۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۵

معاون حمل ونقل شهردار بندرعباس در گفت‌وگو با تسنیم:

بهره‌برداری از BRT بندرعباس مستلزم جابه‌جایی تاسیسات است/اختصاص 500 میلیارد ریال برای اجرای BRT بندرعباس

بهره‌برداری از BRT بندرعباس مستلزم جابه‌جایی تاسیسات است/اختصاص 500 میلیارد ریال برای اجرای BRT بندرعباس
معاون حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس با بیان اینکه اجرای BRT مشروط به جابه‌جایی تاسیسات برخی دستگاه‌هاست، گفت: پروژه اتوبوس تندرو شهری بندرعباس با 500 میلیارد ریال اعتبار شاخص‌ترین پروژه این شهر است.

بابک هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس اظهارداشت: حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری به عنوان یک حوزه زیرساختی و فرابخشی علاوه بر حیطه کاری در شهرداری، با سازمان‌ها و ادارات خارج از مجموعه شهرداری نیز ارتباط دارد که به حل مشکلات و معضلات شهر، توسعه معابر شهری، حمل و نقل  عمومی و همگانی اعم از بار و کالا، روان سازی ترافیک، کاهش تلفات جاده‌ای، ایمن‌سازی و مسائل محیط زیستی کمک می‌کند و مباحث مطالعاتی و اجرایی طرح های فوق الذکر در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس صورت می‌گیرد.

وی بیان‌داشت: از آنجایی که در حوزه ترافیک در دنیا به ویژه در کشور مباحثی مطرح بوده، اساسا حمل و نقل در شهر به ویژه شهرهای بزرگ به سمت حمل و نقل انسان محور  می رود که در شهر بندرعباس نیز این مهم در دو سال اخیر در دستورکار جدی شهرداری قرار گرفته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس تصریح کرد: با توجه به اهتمام ویژه و مساعدت‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری بندرعباس در این حوزه، به ویژه در تخصیص بودجه در ردیف‌های اعتباری جدید به این حوزه سبب شده حوزه معاونت حمل و نقل، تحولی جدی در جهت اجرای پروژه‌های مدیریت شهری داشته باشد.

هاشمی ادامه داد: کارهای انجام شده در سطح شهر اعم از حوزه معاونت شهرداری، سازمان عمران شهرداری، شهرداری‌های سه منطقه، معاونت حمل و نقل ترافیک، سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری، سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی و دیگر ارگان‌ها حاکی از این است که اقدامات خوبی در سطح شهر بندرعباس انجام شده است.

مناسب‌سازی معابر عمومی اصل محوری اقدامات شهرداری بندرعباس است

وی ابرازداشت: اقداماتی در زمینه پیاده‌روسازی در شهر بندرعباس به عنوان یک اصل انسان محور و توجه به افراد پیاده، مناسب سازی خیابان‌ها و ایستگاه‌ها و پیاده‌‌روها برای افراد با ضعف بنیه جسمی به ویژه معلولان، کم بینایان و نابینایان در حجم خیلی بالا در شهرداری بندرعباس انجام شده است.

هاشمی  ساخت ایستگاه‌های جدید برای حمل و نقل عمومی، توسعه ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی و تاکسیرانی، اصلاح هندسی و توسعه معابر، بازگشایی معابر در بافت‌های قدیمی شهر با هدف ارتباط بیشتر مردم محلات مختلف شهر بندرعباس، نصب علائم و تابلوها و تجهیزات ترافیک شهری و خط‌کشی محوری، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، بازرسی، مدیریت و کنترل نظارت بر مجموعه معابر شهری را از عمده اقدامات شهرداری بندرعباس برشمرد.

وی ابرازداشت: در حوزه معاونت حمل و نقل ترافیک یک طرح جامع ترافیک داریم که به تصویب شورای عالی ترافیک کشور رسیده و بر اساس چشم‌انداز 1410 کار می‌کنیم که به عنوان یک برنامه جامع در شهر بندرعباس و نقشه راه حمل و نقل و ترافیک این شهر است، برنامه‌ها از قبل تعیین شده و صرفا در زمینه جزئیات است که مطالعات جانبی در کنار آن صورت می‌گیرد.

هاشمی تصریح‌کرد: در 4 سازمان و 2 مدیرتی که وجود دارد به سمت سیستم‌ها و شبکه‌های جدید با هدف پیشبرد اهداف حمل و نقل و ترافیکی که در برنامه جامع درنظر گرفته شده، است، بعنوان مثال مدیریت مرکز کنترل و ترافیک شهرداری بندرعباس که نصب دوربین‌های نظارتی، سرعت سنج و ترددشمار در سطح شهر بندرعباس از جمله اقدامات انجام شده این مرکز بوده باهدف کنترل مکانیزه ترافیک، آرام سازی و ارائه خدمات مدیریتی بهینه در سطح شهر بندرعباس راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: این مرکز نه تنها به حوزه حمل و نقل بلکه به حوزه‌های دیگری اعم از امنیتی، خدمات شهری، پدافند غیرعامل و مسائل خیلی متنوعی که می‌تواند کمک کند و امروزه در دنیا نیز شبکه‌ها و سیستم‌های آی تی اس به‌عنوان شاهرگ اساسی در سیستم کالبد شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شبکه حمل و نقل بندرعباس در حال پوست اندازی است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس با بیان اینکه در بخش حمل و نقل شهری بندرعباس پوست اندازی می‌کنیم ابرازداشت: کارهای خوبی را در زمینه نیروی انسانی، ساختار، تشکیلات و تجهیزات آغاز شده و در اجرا خواهیم دید که چه اتفاقات خوبی در شهر بندرعباس می‌افتد، اما آنچه مسلم است پروژه‌هایی که در طرح جامع ترافیک شهر بندرعباس تدوین شده، پروژه BRT شهر بندرعباس است که مورد اهتمام و توجه جدی تمامی مسئولان به ویژه استاندار و فرماندار قرار گرفته است.

هاشمی تاکیدکرد: اجرای بهینه پروژه BRT شهر بندرعباس یکی از موراد مهم و مدنظر تمامی مدیران استانی و شهرستانی است که با هدف روان سازی سفر مردم در سطح شهر بندرعباس اجرایی می شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس اذعان‌داشت: علیرغم اجرای پروژه‌هایی با هدف تسهیل در تردد خودروها، ضریب تحرک مردم شهر بندرعباس پائین بوده، به این معنا که میزان خودرو در شهر بندرعباس برای جابه جایی مردم به لحاظ تعداد با جمعیت این شهر هم‌خوانی ندارد.

وی با بیان اینکه سیستم حمل و نقل عمومی روان در سطح شهر بندعباس نداریم گفت: سال‌های سال این موضوع در شهر وجود داشته  و مستهلک شدن ناوگان مسافربری نظیر تاکسیرانی و همچنین کمبود مخصوص ناوگان اتوبوسرانی شهر بندرعباس و در دسترس نبودن این خودروها باتوجه به شرایط خاص آب و هوایی کمبود خودرو و ارائه خدمات در زمینه جابه جایی مسافران در سطح شهر بندرعباس توسط خودروهای شخصی که از اطراف و اکناف شهرهای کشور به شهر بندرعباس آمده‌اند و همچنین تامین کسری خدمات سفر درون شهری  توسط این خودروهای شخصی سبب شده تا اجرای پروژه BRT را جدی بگیریم.

هاشمی ابرازداشت: علیرغم تحمیل فشار مالی سنگین این پروژه به شهرداری به جهت هدف‌گذاری که مجموعه مدیریتی شهری بندرعباسی برای این شهر درنظر گرفته، این پروژه اجرایی می‌شود و برکاتی همچون افزایش قدرت مردم در انجام سفرهای شهری، در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی نظیر بنزین، کاهش ترافیک شهری، مدیریت ترافیک شهر بندرعباس و کاهش تلفات و تصادفاتی که منجر به فوت و جرح و خسارت می‌شود را در پی دارد.

500میلیارد ریال برای اجرای BRT بندرعباس تخصیص یافته است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس با اشاره به اعتبارات اختصاص یافته به این پروژه گفت: برای اجرای این پروژه، در بخش‌های مختلف،  اعتبار 500 میلیارد ریالی درنظر گرفته شده که این اعتبار به غیر از اعتباراتی است که شهرداری در حوزه های مختلف به تبع آن، برای اجرا و تکمیل هر چه سریعتر پروژه مزبور اختصاص داده است.

هاشمی تاکید داشت: این پروژه در مسیر اصلی بلوار امام(ره)، یعنی حدفاصل پلیس را قدیم تا شهرک نیروی دریایی به عنوان کریدور اصلی شهر بندرعباس و بالعکس اجرایی می‌شود که به دلیل استفاده از یک لاین از هر 2 باند این خیابان اعم از ضلع شمالی و جنوبی و همچنین عدم توسعه معبر، محدودیتی را برای خودروهای شخصی بوجود می‌آورد و ترافیک را ایجاد می‌کند.

وی بیان‌داشت: خروج این خودورها از ترافیک و استفاده از سایر معبرها، بار ترافیک محورهای جانبی را به دنبال دارد و نیاز است اصلاحاتی انجام شود، این اصلاحات هیچ ربطی به محور اصلی ندارد اما در دیگر قسمت‌های شهر باید ایمن سازی، آرام سازی، نصب چراغ‌ها و حتی ایجاد معبر جدید امری ضروری است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس گفت: در حال حاضر اقدامات لازم در خصوص تبدیل بلوار امام به طرف بلوار خلیج فارس که بلااستفاده و یا کمتر مورد استفاده قرار گرفته به چهار راه و یا سه راه در حال انجام بوده و ایمن سازی می‌شود با این هدف که بخشی از بار به سمت ساحل برود و با تحقق این امر، کل ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد که اصلاحیه می‌خورد و اجرای بخش اعظم خیابان سمدو به جهت اجرای این پروژه صورت گرفته است.

هاشمی ادامه داد: ایجاد خیابان‌های دیگر و همچنین پارکینگ‌ها در حاشیه شهر بندرعباس با هدف تسهیل و تسریع در اجرای پروژه عظیم BRT  بوده که بعنوان هزینه‌های جانبی این طرح محسوب شده و علاوه بر 500 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته به این پروژه، چند ده میلیارد تومان نیز شهرداری بندرعباس برای سایر مسیرهای این طرح به عنوان رینگ موازی در جهت حل مشکل درنظر گرفته است.

وی گفت: شهرداری بندرعباس به دنبال این نیست تا تسهیلات بخش عمومی را به بخش خصوصی اختصاص دهد بیشتر نگاه این سازمان به این جهت است تا این تسهیلات را به خودروهای حمل و نقل همگانی و عمومی با هداف ارائه خدمات بهتر اختصاص دهد.

مراحل 10گانه پروژه BRTبندرعباس در حال اجرا است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس با اشاره به مراحل 10 گانه پروژه بزرگ BRT گفت: مطالعات طرح مزبور در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس آغاز و در چندین مرحله رفت و برگشت و برطرف شدن ایرادات موجود در طرح، به تصویب شورای اسلامی شهر بندرعباس و همچنین شورای ترافیک استان رسید و با دستور شهردار بندرعباس به مجموعه معاونت حمل و نقل و ترافیک ابلاغ شد.

هاشمی از ساخت پایانه شرق و غرب شهر بندرعباس با هدف تعیین مبدأ و مقصد به عنوان دومین مرحله پروژه BRT نام‌برد و گفت: پایانه غرب مراحل پایانی را طی می‌کند و به زودی عملیات اجرایی پایانه شرق نیز آغاز می‌شود.

وی، ایجاد سوله تعمیرگاهی و تجهیزات آن را از دیگر مراحل این پروژه ذکر کرد و با اشاره به پیشرفت بیش از 50 درصدی آن تصریح‌کرد: پس از استقرار ناوگان، هلدینگ و پشتیبانی و همچنین جایگزینی اتوبوس در صورت بروز مشکلات فنی باتوجه به ریل گذاری، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به منظور جلوگیری از سلب اعتماد مردم نسبت به نحوه خدمات‌رسانی در این حوزه، راه‌اندازی این تعمیرگاه با جدیت پیگیری می‌شود.

خرید 26دستگاه اتوبوس و50دستگاه مینی بوس با هدف روان‌سازی حمل و نقل عمومی بندرعباس

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس، با اشاره به خرید اتوبوس و مینی‌بوس به عنوان یکی دیگر از مراحل پروژهBRT  گفت: شهرداری برای خرید 26 دستگاه اتوبوس اسکانیا مدل آرین سه محوره و 15 متری، هزینه‌ای بالغ بر 16 میلیارد تومان هزینه کرده که 22 دستگاه در مرحله اول قرارداد منعقد شده و 4 دستگاه نیز در مرحله بعدی انجام می‌شود.

هاشمی از خرید 50 دستگاه مینی بوس برای خطوط فیدر در سطح شهر بندرعباس خبرداد و گفت: خطوط فیدر به خطوط حاشیه‌ای شهر بندرعباس اطلاق می‌شود که به جهت عرض شبکه و به دلیل عدم امکان مانور اتوبوس‌هایBRT  در محلات و شهرک‌ها برای جابه‌جایی مسافران به مسیر اصلی از مینی‌بوس استفاده می‌شود.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس اظهار داشت: در زمینه تامین و خرید مینی بوس به دلیل مشارکت بخش خصوصی مشکلی نداریم.

وی، اجرای پارکینگ حاشیه‌ای کریدور محل و اصلاحات هندسی اعم از بازگشایی باندهای کندرو و مسدود کردن برخی معابر با هدف جلوگیری از قفل شدن ترافیک و روان سازی آن، طراحی ایستگاه‌های کولردار جدید با نماد بومی و پل‌های هوایی ایمن، خرید تجهیزات ترافیکی شامل کابل‌کشی یا ریل‌گذاری مسیر، نرده‌کشی جلوگیری از ترافیک، کنترل هوشمند و سیستم چراغ‌های راهنمایی و مدیریت و نظارت دوربینی سطح شهر با هدف کنترل و نظارت بر زمان حرکت اتوبوس‌ و شبکه BRT و اعمال قانون خودروهایی که به لاین BRT وارد می شوند را از دیگر مراحل این پروژه عنوان‌کرد.

طرح ساماندهی بافت فرسوده و زوج و فرد خودروها دربندرعباس اجرا می شود

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس در ادامه، طرح مطالعات اجرایی زوج و فرد و همچنین ساماندهی بافت مرکزی شهر بندرعباس را از مراحل دیگر پروژه  BRT نام برد و گفت: در صددیم تا همزمان با اجرای این پروژه، محدودیت را برای خودروها در بافت مرکزی به صورت زوج و فرد به اجرا درآوریم و علاوه بر آن، وضع موجود بافت مرکزی این شهر را نیز ساماندهی کنیم.

هاشمی ادامه داد:  مدیریت منابع انسانی و بکار گیری نیروی انسانی و پروتکل اداری پروژه BRT  به عنوان دیگر مراحل از این پروژه ذکر کرد و ابرازداشت:  برای اجرای پروژه مزبور، نیازمند کارمند انتظامی خط، مدیریت بازرسی، رانندگان زبده و مناسب برای هدایت خودروها هستیم.

وی، از مراحل واگذاری مینی‌بوس‌ها و همچنین ارتقای توان علمی و اجرایی مجتمع تعمیرگاهی را به عنوان مهمترین و آخرین قسمت پروژه BRT در شهر بندرعباس عنوان‌کرد و اظهار امیدواری کرد ارگان‌هایی که تاسیساتی در این مسیر دارند در جهت هر چه سریع‌تر اجرایی شدن این پروژه به عنوان یک پروژه شاخص در شهر بندرعباس بدون درنظر گرفتن مسائل درون سازمانی، همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بندرعباس با بیان اینکه پروژه  BRT  متعلق به همه مردم شهر بندرعباس است خواستار همکاری و تلاش صدا و سیما و همچنین جراید در خصوص اطلاع‌رسانی این پروژه شد.

هاشمی گفت: با توجه به رصد هفتگی این پروژه توسط شهردار بندرعباس و همکاری ارگان‌ها با شهرداری امید است این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking