۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵

دستاوردهای ائتلاف ایران و روسیه برای منطقه و جهان

تهران - ایرنا - ائتلاف دو کشور تاثیرگذار و قدرتمند ایران و روسیه در بحران های مهم و حساسی که از سوی کشورهای غربی و آمریکا به دست سعودی ها در منطقه ایجاد شده است٬ در مدت کوتاهی توانست دستاوردهای شگفتی برای منطقه و جهان به دنبال داشته باشد.

اهمیت همکاری دو کشور روسیه و ایران زمانی نمود یافت که روسیه پیگیر نقش گمشده خود در منطقه و جهان پس از فروپاشی شوروی سابق شد .روسیه دوره ای را در سکوت و انزوا گذرانده و اکنون آن را پشت سر گذاشته و از سوی دیگر مورد تحریم کشورهای غربی و آمریکا قرار گرفته است .در این شرایط جمهوری اسلامی ایران نیز برای عرض اندام مقابل قدرت هایی مانند آمریکا و کشورهای وابسته ای مانند عربستان که از سال های دور به یکه تازی در منطقه عادت دارند وپیوسته با همکاری یکدیگر طرح های استعمارگرانه خود را بر کشورهای منطقه تحمیل کرده اند ٬وارد ائتلاف قدرتمندی با روسیه شد.
در حالی که همه چیز در باره سوریه آنطور که آمریکا و سعودی ها می خواستند در باره سرنوشت بشار اسد پیش می رفت و شاهزاده های سعودی و وزیر خارجه این کشور در هرکجای جهان در حال رجز خواندن برای کنار رفتن بشار اسد از قدرت حتی با استفاده از زور بودند٬ ائتلاف ایران و روسیه بسیاری از معادلات را در منطقه تغییر داد.
حمایت همه جانبه مالی و نظامی سعودی ها با پیشنهاد دولتمردان آمریکایی از گروهک های تروریستی در سوریه به شدت ادامه داشت و می رفت تا با اوج گیری جنگ های خونین داخلی و خارجی، سوریه را طبق طرح آمریکایی ها و صهیونیست ها به چند بخش قومیتی عرب، کرد و مسیحی به تجزیه بکشاند که ائتلاف ایران و روسیه در موقعیتی مناسب به کمک سوریه ای ها و همه کشورهای منطقه آمد و همه توطئه های دو همدست 70 ساله (آمریکا و عربستان) را در رسیدن به اهداف خود نقش بر آب کرد.
بسیاری از تحلیگران سیاسی منطقه معتقدند در مورد یمن نیز همین قضیه تکرار شد و حمایت های سیاسی روسیه در کنار موضع گیری ایران توانست جنبش های مقاومت مردمی مثل انصارالله و حزب کنگره ملی را کنار هم جمع کند تا بتوانند با تشکیل شورای عالی سیاسی برای اداره این کشور به توافقی تاریخی دست بزنند که همه طرف های مقابل یمن از جمله آمریکا، امارات، عربستان و انگلیس را برای چاره جویی مقابل ایران و روسیه به نشست های اضطراری و عجولانه در ریاض گردهم آورد.
یمنی ها به خوبی از این موقعیت های سیاسی و ضعف عربستان که در نتیجه هزینه های سرسام آور جنگ 18 ماهه و نیز اتهام ها و محکومیت های جهانی که در پی ارتکاب جنایات جنگی با کشتار کودکان و زنان در یمن مرتکب شده بود٬ استفاده کردند به طوری که جبهه سعودی هرگز فکر آن را نمی کرد که یمنی ها بتوانند با اتحاد و ائتلاف با خودی ها به برگزاری نشست مجلس نمایندگان و تشکیل شورای عالی سیاسی دست بزنند و مردم یمن نیز در تظاهراتی بزرگ از آن حمایت کنند.
دشمنان مشترک مثل آمریکا و عربستان که در همه زمینه های اقتصادی و سیاسی در منطقه و جهان علیه ایران و روسیه موضع گیری کرده و می کنند و نیز اشتراک مواضع منطقه ای در مورد سوریه، یمن و عراق، ائتلاف دو کشور مهم ایران و روسیه را به امری ضروری تبدیل کرد و دستاوردهای مهمی که مهمترین آن نه تنها جلوگیری از پیشروی های گروه های تروریستی مثل داعش و القاعده بلکه عقب راندن آنها از سرزمین های عراق و سوریه و نیز بقای دولت مردمی بشار اسد در سوریه بود را به همراه داشت.
ائتلاف روسیه و ایران زمانی نقش خود را کاملتر کرد که کودتای مورد حمایت آمریکایی ها، سعودی ها و برخی کشورهای عربی در ترکیه ناکام ماند و این کشور هم پیمان با آنها تا حدودی از جرگه غربی ها فاصله گرفت و به سمت و سوی روسیه و ایران متمایل شد که آن را می توان یکی از دستاوردهای ائتلاف ایران و روسیه در یارگیری در منطقه توصیف کرد.
در حال حاضر همه چیز درمنطقه به نفع ائتلاف ایران و روسیه پیش می رود و در مدت همکاری دو کشور، بحران در سوریه تحت کنترل درآمده، اوضاع در یمن به سروسامان نسبی رسیده و یمنی ها به خوبی عربستان را تحت فشار سیاسی و حملات موشکی خود قرار داده و برگ برنده را در مذاکرات صلح در دست دارند، در عراق نیز نیروهای مردمی و دولتی توانسته اند مناطق بسیاری را از اشغال گروه تروریستی داعش ازاد کنند که این ها به مذاق آمریکایی ها و سعودی ها ناخوش آمده و کام آنها را تلخ کرده است.
بسیاری از موضع گیری های تند وعجولانه که از سوی شاهزادگان بی تجربه سعودی اتخاذ می شود و گاهی به شکل دعوت از سرکردگان گروهک منافقین خلق که دشمن ملت و دولت ایران به شمار می آیند و گاهی نیز با شرکت مقام های سعودی در نشست های این گروهک در پاریس بروز می کند یا آنها را وادار به تکرار موضع گیری های بی منطق و خیالی مبنی بر کناره گیری بشار اسد یا ساقط کردن جمهوری اسلامی می کند را می بایست در راستای شیرین کردن دهان خود پس از تلخکامی هایی دانست که بدنبال ائتلاف و همکاری ایران و روسیه نصیب آنها شده است.
ائتلاف ایران و روسیه نمونه خوبی از همکاری منطقه ای به شمار می آید که در موقعیتی مناسب و بجا مورد توجه قرار گرفت و همچون شوکی غیرقابل پیش بینی به جبهه مقابل آنها وارد آمد.
این ائتلاف در مورد سوریه به خوبی پاسخ داد و به برقراری آرامش نسبی و کاهش بحران در منطقه انجامید، کفه ترازو را به نفع مردم سوریه تغییر داد چرا که روسیه با حمایت همه جانبه نظامی و سیاسی وارد عمل شد و ایران نیز برای حمایت از شریک سال های دور که از زمان حافظ اسد ( پدر بشار اسد که برعکس همه عرب ها یکی از مخالفان حمله صدام به ایران بود) سنگ تمام گذاشت و از نظر لجستیکی و پشتیبانی همه شرایط را برای نجات سوریه شریک استراتژیک ایران از نقشه های پلید سعودی ها و آمریکایی ها به کار گرفت.
اهتمام دولت ایران به برقراری نظم و آرامش در منطقه که در قالب حمایت از دولت های مردمی انجام می شود، حال فرق نمی کند دولت اردوغان باشد یا دولت مردمی بشار اسد که هردو نماینده و منتخب مردم این کشورها به شمار می آیند را هرگز نمی توان با تلاش های مقام های رژیم متوهم و تکفیری وهابی سعودی مقایسه کرد؛ رژیمی که در هرگوشه ای از جهان خود را با حمایت های مالی ناشی از دلارهای بادآورده نفتی از گروهک های تروریستی مانند داعش، النصره و جیش الاسلام می شناساند .
قطعا سعودی ها در عملیات تروریستی 11 سپتامبر آمریکا دست داشتند و 15 عامل از 19 عامل تروریستی این حادثه سعودی تبار بودند، سعودی ها حتی در خنجر زدن به دوستان خود نیز ابایی ندارند و به گزارش رسانه های خبری در شکل گیری کودتای نافرجام ترکیه که یکی از دوستان آنها به شمار می آمد نیز دست داشته اند که این موضوع به تیرگی روابط بین دو کشور نیز انجامیده است.
به نظر تحلیلگران سیاسی، غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی ها و سعودی ها آنقدر برای مردم جهان آشکار شده که اکثر اندیشمندان و تحلیلگران سیاسی کشورهای عربی نیز بارها به رهبران کشورهای خود در خصوص غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی ها هشدار جدی داده اند. این دو کشور حتی به ظاهر دوست حتی به خود نیز اعتماد ندارند و بارها مقام های سعودی از غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی ها انتقاد کرده اند.
جو بی اعتمادی به آمریکایی ها از یک سو که در نتیجه سال های حضور درمنطقه و اندیشیدن محض به منافع خود صورت گرفته و نتیجه بخش بودن ائتلاف ایران و روسیه در منطقه، این تفکر را در بین کشورهای منطقه بخصوص کشورهای آسیب پذیر تقویت کرده است که اعتماد و اتکا بر کشورهای تاثیرگذار درمنطقه مثل ایران و روسیه انتخابی درست تر و مطمئن تر از اعتماد و اتکا به کشورهای غربی و آمریکا است.

گزارش از: سعید محسنی راد
خاورم**1653**2041**

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

website tracking