۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۲

توسط باغداران روستای «خشکرود» لشت‌نشا صورت گرفت

آغاز برداشت بادام‌زمینی در گیلان

آغاز برداشت بادام‌زمینی در گیلان
برداشت بادام‌زمینی توسط باغداران روستای «خشکرود» لشت‌نشا در گیلان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ظهر امروز در جریان برداشت بادام‌زمینی توسط باغداران در روستای «خشکرود» بخش لشت‌نشای این شهرستان اظهار کرد: گیلان رتبه نخست تولید بادام‌زمینی را در کشور به خود اختصاص داده است.

علیرضا شعبان‌نژاد، بیشترین تولید محصول بادام‌زمینی را مربوط به شهرستان آستانه‌اشرفیه عنوان کرد و افزود: در شهرستان‌های رشت، رودبار و ... بادام‌زمینی در گیلان کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه گیلان رتبه نخست تولید چای، فندق، پیله ابریشم، صید و صیادی و همچنین صنوبرکاری در کشور را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: رتبه دوم تولید برنج، آبزی‌پروری، خاویار و مرغ مادر گوشتی به گیلان اختصاص دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رشد 10.3 درصدی محصولات زراعی در سال 94 نسبت به سال 93 در استان خبر داد و بیان کرد: افزایش محصول بدون افزایش مساحت زیر کشت اتفاق افتاده است.

شعبان‌نژاد بر ارتقای بهره‌وری محصولات کشاورزی در گیلان تأکید کرد و گفت: افزایش سطح تولید دانه‌های روغنی از ماموریت‌های جهاد کشاورزی در استان است.

وی با اشاره به وابستگی 90 درصدی کشور به دانه‌های روغنی وارداتی، خاطرنشان کرد: طبق برنامه زمان‌بندی 10 ساله باید 70 درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به تولید دانه روغنی کلزا در 326 هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال 93 اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته در 833 هکتار از زمین‌های کشاورزی استان کلزا کشت شده و رشد 233 درصدی این محصول در گیلان را تجربه کردیم.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه معرفی رقم محصول کلزا که همزمانی با کشت برنج نداشته باشد در افزایش تولید این محصول در گیلان تاثیرگذار است، اظهار کرد: اکنون زمان کشت کلزا با تولید برنج تداخل دارد.

وی به رشد 28 درصدی پرورش «راتون» کشت دوباره برنج در سال 94 در گیلان اشاره کرد و افزود: سال گذشته 6.5 درصد در زمینه مکانیزاسیون زمین‌های کشاورزی رشد داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت مکانیزه محصول برنج در 170 هزار هکتار از شالیزارهای استان، بیان کرد: 70 هزار هکتار از اراضی مذکور توسط دروگرها و 100 هزار هکتار دیگر از طریق کمباین برداشت شده است.

منبع : فارس

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking