۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴

تأثیر قرآن در زندگی ۱۰ فعال قرآنی

توجه به قرآن باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود

توجه به قرآن باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود
قم - تعدادی از فعالان قرآنی توجه به این کتاب آسمانی را باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و حل همه مشکلات اجتماعی،‌ فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی دانستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - فاطمه محمدی: تأثیر قرآن در زندگی بر کسی پوشیده نیست اما شاید در هیاهوی زندگی روزمره این نسخه کامل الهی برای هدایت بشر به فراموشی سپرده می‌شود.

قرآن کریم دربرگیرنده هدایت و سعادت انسان در دنیا و آخرت و در تمام مراحل زندگی رهبر و راهنمای انسان به سوی کمال است و احادیث و روایات زیادی در خصوص تأثیرات مثبت قرآن وجود دارد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا نمونه‌هایی عینی از تأثیر قرآن در زندگی ۱۰ نفر از فعالان قرآنی بررسی کرده و قسمت‌هایی از آن را در ذیل بیاوریم.

زینب محمدی، قاری شرکت کننده در رشته ترتیل خوانی قرآن که هفته گذشته در قم برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اگر مردم وارد فعالیت‌های قرآنی شوند آسیب‌های اجتماعی فروکش خواهد کرد.

حافظ هفت جزء قرآن کریم افزود: جوانان در حال حاضر در پی انتخاب راهی برای ادامه زندگی‌شان هستند. من پیشنهاد می‌کنم راه فراگیری قرآن را هم امتحان کنند تومأنینه‌ای وارد دلشان می‌شود که نمی‌توانند قرآن را رها کنند.

وی افزود: فرد با قدم نهادن در عرصه قرآنی رفتار خوش و آرامش پیدا می‌کند و آن را به دیگران هم انتقال می‌دهد.

آرامش جسمی و روحی با قرآن تأمین می‌شود

مهری شکرعلی زاده از شرکت کنندگان رشته ترتیل نیز اظهار داشت: همه مشکلات اجتماعی،‌ فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی با قرآن قابل حل است و آرامش جسمی و روحی با قرآن تأمین می‌شود.

این دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآنی با حدود ۱۵ سال فعالیت، ابراز داشت: ما هر چه داریم از قرآن داریم زیرا این کتاب آرامش بخش در انتخاب‌ها کمک من است.

فعالان قرآنی با چهره شاداب در جامعه ظاهر می‌شوند

طیبه اسلامی از شرکت کنندگان رشته ترتیل اظهار داشت: به دلیل این که مردم از فعالان قرآنی توقع خاص دارند آنان رفتار و کردار و نوع پوششان خود را درست و اخم و ناراحتی و کسالت را از خود دور می‌کنند.

وی که از سال ۸۵ به طور جدی در حوزه قرآنی وارد شده است، گفت:‌ در این مدت یک معجزه قرآنی را شاهد بودم؛ من به کلاس‌ها و نزد اساتید مختلفی رفتم اما قرائت حرف «صاد» مرا هیچ استادی تأیید نمی‌کرد و باید برای یک حرف یک دوره شش ماهه را می‌گذراندم.

اسلامی ادامه داد:‌ با ناراحتی زیاد متوسل به حضرت معصومه(س)‌ شدم که در خواب دیدم که همه به نوبت پیش حضرت رفته و قرائت را انجام می‌دهند و کریمه اهل بیت(ع) به من هم گفتند که قرائت شما درست است و من هم به برکت حضرت معصومه(س) نمره‌ام را گرفتم.

با فاصله از قرآن، در زندگی مادی غرق می‌شوم

نجمه رضا نژاد از شرکت کنندگان رشته ترتیل نیز اظهار داشت: هر زمان که انس من با قرآن بیشتر می‌شود مسائلی که با نام مشکل از آن در زندگی یاد می‌شود دیگر معنا ندارد.

وی بیان کرد:‌ از ۱۴ تا ۲۸ سالگی در حوزه قرآن فعالیت می‌کنم و نبود مادیات و وجود مشکلات دیگر برایم آن سختی را ندارد زیرا مشکلاتی که برای همه در زندگی پیش می‌آید اثر مخرب روی عاملان به قرآن ندارد.

قرآن پاسخگوی نیازهای بشر است و انسان با این کتاب آن قدر غنی می‌شود که دنبال مسائل حاشیه‌ای نمی‌رود

این فعال قرآنی ابراز داشت: گاهی مشکلاتی پیش می‌آید که به عنوان راز غیرقابل بیان در زندگی است و برای من پیش آمده که در آن هنگام در تشخیص خوب و بد مانده‌ام و نیاز به آرامش داشتم آن لحظه قرآن را باز کرده و حس کردم همان موقع قرآن نازل شده و خداوند دارد با من صحبت می‌کند.

وی تأکید کرد: در وجود هر انسانی خلأهای است که دنبال تعالی است و برخی جبران کاستی‌ها را در شهرت یا ثروت و یا قدرت پیدا می‌کنند اما به نظر من از علم گرفته تا بی نیازی و هنر در قرآن نهفته و این کتاب پاسخگوی نیازهای بشر است و انسان با قرآن آن قدر غنی می‌شود که دنبال مسائل حاشیه‌ای نمی‌رود.

این دارنده رتبه قرآنی با بیان این که وقتی با قرآن نیازهایم را پر می‌کنم در دنیا دنبال چیزی نیستم، ادامه داد:‌ وقتی با قرآن پر شوی حس زیبایی طلبی، زیبایی جویی و آرامش را در قرآن پیدا می‌کنی.

همه موفقیت‌هایم را مدیون قرآن هستم

سمیه رستمی، حافظ شرکت کننده در مسابقات حفظ پنج جزء قرآن اظهار داشت: همه موفقیت‌های زندگی‌ام را مدیون قرآن هستم زیرا در همه زمینه‌ها کمک زندگی من بود.

 وی با بیان این که آیات قرآن در جزء جزء زدگی‌ام نقش خود را ایفا کرد، افزود: اخلاق خوب، توکل بر خدا، صبر در امور، دوری از گناهان و تحمل سختی‌ها از مزایای مأنوس شدن با قرآن است.

حافظ 10 جزء قرآن در این خصوص گفت: من مدیون قرآن هستم زیرا در افزایش حافظه من تأثیر شگفتی داشت و هم اکنون دانشجوی دکترای فقه و مبانی حقوق هستم و با این که وظیفه همسرداری و فرزند داری را بر عهده دارم اما مسیر زندگی‌ام را به راحتی طی می‌کنم.

وی به تأثیر قرآن در زندگی زناشویی خود اشاره کرد و گفت: در پرتو قرآن ساده زیستی و توکل بر خدا را سرلوحه زندگی قرار دادیم و قرآن ما را به آرامش در زندگی مشترک رساند.

قرآن آرامشم را بیشتر و اضطرابم را کمتر کرد

بتول احمدی کارشناس علوم قرآنی نیز با بیان این که مزایای دنیوی و اخروی قرآن توأمان است، عنوان کرد: مأنوس شدن و الفت با قرآن سبب شده که آرامش درونی‌ام بیشتر و اضطراب و سختی‌های زندگی‌ام کمتر شود.

خداوند حافظه را با قرآن افزون می‌کند و این افزایش حافظه تأثیر خود را در زندگی خواهد گذاشت

وی با بیان این که قرآن مسیر و سبک زندگی‌ام را تغییر داد، ادامه داد: از زمانی که وارد حوزه فعالیت‌های قرآنی شدم معیارهای زندگی برایم تغییر کرد و تحمل و صبر در زندگی، حسابرسی به اعمالم بیشتر شد و در همه شرایط زندگی از قرآن الگو و راهنمایی می‌گیرم و سعی می‌کنم عامل به قرآن باشم.

با تکیه بر قرآن سختی‌ها را پشت سر می‌گذارم

نرگس اسم خانی، حافظ شرکت کننده در مسابقات حفظ پنج جزء قرآن نیز اظهار داشت: قرآن فوق العاده زندگی‌ من را آرام کرد به نحوی که اگر یک روز قرائت نداشته باشم انگار گم کرده‌ای دارم و آن‌قدر صبورم کرد که در همه سختی‌ها به قرآن تکیه می‌کنم.

وی یادآور شد: در حدیث قدسی آمده که خداوند حافظه را با قرآن افزون می‌کند و این افزایش حافظه تأثیر خود را در زندگی افراد خواهد گذاشت.

وی در خصوص تأثیر قرآن روی فرزندان خود نیز عنوان کرد: از زمانی که خواندن قرآن را شروع کردم فرزندان من هم در حال حفظ قرآن هستند و دید آنان در مقایسه با گذشته تغییر کرده و نسبت به همسالان خود رفتار و کردارشان سنجیده‌تر شده و با برنامه‌ریزی به درس و تفریح و حفظ قرآن هم می‌پردازند.

با کشش قرآن از همه حواشی بریدم

زینب اعلایی حافظ ۱۷ جزء قرآن گفت: من با کشش قرآن از همه حواشی بریدم و حتی درسم را برای ادامه در این مسیر رها کردم.

قرآن روش صحیح زندگی کردن را به من آموخت

منصوره عبیری از شرکت کنندگان حفظ پنج جزء قرآن مجید نیز اظهار داشت: قرآن روش صحیح زندگی کردن را به انسان می‌آموزد و هر کس دستورات قرآن را در زندگی پیاده کند پس از مدتی خود شخص متوجه می‌شود که زندگی او با مردم عادی متفاوت شده است.

این دانشجوی کارشناسی علوم قرآن و معارف اسلامی ابراز داشت: از کودکی قرآن را می‌شناختم اما با معارف والای آن آشنا نبودم و اثر واقعی آن را با مأنوس شدن با قرآن مشاهده کردم.

قرآن زندگی زناشویی مان را پابرجا کرد

طاهره مهرعالی از شرکت کنندگان حفظ پنج جزء اظهار داشت: در مدتی که به عرصه قرآنی وارد شدم حرف‌های مردم در زندگی زناشویی برایم بی‌اثر بود و قرآن زندگی ما را پابرجا کرد.

وی افزود: این آرامش در زندگی‌ را پیش از این نداشتم و با نظم و برنامه‌ریزی دقیق به همه کارهایم می‌رسم.

وی با بیان تأثیر قرآن روی فرزندان نیز گفت: از زمانی که قرآن را شروع کردم دو فرزند من هم تحت تأثیر قرآن در حال حفظ هستند.

اگر با جان و دل آیات قرآن کریم که به عنوان کامل ترین نسخه موفقیت برای زندگی افراد پیچیده شده است را باور و آنها را در زندگی خود عملی کنیم به طور قطع آثار چشم گیر و فراوانی در زندگی هر فرد خواهد داشت و می‌تواند تحول بزرگی را در زندگی ما ایجاد کند.

منبع : مهر

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking