۱۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸

فضیلت‌های سرور روزهای هفته در کلام معصوم

فضیلت‌های سرور روزهای هفته در کلام معصوم
خداوند متعال برخی از روزهای هفته و ماه‎های سال را فضیلت بیشتری بخشیده است تا از جهتی فرصتی برای افرادی باشد که به دنبال کسب فضایل معنوی هستند تا جایی که ماه مبارک رمضان را «سرور ماه‎ها» و روز جمعه را «سرور روزها» قرار داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» بر اساس آموزه‌‏های اسلام، خداوند متعال برای هر کدام از ایام هفته و ماه‎های سال فضیلت و برتری خاصی عطا کرده است که بخشی از آن را در سیره عترت(ع) در قالب ادعیه و احادیث مشاهده می‎کنیم؛ اما در این بین، روزهای هفته و ماه‎های سال خاصی است که خداوند متعال به آنها فضیلت بیشتری بخشیده است تا از جهتی فرصتی برای افرادی باشد که به دنبال کسب فضایل معنوی هستند. به عنوان مثال ماه مبارک رمضان در بین سایر ماه‎های سال جایگاه ویژه‎ای دارد که خداوند باب مغفرت و رحمت خود به روی بندگان را بیشتر از سایر ماه‎های سال باز می‎کند و طبق روایات به سید الشهور(سرور ماه‎ها) مشهور است.

اما در بین ایام هفته با استناد به آیات و روایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به شب و روز جمعه توجه ویژه‎ای شده است و فضایل بسیاری برای آن بر شمرده‎اند تا جایی که این روز را عید و «سید الأیام» نامیده‎اند. در این باره پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «إِنَّ یَوْمَ‏ الْجُمُعَةِ سَیِّدُ الْأَیَّامِ؛ روز جمعه سرور روزهاست» و حقیقتاً نیز می‎توان لطافت معنوی این روز را حس کرد. به عنوان نمونه امام محمد باقر علیه‎السلام در فضیلت شب و روز جمعه فرمودند: «لَیْلَةُ الْجُمُعَةِ لَیْلَةٌ غَرَّاءُ وَ یَوْمُهَا یَوْمٌ أَزْهَرُ». در معنای لغت «غراء» گفته‎اند به معنای مهتر و شریف‎تر در بین دیگر اشیاء و افراد است و «أزهر» نیز اسم تفضیلی به معنای نورانی‎تر که اسم مؤنث آن، «زهراء» است. بنابراین حدیث به این معناست که «شب جمعه در بین دیگر شبهای هفته شریف‎تر و با فضلیت‎تر و روز آن از تمام ایام هفته، نورانی‎تر است».

در ادامه فرموند: «وَ لَیْسَ عَلَى وَجْهِ الْأَرْضِ یَوْمٌ تَغْرُبُ فِیهِ الشَّمْسُ أَکْثَرَ مُعْتَقاً مِنَ النَّارِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ وَ مَنْ مَاتَ یَوْمَ الْجُمُعَةِ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بَرَاءَةً مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ مَنْ مَاتَ یَوْمَ الْجُمُعَةِ أُعْتِقَ مِنَ النَّارِ؛ (من لا یحضره الفقیه، ج‏1، ص138) و بر روى زمین روزى نیست که آفتاب در آن غروب کند و بیش از جمعه آزاد شده از آتش دوزخ داشته باشد و هر کس روز جمعه وفات کند خداوند برایش برائت و برکنارى از عذاب قبر نویسد و هر کس روز جمعه بمیرد، از آتش دوزخ آزاد شده باشد». بر اساس این بخش از روایت امام باقر(ع)، بخشی از عظمت روز جمعه آشکار می‎شود، به این صورت که تا زمانی که آفتاب روز جمعه غروب کند، تعداد افرادی که در این بازه زمانی قرار است به واسطه رحمت خداوند از آتش عذاب رهایی یابند، از جمع تمام ایام هفته بیشتر خواهد بود. همچنین دوری از عذاب قبر و رهایی از آتش دوزخ را برای کسانی که در این روز به رحمت خداوند می‎روند، از جمله فضایل این روز با فضیلت شمرده‎اند.

انتهای‎پیام/

کلیدواژه ها :آتش بس رمضان مبارک
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking