۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵

تبیین فرهنگ علوی و فاطمی مهمترین رسالت معاونت زائران استانداری قم است

تبیین فرهنگ علوی و فاطمی مهمترین رسالت معاونت زائران استانداری قم است
قم - ایرنا - معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم گفت: رسالت مهم این معاونت در کنار هماهنگی با سایر دستگاه های اجرایی برای خدمت رسانی به زائران، تبیین فرهنگ ناب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

به گزارش ایرنا، یونس عالی پور درگفت وگو با خبرنگاران ایرنا، تصریح کرد: حدود 4 سال است که معاونت هماهنگی امور زائران در استانداری قم تشکیل شده و این مهم امتیاز خاصی می باشد که از سوی دولت برای هماهنگی و رفاه حال زائران و مسافران فراهم شده است.
وی افزود: در این معاونت برای هماهنگی با سایر دستگاه های اجرایی استان قم و خدمت رسانی به زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت(ع) برنامه ریزی های منسجمی انجام می شود.
وی از صنعت گردشگری و گردشگری زیارتی به عنوان یکی از راهکارهای مهم توسعه اقتصادی استان قم یادکرد و گفت: بسیاری از مردم کشور از اماکن تاریخی و گردشگری قم بی اطلاع هستند و قصد داریم زائران و مسافرانی که به این استان سفر می کنند در کنار زیارت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س)، از ظرفیت های مهم قم برای تبلیغ دین اسلام و تبیین فرهنگ اهل بیت(ع) استفاده کنیم.
عالی پور ادامه داد: کسانی که به هر نیتی به قم سفر می کنند باید آنها را به حرم حضرت معصومه(س) وصل کنیم و اگر بتوانیم این کار مهم را انجام دهیم در معرفی اهل بیت و فرهنگ اهل بیت و گرایش هرچه بیشتر گردشگران به دین گام بزرگی را برداشته ایم.
وی گفت: چشم انداز معاونت هماهنگی امور زائران استانداری قم بر آشنایی هرچه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی با معارف غنی و انسان ساز اهل بیت(ع) است و علاوه بر رفع کمبودهای زائران باید در مسیر گرایش آنها به دین اسلام گام های اساسی را برداریم.

*ایجاد ساختارهایی برای رفع نیازمندیهای زائران از مهمترین اقدامات طی سه سال گذشته
وی ادامه داد: مهمترین اقدامی که در طول سه سال دولت تدبیر و امید در معاونت هماهنگی امور زائران استانداری قم انجام شده است، ایجاد ساختارهایی برای رفع نیازمندی ها زائران است که این ساختارها با ایجاد چندین کمیته شکل گرفته است.
وی یکی از کمیته های مهم در این معاونت را کمیته اسکان زائران معرفی کرد و افزود: برای رفع کمبودها در این حوزه و اسکان مسافران و زائران درقم اقدام های مهمی انجام شده و علاوه بر استفاده از اماکن دولتی از ظرفیت حسینیه ها و بقاع متبرکه برای اسکان زائران استفاده شده است.
عالی پور گفت: در مراسم اربعین سال گذشته تمام ظرفیت ها و شعاع پیرامونی حرم حضرت معصومه(س) مورد بررسی قرار گرفت و از این اماکن برای اسکان زائران استفاده شد که این کار مهم در ترویج فرهنگ مهمانپذیری بسیار مهم بود.
وی اضافه کرد: کمیته ارزاق نیز یکی دیگر از کمیته های معاونت هماهنگی امور زائران استانداری قم است که در این کمیته اقدام های مهمی برای فراهم کردن مواد غذایی و اقلام مصرفی انجام می شود، هرچند درقم کمبودی برای تامین مواد غذایی و اقلام مصرفی زائران و مجاوران نداریم و وفاق خوبی در این زمینه بین مسئولان استان قم وجود دارد تا شاهد کمبود مواد غذایی در این استان در طول سال نباشیم.
عالی پور گفت: در این ساختار برای تامین نیازمندی های زائران اقدام های مهمی پیش بینی شده است و با توجه به این که زیرساخت های قم متناسب با جمعیت زائرانی که به این استان سفر می کنند، نیست اما در نظرسنجی که انجام شد همه کمیته های معاونت هماهنگی امور زائران استانداری قم نمره خوبی کسب کردند.
وی با بیان این که کمبود تخت های اقامتی درشهر قم مشهود است گفت: بیش از 50 هتل در قم در دست ساخت است که می تواند بخشی از کمبودهای قم در این زمینه را جبران کند که البته برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند ساخت هتل ها و مراکز اقامتی بیشتری در این شهر هستیم.
وی ادامه داد: در چند سال اخیر ساخت مراکز اقامتی و هتل در شهر قم روند بهتری داشته است و احداث مجتمع های تفریحی نیز مورد توجه قرار گرفته که باید احداث این مجتمع ها هرچه بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
عالی پور خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های مناطق کویری قم در دستور کار مسئولان این استان قرار گرفته به نحوی که ساخت رصد خانه، مراکز اقامتی و فراهم کردن ورزش های کویری برای سال های آینده پیش بینی شده است و این مهم به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده است.
وی هم چنین با ارائه آماری از حضور زائران در ایام نوروز امسال گفت: در این ایام 58 درصد از جمعیت زائران، زن و بقیه مرد بودند.
عالی پور گفت: سن زائران به طور میانگین حداقل 15 سال و حداکثر 73 سال بود که بیشترین زائران با 21 درصد مربوط به استان تهران و کمترین آنها با نیم درصد مربوط به استان سیستان و بلوچستان بود.
وی ادامه داد: در ایام نوروز امسال حدود 19.6 درصد زائر اولی داشتیم که باید برای آنها با استفاده از ظرفیت آستان های مقدس حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران برنامه ریزی های هرچه بهتری انجام داد.
وی با اشاره به این که در این ایام 78 درصد از زائران با وسیله نقلیه شخصی به قم سفر کردند گفت: حدود 5 درصد از زائران با قطار و بقیه با اتوبوس به این شهر سفر کردند که باید امکانات به گونه ای فراهم شود که سفر با وسایل نقلیه عمومی بیشتر شود.
عالی پور با اشاره به اینکه خدمت رسانی به زائران در قم نسبت به سنوات گذشته بهتر شده است گفت: در نظر سنجی که از زائران انجام شد، همگی از خدمات رسانی رضایت داشتند که به ترتیب کمیته های امنیت، اسکان، ارزاق، بهداشت و رفاه، خدمات شهری و اطلاع رسانی بیشترین رضایت زائران را به خود اختصاص داده اند.
وی به حضور زائران غیر ایرانی نیز در قم اشاره کرد و گفت: هر سال حدود 2 میلیون زائر غیر ایرانی به این شهر سفر می کنند که حدود یک میلیون و 300 هزار تن از آنها از کشور عراق هستند که قرار است پایانه ای در مسیر خیابان اراک و نزدیک امامزاده جمال(ع) برای آمد و شد این زائران احداث شود.
عالی پور با بیان این که شهر قم با وجود بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، مراجع بزرگوار تقلید، علما و بقاع متبرک امامزادگان ظرفیت های زیادی دارد در عین حال گفت: زیرساخت های این شهر متناسب با همه زائران نیست و باید به سمت احداث مراکز تفریحی بیشتری در این شهر باشیم.
وی با اشاره به این که فرهنگ مهمانپذیری باید در قم تقویت شود افزود: رفتار همه شهروندان قمی با زائران و مسافران باید بسیار خوب و حساب شده باشد و زائران باید در این شهر احساس آرامش کنند.
1175 / 6133/

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

website tracking