علی‌رغم هشدارهای دست‌اندرکاران این حوزه بارها و بارها شاهد نمونه‌های این کم‌توجهی به معیشت و بیمه هنرمندان بوده‌ایم. هنرمندان پیشکسوتی که با مشکلات و مسائل مالی دست به گریبان بوده‌اند در موقعیت‌های مختلف اظهار کرده‌اند که به جای آرام گرفتن در قطعه هنرمندان تمایل دارند که از مشکلات اقتصادی و درمانی آن‌ها باری کاسته شود و در زمان حیات به آنان توجه شود.


به گزارش بولتن نیوز ، روز ملی سینما موقعیت مناسبی است که در کنار دیدار از پیشکسوتان سینما و عرصه تصویر به دغدغه‌های آن‌ها رسیدگی شود و این مشکل پس از گذشت سالیان طولانی صورت خوشی پیدا کرده تا هنرمندان و اهالی رسانه بتوانند به فعالیت‌های خود قالبی حرفه‌ای بدهند و همچون سایر نهادها از مزایای اجتماعی و درمانی برخوردار شوند. هرچند که می‌دانیم اعتبار اجتماعی و محبوبیت هنرمندان نزد مردم همواره مانعی بوده تا آن‌ها بتوانند از مشکلات اقتصادی و مسائل شخصی خود به صراحت سخن بگویند.

حدود 12 سال از فعالیت‌های صندوق اعتباری هنر در فضای فرهنگی کشور می‌گذرد اما حمایت‌ها و رفع مشکلات هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران ضرب‌آهنگ کندی داشته است و در هفته‌های گذشته مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اعلام کرده بود در طی سالیان گذشته شش هزار نفر فرد نامربوط به این صندوق از خدمات این مرکز بهره برده‌اند و وقتی این مرکز به مدیریت جدید واگذار شده با یک بدهی پنجاه میلیارد تومانی روبه‌رو بوده است؛ یعنی در حدود یک ششم از اعضای این صندوق هنرمند، نویسنده یا روزنامه‌نگار نبوده و البته از مزایای آن استفاده کرده‌اند. موضوعی که باید از سوی صندوق اعتباری هنر با مشارکت خانه سینما به روالی منطقی بیفتد و افراد واقعی بتوانند به حقوق حقه خود دست یابند. نه این‌که صندوق اعتباری به نام هنرمندان و به کام افراد سودجو باشد.

تفاهمنامه با سینماگران،یک قدم رو به جلو

کمتر از یک ماه پیش تفاهم‌نامه صندوق اعتباری هنر و خانه سینما با حضور مدیر عامل خانه سینما، منوچهر شاهسواری و همچنین خلیل ارجمندی؛ مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به امضا رسید. هر چند که پیش از شاهسواری، سیدرضا میرکریمی زمینه‌های این تفاهم‌نامه را فراهم کرده بود اما عمر مدیریتی او به امضای آن کفاف نداد.

خلیل ارجمندی در توضیح دلایل به تاخیر افتادن این تفاهم و همچنین مشکلات صندوق اعتباری هنر، گفت: یکی از دلایلی که باعث شد امضای این تفاهم‌نامه به تاخیر بیفتد، سوءتفاهم‌هایی بود که به وجود آمده بود. برای مثال برخی فکر می‌کردند که این‌جا پولی وجود دارد و باید به‌جای این‌که در اختیار صندوق اعتباری قرار بگیرد به‌طور مستقیم به سینماگران و خانه سینما داده شود که برای بیمه هنرمندان هیچ پولی دریافت نکرده‌ایم.

این در حالی است که این نگاه درست نبوده و سوءتفاهمی بود که باید برطرف می‌شد. طی این مدت وام‌هایی به افرادی داده شد که هنرمند نبودند و جزو کارکنان دولت محسوب می‌شدند که البته آن‌ها شناسایی شدند و این پول‌ها از آن‌ها پس گرفته شد. صندوق نیز 41 هزار عضو دارد که چهار هزار عضو آن از اهالی سینما هستند.

در شرایطی که منوچهر شاهسواری خانه سینما را یک مرکز صنفی و غیرسیاسی می‌داند و تلاش می‌کند که از یک واحد سیاسی فاصله بگیرد، انتظارها در زمینه بیمه هنرمندان و دست یافتن به حقوق صنفی سینماگران از خانه سینما بسیار بالاست.

از طرف دیگر همکاری صندوق اعتباری هنر با خانه سینما یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به وظیفه ذاتی این صندوق که حمایت از هنرمندان و سینماگران است منجر شود.

تشکیل کمیته اجرایی بیمه سینماگران

در دوران کوتاهی که منوچهر شاهسواری به‌عنوان مدیرعامل خانه سینما فعالیت می‌کند توجه به فعالیت‌های صنفی بسیار پررنگ شده است. هرچند که خانه سینما کمتر پاسخگوی سوالات و ابهامات مطرح شده از سوی خبرنگاران بوده است.

منوچهر شاهسواری در رابطه با بیمه خبرنگاران و زمینه‌های اجرایی شدن تفاهم‌نامه با صندوق اعتباری هنر، گفت: پیش از این تفاهم‌نامه، همکاری خانه سینما با این صندوق مخدوش بود و مشکلاتی بر سر راه این همکاری مشترک وجود داشت اما در حال حاضر و با وجود این تفاهم‌نامه حدود چهارهزار عضو از اهالی سینما در زمینه کمک هزینه و بیمه و سایر مسائل مورد حمایت قرار می‌گیرند و البته بیمه پیشکسوتان از موضوعات مورد توجه ماست. همچنان که باید در زمینه بیکاری اصناف سینمایی به راه حل رسید.

مدیرعامل خانه سینما در ارتباط با زمان اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: در هفته جاری کمیته اجرایی این تفاهم‌نامه تشکیل می‌شود و آن‌ها کار خود را شروع می‌کنند.

کمیته‌ای که اگر با کاهش ملاحظات لازم به وظایف خودش براساس ماموریت‌های صندوق اعتباری هنر عمل کند، برکات زیادی را عاید سینمای کشور خواهد کرد.


انتظامی: به معیشت هنرمندان توجه کنید

حجت‌اله ایوبی؛ رئیس سازمان سینمایی به انگیزه‌ تبریک روز ملی سینما دیدارهایی را با هنرمندان انجام داد. برگزاری این دیدارها و تکریم هنرمندان پیشکسوت اگرچه اقدامی شایسته و احترام‌آمیز است اما مقدم بر آن رسیدگی به وضعیت معیشت و شرایط هنرمندانی است که بیش از چند دهه در سینمای کشور به عالی‌ترین وجه حضور داشته و به سینمای ملی اعتبار بخشیدند. موضوعی که در یکی از این دیدارها از زبان آقای بازیگر مطرح شد. در این دیدار که با همراهی مجید انتظامی انجام شد؛ آقای بازیگر خواستار توجه به هنرمندان پیشکسوت و هنرمندانی شد که درگیر معیشت خود هستند.

عزت‌اله انتظامی خطاب به ایوبی گفت: هنرپیشه‌ها خیلی افاده‌ای هستند و هرگز نمی‌گویند وضع مالی‌شان خوب نیست در حالی که بسیاری از آن‌ها نیازمند کمک مالی هستند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی از رئیس سازمان سینمایی درخواست کرد تا توجه بیشتری به هنرمندان بکنند که در روزگار جوانی کار کرده‌اند، حالا پیر شده‌اند و کنج خانه افتاده‌اند. بسیاری از بچه‌های سینما، خانه ندارند و زندگی‌شان با گرانی امروز بسیار دشوار است.

او هم چنین از ثریا حکمت؛ بازیگر فقید سینما که به دشواری گذران زندگی می‌کرد نیز یاد کرد.

مجید انتظامی نیز در همین راستا عنوان کرد: حالا که بحث انتشار فیش‌های حقوقی داغ است، اگر فیش حقوق پدرم منتشر شود خیلی‌ها شرمنده می‌شوند.

اگرچه ایوبی در این دیدار گفته است هرکس را که دچار مشکل است به ما معرفی کنید و ما حتما رسیدگی خواهیم کرد اما بهتر است سازمان سینمایی نیز درکنار خانه سینما و صندوق اعتباری هنر در زمینه مشکلات معیشتی هنرمندان حضور موثری داشته باشد.

نصیریان: متاسفانه نگاه حمایتی این روزها حذف شده

علی نصیریان نیز در دیدار با رئیس سازمان سینمایی وظایف دولت در عرصه هنر را مرور کرده و گفت که دولت در کنار وظیفه نظارتی باید از هنرمندان حمایت هم بکند.

نصیریان با ابراز خوشحالی از این ملاقات درباره حمایت مسئولان از جوانان گفت: مسئولان دولتی باید نگاه حمایتی و نظارت را با هم داشته باشند اما متاسفانه این نگاه حمایتی این‌روزها حذف شده و فقط نگاه نظارتی پابرجا مانده است. در سینما حمایت‌ها بیشتر ایدئولوژیک است و از هر فیلمی پشتیبانی نمی‌شود. به نظر من این کم لطفی در حق جوانانی است که این‌روزها برای هنر سینما و تئاتر زحمت می‌کشند.

این پیشکسوت تئاتر و سینما تصریح کرد: مگر عباس کیارستمی و اصغر فرهادی غیر از همین مردم بودند؟ این‌ها با استعداد و خلاقیتشان، تاثیرگذار ظاهر شدند و دولت باید در کنار افتخار کردن به بناهای تاریخی، این خلاقیت‌های زنده را حمایت کند. این‌ها سرمایه‌های کشور هستند که نباید نادیده گرفته شوند. دلمان می‌خواهد در این دوره که جمعیت نسبت به دوران جوانی‌مان چند برابر شده و ارتباطات بیشتری بین مردم برقرار است شاهد رشد پیشرفت نیز باشیم تا امثال کیارستمی‌ها را با حمایت بیشتر دولت در هنر شاهد باشیم.

نصیریان همچنین بیان کرد: کم کم باید یاد بگیریم از سینما چگونه استفاده کنیم و کاربرد هنر را بشناسیم. ما در جوانی آثاری روی صحنه بردیم که از هیچ جا به ما سفارش نشده بود و با این‌که معترض‌ترین تئاترها را به نمایش می‌گذاشتیم اما مثل امروز محدودیت نداشتیم. انگ دولتی زدن این‌روزها باب شده است؛ در صورتی که دولت باید از هنر حمایت مالی کند و امکانات در اختیار هنرمندان بگذارد. خصوصی کردن کار هنری یک قصه من درآوردی است برای این‌که هنرمندان را اذیت کنند.

دهقان‌نسب: بی‌توجهی مسئولان به هنرمندان خانه‌نشین

حبیب دهقان‌نسب؛ بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر در رابطه با مسئله بیکاری گسترده اهالی سینمای کشور گفت: لابی‌گری و بی‌عدالتی دلیل اصلی بیکاری پیشکسوتان سینماست. متاسفانه این‌روزها پول و روابط با مدیران است که حرف اصلی را در سینمای ما می‌زند و هنر دیگر ارزش و جایگاه خود را از دست داده است.

بازیگر فیلم سینمایی «شب واقعه» در ادامه افزود: من نزدیک دو سال است که به‌طور رسمی بیکار و خانه‌نشین شده‌ام و بجز بازی در دو تئاتر که آن را هم برای دلم انجام دادم و پول آن حتی به اندازه مصرف بنزین اتوموبیلم نبود هیچ کاری انجام نداده‌ام. این مسئله برای من که فارغ‌التحصیل بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران هستم و سال‌های سال در سینما و تلویزیون ایران حضوری مستمر و فعال داشته‌ام بسیار دردآور است.

وی ادامه داد: مسئله بیکاری شدید و خانه‌نشینی پیشکسوتان سینمای ایران این‌روزها باعث افسردگی بخش اعظمی از آن‌ها شده و متاسفانه مسئولان دولتی هم هیچ توجهی به این مسائل ندارند و گویا هنر و هنرمند اصلا برایشان بی‌اهمیت است!

دهقان‌نسب با تاکید بر این‌که بارها و بارها در رابطه با معضل بیکاری شدید نامه‌نگاری با مسئولان انجام داده است اظهار داشت: متاسفانه نه رئیس جمهور به دادمان رسید و نه سایر مسئولان فرهنگی. این در حالی است که من و سایر همکاران پیشکسوتم بارها و بارها به آن‌ها نامه ارسال کردیم و خواستیم که تدبیری برای رفع و حل مشکلات ما داشته باشند اما متاسفانه حوزه فرهنگ و هنر هم مانند سایر حوزه‌های دیگر که به آن توجهی ندارند مغفول واقع شده و هیچ وقعی به نامه‌های متعددی که ما نوشتیم گذاشته نشد.

هنرمندان،خبرنگاران و درد مشترک

روز ملی سینما مجالی است برای توجه و سروسامان دادن به معیشت هنرمندان پیشکسوت، سینماگران و اهالی رسانه. در شرایطی که سینماگران ما برای ادامه فعالیت به کشورهای همسایه و شبکه‌های ماهواره‌ای مهاجرت کرده و در آن جا فعالیت می‌کنند لازم است که به اوضاع اقتصادی و مشکلات سینماگران توجه ویژه‌ای شده تا سرمایه‌های فرهنگی کشور در خدمت همین سینما باقی بمانند.حال که هم‌زمان با روز سینما در آستانه تشکیل کمیته‌ای مشترک میان خانه سینما و صندوق اعتباری هنر هستیم چه بهتر که برخلاف رویه‌های پیشین ضعف سیستم‌های نظارتی بر منابع مالی را بپوشانیم تا از این رهگذر هنرمندان و روزنامه‌نگاران که از کمترین امکانات رفاهی برخوردار هستند مورد توجه و حمایت قرار گرفته و شاهد سینمایی ملی‌تر باشیم.

منبع:خبرگزاری صبا

منبع : بولتن

پربازدیدترین امروز

website tracking