۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵

سردار انصاری: هنرمندان متعهد نگذارند فاجعه منا فراموش شود

سردار انصاری: هنرمندان متعهد نگذارند فاجعه منا فراموش شود
تهران-ایرنا- قائم مقام بنیاد شهید و امورایثارگران تاکید کرد: باید این جمله رهبرمعظم انقلاب که فرموده بودند « نگذارید فاجعه منا فراموش شود» همواره سرلوحه امور قرار گیرد و هنرمندان متعهد نگذارند فاجعه منا فراموش شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بنیاد شهید، سردارمحسن انصاری در مراسم افتتاح نمایشگاه «لاله های سفید» ویژه شهدای منا و رونمایی از یادمان شهدای منا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب، شهدای مدافع حرم و شهدای منا، مسجدالحرام و شهدای حج خونین سال 1366 گفت: این روزها در سالگرد فاجعه تلخی قرار داریم که جهان اسلام را عزادار و غم جانکاه آن اتفاقات از دل مسلمانان پاک نشده است.
وی افزود: فاجعه ای که درسال گذشته رخ داد اتفاقی بود که کارشناسان امورکنترل اجتماعات از روز اول احتمال از پیش طراحی شده بودن آن را منتفی نمی دانند و دولت عربستان سعودی باید ثابت کند که این فاجعه، از پیش طراحی نشده بود و حادثه بوده است.
وی با بیان مواضع محکم و انقلابی اتخاذ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در باره فاجعه منا گفت: از جانب خانواده های شهدای منا و مسجدالحرام از رهبر معظم انقلاب تشکر می کنم که با مواضع و اقدامات انقلابی خود که روز گذشته در پیام خود به مسلمانان سراسر جهان نیز بار دیگر آن ها را تکرار فرمودند. البته درسال گذشته همین مواضع معظم له باعث بازگشت پیکرمطهر شهدای منا به کشور و حفظ احترام حجاج ایرانی درعربستان شد.
سردار انصاری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب با اقدام پدرانه خود اجازه دفن پیکرمطهر شهدای منا در گلزارهای شهدای سراسر کشور را صادر کردند و در طول یک سال گذشته بارها و بارها خانواده های محترم شهدای منا را به حضور پذیرفته و مورد محبت قرار داده اند.
وی با تأکید بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی زوایای مختلف فاجعه منا گفت: سال گذشته چند هزار نفر از بهترین مردم جهان، در بهترین اوقات و بر روی بهترین زمین خدا و در پوشش بهترین لباس به شهادت رسیدند و امروز مطالبه جهان اسلام مشخص شدن ابعاد این فاجعه و مشخص شدن مقصرین و مجازات آن هاست، هرچند دولت سعودی تاکنون حتی نتیجه بررسی کمیته درون حکومتی خود را در خصوص فاجعه منا اعلام نکرده است.
رییس ستاد اجرایی بزرگداشت شهدای منا با بیان برنامه های انجام شده در باره بزرگداشت شهدای منا گفت: با تشکیل ستادی درمرکز به ریاست رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و با مشارکت 12 سازمان امورمربوط به برگزاری مراسم ویژه بزرگداشت شهدای منا در ایام دهه ذی الحجه برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: برنامه های گوناگونی برای این ایام در نظر گرفته شده است، اما نمی توان این نکته را از نظر دور داشت که هرقدر هم برنامه و همایش برای این شهدا تدارک دیده شود، بازهم نمی توان مظلومیت شهدای منا را که در دمای 54 درجه با آن شرایط نامساعد مانند امام حسین (ع) با لبی تشنه به شهادت رسیدند را به خوبی منعکس کرد.
سردار انصاری با اشاره به افتتاح نمایشگاه «لاله های سفید» ویژه شهدای منا و رونمایی از یادمان شهدای منا گفت: امروز باید با انواع فعالیت ها و اقدامات از جمله با زبان هنر جلوی فراموش شدن فاجعه منا را گرفت و این جمله رهبر معظم انقلاب که فرموده بودند «نگذارید فاجعه منا فراموش شود» را همواره سرلوحه امور قرار داد و هنرمندان متعهد نگذارند فاجعه منا فراموش شود.
وی درپایان گفت: نمایشگاه «لاله های سفید» در بردارنده بیش از 100 اثر در رشته های گوناگون هنری از جمله عکاسی، نقاشی، حجم و گرافیک است. همچنین یادمانی که امروز رونمایی خواهد شد، در گلزارهای شهدای کشور قرار داده می شود و نام شهدای منا هر استان بر آن درج خواهد شد.
درپایان این مراسم، با حضور سردار انصاری و خانواده های معظم شهدای منا نمایشگاه «لاله های سفید» افتتاح و یادمان شهدای منا نیز رونمایی شد.
همچنین این نمایشگاه تا اوایل مهرماه سال جاری پذیرای عموم مردم خواهد بود.
اجتمام/7268/1724

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking