۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷

گفتگو با رئیس اتحادیه فرش برخوار؛

صادرات قالی برخوار به خارج از کشور/مسئولان به فکر درآمد ناچیز و مشکلات بیمه قالیبافان باشند

صادرات قالی برخوار به خارج از کشور/مسئولان به فکر درآمد ناچیز و مشکلات بیمه قالیبافان باشند
از مسئولان شهرستان تقاضا دارم از نزدیک این صنعت، ظرفیت قالی برخوار و مشکلات قالی بافان را ببینند تا متوجه شوند که قالی برخوار هم می تواند در کنار قالی کاشان حرفی برای گفتن داشته باشد، دولتمردان نیز باید شرایطی را فراهم کنند تا قالی برخوار بتواند جایگاه خود را در بازار ایران و جهان پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از چشم برخوار، شهرستان برخوار با تولید بیشتر قالی از نوع کرک و ابریشم و تک خفت دولت آباد، یک چهارم تولید استان اصفهان در زمینه قالی را به خود اختصاص داده است.

استادکارهای خوبی در شهرستان برخوار فعالیت دارند که برندهای برخی از آن ها در سطح استانی و ملی و حتی بین المللی شناخته شده است و هم اکنون قالی برخوار به سایر استان ها و کشورها صادر می شود.

محمدرضا داوری رئیس اتحادیه فرش شهرستان برخوار در خصوص قالیبافی شهرستان برخوار، مشکلات قالیبافان برخوار و جایگاه قالی شهرستان برخوار در استان، کشور و عرصه بین المللی به بیان توضیحاتی پرداخت.

مختصری در مورد قالیبافان و قالیبافی شهرستان برخوار بفرمایید. (قدمت، تعداد قالیبافان به تفکیک جنسیت، تعداد کارگاههای قالیبافی و…)

قالی کرک و ابریشم اصفهان یکی از با کیفیت ترین و مرغوب ترین قالی ها در سطح استان است که از ۷۰ سال قبل در شهرستان برخوار توسط دستان بافندگان قالی بافته می شده است. به غیر از کرک و ابریشم انواع و سبک های دیگری نیز مانند نوع بختیاری و شهرکردی (به علت مهاجرت از این شهر به شهرستان برخوار) هم در شهرستان برخوار بافته می شود اما درصد کمی را به خود اختصاص داده است. به طور کلی شهرستان برخوار با تولید بیشتر قالی از نوع کرک و ابریشم و تک خفت دولت آباد، یک چهارم تولید استان اصفهان در زمینه قالی را به خود اختصاص داده است.

به دلیل گرایش مصرف کنندگان و خریداران قالی از قالی های به اصطلاح بلندزن و در اندازه های بزرگ ۹ متری و ۱۲ متری و همچنین رو آوردن خانم ها به کارگاه ها و بافت قالی به صورت جمعی، تعداد این کارگاه ها در شهرستان برخوار در حال افزایش است.

از برندهای خیلی معتبر در سطح استان، کشور و حتی عرصه جهانی به لحاظ کیفیت و مرغوبیت که هم در برخوار فعالیت می کنند می توان از برند طغیانی، شعبانی و داوری و کثیری نام برد که به دلیل کیفیت بافت زنان این شهرستان، استادکاران اصفهانی هم در این شهرستان فعالیت زیادی دارند.
از قدمای صنعت قالی بافی در شهرستان برخوار هم می توان از آقایان حسینی، سهل آبادی، داوری، طغیانی، شعبانی، محمودی، خیری و منصوری نام برد.

در شهرستان برخوار هم آقایان و هم خانم ها در عرصه قالی فعالیت و اشتغال دارند که اکثر بافنده ها، خانم ها و اکثر استاد کارها و کارفرمایان، توزیع کنندگان و فروشندگان آقایان هستند. تعداد کارگاه های قالی زیادی در شهرستان مشغول به کار هستند و به طور متوسط در حدود ۵۰ درصد از قالی های استادکاران در کارگاه های قالی بافته می شود.

قالیبافان شهرستان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

مشکلات صنعت قالی بافی را می توان به دو بخش کارفرمایان و استادکاران و قالی بافان تقسیم کرد. در بخش کارفرمایان و استادکاران مشکلاتی از قبیل کاهش تقاضا و فروش قالی در سطح داخلی و خارجی، عدم سرمایه گذاری سرمایه گذاران در این عرصه و در بخش قالی بافان می توان مشکلاتی از قبیل حق الزحمه و دستمزد پایین قالی بافان نسبت به سایر مشاغل، مشکلات خدماتی و تسهیلاتی قالی بافان مانند مشکلات بیمه قالی بافان را نام برد.

چه اقداماتی برای بیمه قالیبافان در شهرستان انجام شده است؟ مشکلات این طرح چیست؟

در دولت قبل تسهیلاتی برای قالی بافان و مشاغل خانگی مانند قالی بافی در نظر گرفته شد که در این دولت به دلیل کسری بودجه دولت و عدم توان دولت در پرداخت بیمه ی این قشر از صنعتگران و وجود افرادی که استحقاق این بیمه را نداشته و از این تسهیلات استفاده می کرده اند باعث شده است که این تسهیلات قطع شود و تامین اجتماعی مدت دو سال است سایت این بیمه را بسته و در تلاش است تا بیمه کسانی را که هم تحت پوشش این بیمه هستند به بهانه های مختلف مانند عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر حذف کند.

با توجه به اینکه قالیبافی یکی از کم درامدترین و در عین حال سخت ترین مشاغل است، چه برنامه ها و چشم اندازهایی برای این قشر جامعه دارید؟

قالی بافی با مشکلاتی مانند سختی کار، مشکل عرضه فرش و… روبرو است اما قالی بافی یک حرفه است که در منزل و برای اوقات فراغت زنان است و اگر زنان هشت ساعت به طور مداوم کار کنند می توانند درآمد نسبتا خوبی را به دست آورند.

دولت باید در بودجه کشور برای این قشر از جامعه کمک ها و تسهیلاتی را در نظر بگیرد البته با پیاده سازی اصول و قواعدی که به واسطه آن، آن هایی که استحقاق دارند از این تسهیلات استفاده کنند و مسئولان و متولیان آسیب های اجتماعی باید بررسی کنند که با ورود زنان و دختران به این حرفه چقدر از مشکلات اجتماعی آنان حل می شود، دوم اینکه دولتمردان شرایطی را فراهم کنند تا قالی شهرستان برخوار بتواند جایگاه خود را در بازار ایران و جهان پیدا کند.

آیا در شهرستان برخوار طراح نقشه هم داریم؟

طراحی نقشه جزء شغل هایی است که در شهرستان برخوار کار می شود که باید این رشته هم عملی شود و طراحان طرح هایی را طراحی کنند که در عرصه جهانی بدیع و زیبا باشد و بتواند تقاضای فرش را افزایش دهد.

اتحادیه قالیبافان شهرستان چه تسهیلاتی را برای قالیبافان در نظر گرفته است؟

اعلام کردیم اگر کسی قالی باف باشد و مدعی باشد که ما یا بازرسان ما بی دلیل بیمه آن ها را حذف کرده است به دفتر اتحادیه مراجعه کنند چون ما حتی کسانی که قالی به پایان رسیده یا قالی بافی که بچه دار شده است را با اداره تامین اجتماعی هماهنگ کرده ایم که بیمه آن ها را قطع نکنند و تا شش ماه فرجه برای آن ها در نظر گرفته ایم و تا کنون نهایت همکاری را با قالی بافان داشته ایم تا بیمه آن ها حذف نشود.

طرح بیمه قالی بافان طرح خوبی بود اما مشکل اصلی بیمه قالی بافان این است که کارشناسی متخصص برای تایید آن ها انتخاب نشده بود و هر فردی می توانست در این سایت ثبت نام کند بدون اینکه قالی باف باشد اما در طرح جدید کسی که صرفا مدرک فنی و حرفه ای داشته باشد می توانست برای بیمه ثبت نام کند.

تامین اجتماعی پس از این که متوجه شد برخی از افرادی که استحقاق بیمه را ندارند و قالی باف نیستند از این طرح استفاده می کنند، نظارت و تایید قالی بافان را به اتحادیه ها واگذار کرد، فرم های جدید به اتحادیه ها داده شد و اتحادیه نیز شرایط قالی بافان را بررسی می کند و بر اساس آن بیمه آن ها را تایید می کند.

photo_2016-09-06_08-42-34

جایگاه قالیبافی و قالی های شهرستان برخوار در سطح استان، کشور و حتی بین المللی کجاست؟ آیا قالی های شهرستان برخوار به کشورهای دیگر صادر می شود؟استادکارهای خوبی در شهرستان برخوار فعالیت دارند که برندهای برخی از آن ها در سطح استانی و ملی و حتی بین المللی شناخته شده است و هم اکنون قالی برخوار به سایر استان ها و کشورها صادر می شود. به طور کلی قالی برخوار جایگاه خوبی در سطح استان، کشور و حتی بین المللی دارد؛ چراکه اگر به بازار فرش اصفهان مراجعه کنید جایگاه فرش برخوار را بیشتر متوجه می شوید.

همانطور که می دانید اتحادیه ها تسهیلات چندانی به افراد و اصناف نمی دهند بلکه جنبه نظارتی و تاییدیه ای دارند. اتحادیه قالیبافان جایگاه تخصصی است که بررسی می کند فردی که می خواهد در این زمینه پروانه و مجوز بگیرد تخصص و صلاحیت دارد یا نه و یک سری تسهیلاتی که دولت به قالی بافان می دهد، با استعلام اتحادیه انجام می شود.

چه نوع قالی هایی و چه طرح هایی بیشترین فروش را در شهرستان دارد؟

قالی هایی که در شهرستان تولید می شود نوع های مختلفی مانند لچک ترنج، قالی یکطرفه، تمام ابریشم، کرک و ابریشم دارد ولی آنچه شرایط فروش و عرضه را بهتر فراهم می کند در مرحله اول کیفیت فرش و سپس سابقه و تعهدی است که فروشنده در طول سال ها به مشتریان خود داده است.

در پایان اگر صحبتی با مسئولان دارید بفرمایید.

از مسئولان شهرستان تقاضا دارم از نزدیک این صنعت، ظرفیت قالی برخوار و مشکلات قالی بافان را ببینند تا متوجه شوند که قالی برخوار هم می تواند در کنار قالی کاشان حرفی برای گفتن داشته باشد و متوجه شوند این رشته هنری و صنایع دستی چه فوایدی برای خانواده ها و زنان دارد.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking