۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳

لزوم ایجاد انجمن‌های مردم نهاد آلزایمر، سوختگی و صدمات مغزی در خراسان‌شمالی

رئیس امور مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی بر لزوم ایجاد انجمن‌های مردم نهاد بیماری‌های آلزایمر، سوختگی و صدمات مغزی در استان تاکید کرد.

دکتر محسن شهریاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: حضور انجمن‌های مردم نهاد در حوزه سلامت علاوه بر حمایت از بیماران می‌تواند بر بحث آموزش و پیش گیری نیز بسیار تاثیرگذار باشد. این انجمن‌ها می‌توانند با برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بیماران نقش مهمی را در خود مراقبتی و توانمند سازی بیماران ایفا کند.

وی یا اشاره به آغاز بکار بخش سوختگی در بیمارستان امام علی(ع) بجنورد ادامه داد: متاسفانه بسیاری از این بیماران از توان مالی خوبی برخوردار نیستند و از سوی دیگر از آموزش‌های لازم به منظور مواجهه با صدمات ناشی از سوختگی آشنا نیستند و این امر سبب می‌شود تا خطرات سوختگی در آن‌ها افزایش یابد در نتیجه تشکیل انجمن‌های مردم نهاد در این زمینه ضروری است.

شهریاری با بیان اینکه افزایش امید به زندگی یکی از مهمترین دست آوردهای نظام سلامت است، اظهار کرد: بیماری آلزایمر یکی از مواردی است که امید به زندگی را در افراد کاهش می‌دهد و وجود انجمن‌های مردم نهاد موجب می‌شود تا افراد مبتلا به این بیماری آموزش‌های لازم در خصوص مواجهه با این بیماری و خود مراقبتی برای کاهش اثرات آن در بدن در آینده کسب کنند.

این مقام مسئول تاکید کرد: تشکیل انجمن‌های مردم نهاد برای حمایت از بیماران ناشی از صدمات مغزی که به علت اختلالات ژنتیکی و یا بروز حوادث به آن مبتلا شده اند از دیگر نیازهای حوزه سلامت است.

به گفته وی، تشکیل انجمن‌های مردم نهاد در 57 عنوان از شاخه سلامت به منظور حمایت از بیماران و اخذ مطالبات آنان ضروری است.

رئیس امور مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: از حدود 153 سمن در استان، 17 سمن به طور مستقیم در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking